starožitného nábytku a tvorbe atypických interiérov, je aj vášnivým milovníkom ľudového umenia a zberateľom artefaktov z dôb minulých. Práve pomocou nich vytvoril oázu pokoja a oddychu v Žmľaku - v živom múzeu ľudovej architektúry a kultúry v Záhradnom. "Vzniklo to tak, že som chytal depresie z toho, ako slovenský vidiek zaniká. Rozmýšľal som nad spôsobom zdokumentovania histórie pôvodnej dediny," vysvetľuje.
Nezvyčajné múzeum je v objekte, ktorý sa ako dedinský dom zachoval v autentickej podobe. M. Kovaľ tvrdí, že hoci nápad a myšlienka tohto diela boli jeho, neoceniteľnými pomocníkmi mu boli jeho manželka a Jozef Hromjak z Tichého Potoka (okres Sabinov) so svojou priateľkou. "Jozef je mladý muž, ktorý má veľmi rád ľudí. On tu vytvoril neopakovateľnú atmosféru," chváli svojho spoločníka M. Kovaľ. Návštevníci múzea majú tak možnosť na pôvodnom gazdovskom dvore a v pôvodnej, z váľkov postavenej chyži prezrieť si spôsob bývania našich predkov a rôzneho náradia a potrieb, ktoré v minulosti používali. Navyše si môžu príjemne oddýchnuť v záhrade či v dome pri osviežujúcich nápojov. Najviac to vyhovuje rodinám s deťmi, ktoré tu majú voľnosť pohybu. V budúcnosti plánujú návštevníkom ponúknuť aj tradičné slovenské jedlá. Tie bude pripravovať Jozef, ktorý je skvelým kuchárom.
Interiér domu slúži ako múzeum či ako miestnosť na posedenie. Nadšenci v izbách organizujú rôzne výstavy. Napríklad čipiek, fotografií či tkáčskeho umenia. Hoci je múzeum v starom sedliackom dome, ktoré je zariadené podobným štýlom, jeho tvorcovia dokázali do interiéru citlivo začleniť aj výdobytky modernej techniky. Nechýba tu napríklad videoprojektor. Je umiestnený tak, že na návštevníka vôbec nepôsobí rušivo. Zaujímavosťou interiéru je napríklad aj toaleta, ktorá hoci je moderná splachovacia, pôsobí dojmom starej latríny. Nápadité je aj umiestnenie fliaš alkoholu v bývalom žľabe, z ktorého pil dobytok vodu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári