ustanovizňou. Úvahy o jej založení sa objavovali od 20. rokov 19. storočia. Konkrétny návrh vzišiel zo slovenského národného zhromaždenia v Martine.
Matica slovenská bola založená po schválení stanov panovníkov. Vznikla v roku 1863 v Martine, kde sídli dodnes. Nadviazala na činnosť Tatrína a jej prvým predsedom sa stal Štefan Moyzes, po jeho smrti Jozef Kozáček. Prvým podpredsedom bol Karol Kuzmány, neskôr Viliam Paulíny-Tóth. Matica bola jedinou slovenskou celonárodnou kultúrnou inštitúciou s povolenými stanovami. Pri absencii politických orgánov predstavovala nielen centrum národného života Slovákov, ale aj reprezentanta a symbol ich národnej svojbytnosti, čo ešte zvýraznila silná maďarizácia.
Po desiatich rokoch pôsobenia mala Matica slovenská 1300 členov, z toho veľa kolektívnych. Jej činnosť bola pestrá. Žila výlučne z darov, financie získala aj z grajciarovej zbierky, na ktorú prispelo asi 10-tisíc jednoduchých ľudí. Tisíc zlatých jej venoval cisár František Jozef I.
Položila základyslovenského múzejníctva, archivníctva a knihovníctva. Vďaka viacerým odborom sa na jej pôde rozvíjal vlastivedný vedecký výskum. Vydávala osvetové a vedecké monografie, kalendáre i prvý slovenský vedecký časopis Letopis Matice slovenskej. K činnosti podnecovala ochotnícke divadelné a spevácke súbory. Počas jej pôsobenia výrazne stúpol kultúrny život na Slovensku, ako aj pocit národnej spolupatričnosti a hrdosti.
Matica prekážala maďarským politickým silám, osočovali ju z panslavizmu, jej činnosť bola protivlastenecká, protištátna a 6. spríla 1875 ju zatvorili. Jej majetok zhabali. Obnovili ju až 1. januára 1919 po vzniku Česko-Slovenska na základe rozhodnutia ministra pre správu Slovenska Vavra Šrobára. Je konzervačnou i depozitnou knižnicou, prednostne uchováva slovenské dokumenty a dokumenty týkajúce sa Slovenska. Spravuje a ochraňuje historický knižný fond, je národným pracoviskom pre oblasť reštaurovania, konzervovania, ochranného kopírovania a digitalizácie knižných dokumentov, spravuje súborný katalóg monografií knižníc a koordinuje jeho tvorbu. Od roku 1990 je predsedom Matice slovenskej Jozef Markuš.
Zajtra sa dozvieme, koho meno nesie Matuškova ulica na Západe.
Autor: pod
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári