12-tisíc ton odpadu tohto typu. Keďže jeho používanie sa z ekonomických dôvodov, ale i pre pohodlnosť spotrebiteľov nebývalo rozšírilo, stáva sa boj s nepotrebnými plastovými fľašami bežnou súčasťou života aj Košičanov.
V metropole východu je podľa vyjadrenia PR manažéra KOSIT, a. s., Rolanda Bánhegyiho do separácie plastových fliaš vrecovým systémom zapojených 9 254 domácností. V meste je tiež rozmiestnených deväť stoviek kontajnerov na zber týchto fliaš, ktoré sa vyprázdňujú týždenne. V nich však okrem PET fliaš a obalových fólií nezriedka končia i veci, ktoré sa nedajú zhodnotiť. Triedenie košických plastov prebieha v Stredisku triedenia odpadov v Kokšove-Bakši. Kým z obalových fólií sa opätovne vyrábajú vrecia na separovaný zber a odpad, "PET fľaše vytriedené podľa jednotlivých farieb sa lisujú do balíkov. Na Slovensku sú 2 odberatelia, ktorí z nich vyrábajú regranulát. Tento produkt sa následne vyváža do zahraničia," ako uvádza R. Bánhegyi. Za rok 2006 sa na ďalšie materiálové zhodnotenie odovzdalo 420 ton plastových fliaš z tohto pracoviska.
Proces ďalšieho spracovania spočíva v drvení, regranulácii a kryštalizácii. Výsledná surovina sa využíva hlavne na výrobu umelých vlákien a obalov, technické vlákna z fliaš sa zase môžu použiť pri výrobe pneumatík. Súčasťou tohto biznisu je aj cenová vojna obchodníkov. Časť nášho trhu ovládli zahraniční podnikatelia, ktorí z odpadových plastov vyrábajú lacné oblečenie.
Výkupná cena plastových fliaš je podľa R. Bánhegyiho predmetom obchodného tajomstva: "Naša spoločnosť s vytriedeným materiálom obchoduje na voľnom trhu podľa najvýhodnejších obchodných podmienok." Podľa zverejnených informácií stál však u nás v roku 2005 kilogram tejto suroviny 13 korún, čo sa podľa našich informácií od dnešných cien veľmi nevzďaľuje. Do legislatívneho rámca sa však u nás zálohovanie plastových fliaš na ľútosť ekológov dostať zatiaľ nepodarilo.
(as)
Autor: Masarykova
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári