Slovensku sa zaoberá Úrad boja proti korupcii. Žiadne trestné stíhanie doteraz nezačal. Denníku Korzár to potvrdila Andrea Polačiková z policajného prezídia. "Zatiaľ prebieha operatívna činnosť," povedala.
Pracoviská so štatútom chránených dielní vznikli vlani v Košiciach, Prešove, Michalovciach, Trebišove, Vranove nad Topľou a Poprade. Košickým podnikateľom Ronaldovi a Ladislavovi Csorbovcom na to úrady práce schválili pätnásť miliónov korún. Zamestnali ľudí s rôznymi zdravotnými poruchami. Po roku však firmy predali spoločnosti AZ - Dendy chebského podnikateľa Josefa Zíba. Ten dielne zrušil a zamestnancov prepustil. Kým došlo k predaju, úrady firmám vyplatili na mzdy a vybavenie dielní takmer celý schválený príspevok.
Protikorupčný úrad si koncom júla vyžiadal správu od úradov práce vo všetkých mestách, kde Infoservis zriadil pracoviská. Zaujímal sa o okolnosti súvisiace s pridelením dotácií a zrušením pobočiek. Policajné prezídium vyšetrovanie nechce bližšie komentovať.
"Posielal som im správu. Chceli vedieť, ako Csorbovci vystupovali voči úradu práce, koľko dostali finančných prostriedkov, na aký účel, koľko ľudí zamestnávali a kedy došlo k zmene majiteľov. Tiež žiadali vysvetlenie, akým spôsobom došlo k porušeniu dohody o poskytnutí dotácie," povedal Martin Jenčo z úradu práce vo Vranove nad Topľou.
Vo firmách Infoservisu prebieha niekoľko týždňov aj finančná kontrola úradov práce. Všetky porušili zákon, lebo pracovné miesta mali udržať najmenej tri roky. Teraz by mali vrátiť viac ako polovicu schválených príspevkov. Žiadna z firiem tak neurobila.
Riaditeľka prešovského úradu práce Alena Krištofíková povedala, že Infoservisu Prešov poslali dve výzvy na vrátenie alikvotnej čiastky. "Úrad očakáva dobrovoľne vrátenie prostriedkov. Po uplynutí dohodnutej lehoty vykonáme následnú finančnú kontrolu a v prípade nevrátenia sumy odstúpime jej výsledky na vymáhanie Správe finančnej kontroly," hovorí.
Polícia nevyšetruje len čerpanie dotácií, ale aj nevyplatenie miezd a odstupného pre viac ako 60 zamestnancov Infoservisu po ich prepustení. Košická policajná hovorkyňa Jana Demjanovičová minulý týždeň informovala, že michalovský vyšetrovateľ začal trestné stíhanie vo veci po trestnom oznámení zamestnankyne Infoservisu Michalovce. Dodala, že polícia začne preverovať, či neboli poškodení aj zamestnanci v iných mestách.
Ronald Csorba v minulosti pre denník KORZÁR vylúčil, že by dotácie využívali neoprávnene. Zodpovednosť za zrušenie pracovísk odmietol. "K porušeniu dohody s úradmi práce došlo až za čias pôsobenia nového štatutárneho orgánu. Vrátenie príspevkov je už vecou rokovaní úradov práce a tohto štatutárneho orgánu," odpísal.
So Zíbom sa nedá spojiť. Vypnuté sú aj telefónne čísla, ktoré denníku KORZÁR poskytli úrady práce. Právnička Dagmar Biaková, ktoré pracovala aj pre Csorbovcov, Zíba obhajovala, že mu nevyšiel dlho pripravovaný kontrakt so zahraničným partnerom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári