Korzár logo Korzár Košice
Utorok, 19. január, 2021 | Meniny má MárioKrížovkyKrížovky

Čarokruhy

Fenka Jessika prevzala na seba všetky choroby, na ktoré trpela jej majiteľkaPocítila hlbokú vďačnosť. Veď to vyzeralo tak, že odíde buď Jessika

Fenka Jessika prevzala na seba všetky choroby, na ktoré trpela jej majiteľka

Pocítila hlbokú vďačnosť. Veď to vyzeralo tak, že odíde buď Jessika alebo Zuzana.

Príbeh, ktorý v tomto článku ponúkame, určite nie je ojedinelý. Niečo podobné sa mohlo stať a určite sa stalo aj iným, lebo milované zvieratká žijú s ľuďmi vo veľmi úzkom spojení. Aj veterinárni lekári to dobre poznajú. Svedčí o tom aj otázka internistky, na ktorú sama dala odpoveď, keď sa začali problémy fenky aj jej majiteľky. "A vy sa čudujete, že takto dopadla? Veď žije vo vašej energii!" To sú už slová takmer z konca príbehu. Poďme na jeho začiatok.

Skryť Vypnúť reklamu

Celé vnútro Ing. Zuzany Nemešovej pišťalo po zvieratku, a tak do rodiny pribudlo malé šteniatko. Ním si naplnila svoj detský sen. Fenka Jessika, ako ju nazvali, už vtedy mala oslabenú imunitu, ale s týmto problémom už dlhšie žila aj jej nová majiteľka. Keď sa koža Jessiky husto obsypala vyrážkami, vyšetrením sa zistilo, že to sú prejavy alergie na peľ. Aj Zuzana trpela na peľovú alergiu. Už od detstva. Tak ako ustupovala alergia u Zuzany, tak sa strácala aj u Jessiky. Po nejakom čase celkom zmizla. U oboch.

Keď Zuzane na bežnej preventívnej gynekologickej prehliadke lekár nahmatal hrčku v prsníku, svet sa jej ešte dlho knísal pred očami. To, čo nasledovalo potom nebolo ľahké, ale jej to napriek všetkému zmenilo život k lepšiemu. Pochopila veci, ktorým predtým nerozumela a vo svojom vnútri sa celkom pretransformovala do novej roviny. Jessika bola stále s ňou. "Ľahla si k mojim nohám a pozerala sa na mňa tými veľkými hnedými očami. Bola pri mne vždy. Aj keď mi bolo dobre, aj keď mi bolo zle." Pri návrate do týchto chvíľ sa Zuzane ešte stále dokážu zarosiť oči.

Skryť Vypnúť reklamu

Jessika schytala všetko

Po dvoch rokoch, to Zuzana už bola v remisii, šla s fenkou na bežné očkovanie proti besnote. Veterinár prešiel rukou po jej podbruší a pri jednom z jej ôsmich prsníkov sa trocha dlhšie pristavil. Nahmatal hrčku, veľkosťou veľmi podobnú tej, akú mala majiteľka fenky pred svojou operáciou. "Dali sme to vybrať a histológia ukázala, že hrčka je pozitívna. Neskôr sa objavila ešte jedna, tá bola tak na hranici, zakrátko by sa bola zvrhla," vypráva ďalej Zuzana. Ale to nebolo všetko. Keď Zuzane zistili nádor s pozitivitou na estrogén, čo bola jedna z príčin ďalšieho onkologického vzplanutia, to isté sa objavilo aj u Jessiky. "Okrem toho, ja mám od detstva zníženú funkciu štítnej žľazy. A pri jednom z krvných testov u Jessiky zistili to isté!" Ešte aj teraz krúti hlavou Zuzana.

Skryť Vypnúť reklamu

Prešiel nejaký čas a zase bolo treba operovať. Obidve Zuzanu aj Jessiku. Obe na to isté. V tomto vzájomnom prepojení akoby aj rekonvalescencia prebiehala podobne. Tak ako Zuzana po nejakom čase nadobudla veľa sily, tak prekypovala energiou aj Jessika. Netrvalo to však dlho. Fenka raz spadla na schodoch, ani sa veľmi neudrela, a predsa veterinár konštatoval: zlomená panva. Mala veľký úbytok vápnika. Aj Zuzana na to trpí, sprevádza ju osteopénia.

Energia sa strácala pomaly

Nebudeme rozpisovať ďalšie problémy, ktorými prechádzali obe protagonistky tohto článku.

Jedno je isté, Zuzana robila čo mohla. Šila papučky na hnisavé labky Jessiky, prosila ju, aby aspoň dačo prehltla, keď prestávala jesť a rapídne chudla. A zvieratko ako by jej rozumelo, naozaj na chvíľu vopchalo ňufáčik do misky. Trvalo to niekoľko mesiacov. Energia sa strácala pomaly, postupne, ale nenávratne. Už sa s tým nedalo urobiť nič. Ako prvé zlyhali obličky, prečo, to nevedel nikto vysvetliť.

Horšie bolo, že zlyhávala aj Zuzana. Už ani ona nemala radosť z prechádzky, rovnako ako Jessika. "Voľakedy som mala taký sen," spomína si Zuzana. "Videla som sa vychudnutá na kosť a kožu a nevládala som sa pohnúť. Manžel ma prenášal z jednej postele na druhú, na ktorej som asi mala umrieť. Nakoniec to bolo tak, že ja som držala v náručí vychudnutú Jessiku presne tak, ako mňa môj manžel v sne."

Keď Jessika nenávratne odišla, lebo sa už nedalo inak, smútok Zuzanu načisto opantal. Duchovný vývoj, ku ktorému medzi tým dospela jej síce čosi našepkával, ale s touto stratou sa nedokázala vyrovnať. Mala pocit, že ju fenka počas života po celý čas držala nad vodou, a tak smútok a trpkosť zo straty milovaného zvieratka bola príliš veľká.

Od začiatku a inak

"Ona sa za vás obetovala, vzala na seba vašu karmu," povedala jasnovidka, za ktorou Zuzana zašla. "Vraj to nejakú chvíľu vyzeralo, že buď ja alebo ona. Mala som aj výčitky, že jej smrť som spôsobila ja," vraví Zuzana, ktorá sa z toho dostávala pol roka. Spomienky sa jej neustále vracali, prežívala hlboké sklamanie, že fenku už nemá pri sebe. Vedela že to treba vypudiť, ale aj pri veľkom úsilí sa to málo darilo. "Nakoniec som pripustila, že takto som mohla dopadnúť ja a pocítila som veľkú vďačnosť." Na jednej prednáške, ktorú Zuzana vyhľadala, sa hovorilo o tom, čo treba urobiť, keď dôjde k zmene v živote človeka. Odznelo tam, že treba začať celkom od začiatku a inak. "Ja som sa tiež pýtala ako mám teraz žiť bez Jessiky? Odpoveď prišla. Čosi mi našepkalo, že sa nesmiem na nič viazať tak silno, aby ma to ničilo. Pochopila som, že ak sa človek s niečím alebo s niekým akoby spútal, zraňuje ho to a bráni mu to vo vývoji.."

Bez toho, aby človek sám na sebe pracoval, sa iba máločo dá dosiahnuť. Zuzana sa vo svojom vnútri dokázala zbaviť závislosti, prijala realitu, spracovala ju a s novou skúsenosťou a novým pohľadom na vec žije ďalej. Dnes ich domácnosť obšťastňujú dve mačky. Šťastní sú všetci. Spolu so Zuzanou aj ďalší traja členovia rodiny.

* Biopolia človeka a zvieratka navzájom komunikujú

Niekedy je naozaj ťažké uveriť tomu, že zvieratko prevezme na seba choroby svojho majiteľa. Ako je to možné? Na to sme sa opýtali MVDr. Jozefa Skalku z I. internej kliniky Univerzity veterinárneho lekárstva v Košiciach.

Z klinickej praxe, ako aj zo skúseností v ošetrovaní malých zvierat mi to vychádza tak, že "prenos" určitých chorôb od človeka na zvieratko, ale aj naopak, nie je až taký výnimočný. Nejde pritom o nákazlivé choroby, ale hlavne o kožné, nervové a psychicky podmienené ochorenia. Nie sú výnimkou ani poruchy imunity, keďže biologické mechanizmy, ktoré zabezpečujú obranyschopnosť organizmu, sú so psychikou úzko späté.

Majiteľ však musí byť so zvieratkom v úzkom kontakte. V takýchto situáciách skutočne môže dôjsť k tomu, že zvieratko prevezme majiteľovo "trápenie". Najčastejšie ide o stavy apatie až depresie, kožné ochorenia, ale aj nádory nie sú výnimkou

V rámci komplementárnej a naturálnej medicíny existujú niektoré hypotézy, ktoré to objasňujú. Podľa nich dochádza na úrovni tzv. bio-energo-informačných procesov k výmene informácií medzi ľudským a živočíšnym organizmom, čo môže vyvolať patričnú reakciu u oboch. Teda biopolia človeka i zvieratka navzájom "komunikujú" a reagujú na aktuálny zdravotný stav. Týmto spôsobom môže zvieratko "prebrať" na seba zdravotné ťažkosti a problémy človeka a stať sa tak dobrovoľne spolutrpiteľom.

* Riasa kombu je vhodná nielen pre cisára

Morské riasy sa vo výžive používajú celé tisícročia.. Svedčí o tom aj čínsky zápis starý dva a pol tisícky rokov, ktorý uvádza, že táto morská zelenina je ako delikatesa vhodná pre cisára. U nás ich poznajú väčšinou iba znalci, pritom sú ľahko dostupné v špecializovaných obchodoch. Medzi najhodnotnejšie patrí riasa kombu, ktorá rozpúšťa zo stien hrubého čreva jedy a necháva ich prirodzenou cestou vylúčiť. Je to aj výborný posilňujúci prostriedok na črevá, v Japonsku sa používal pri zápaloch v brušnej dutine. Kombu je jedna z rias najbohatších na jód. Číňania ju po stáročia používali pri ošetreniach štítnej žľazy. Tam, kde sa kombu konzumuje pravidelne, čo je predovšetkým oblasť ďalekého východu, netreba jodidovať konzumnú soľ, tak ako je to bežné u nás. Cení sa aj ako ochrana pred vysokým krvným tlakom, hlavne u starších ľudí. A keďže kombu podporuje vstrebávanie potravy a rozdelenie živín v tele, jej pravidelná konzumácia prispieva k normálnej telesnej hmotnosti. Zdravotné účinky, ktoré sú pripisované tejto riase najviac vystihol americký vedec, ktorý už pred päťdesiatimi rokmi napísal: Zo štrnástich prvkov, ktoré sú podstatné pre funkciu látkovej výmeny u človeka, sa ich trinásť vyskytuje v riase kombu.

Tmavé tuhé prúžky potrebujú dlhší var, pričom zmäkčujú vlákna ostatných potravín, ku ktorým sme ich pridali. Aby sa riasa mohla vstrebať, musí byť uvarená celkom do mäkka. Ak sa to nepodarí pri prvom varení, dá sa použiť aj na druhý alebo tretí krát. Po každý raz odovzdá časť zo svojej sily.

* Dominik je dynamický, Dominika zas opatrná

Dominik, ktorý oslavuje meniny v túto sobotu, má osobné číslo 5. Päťka predstavuje riziko. Dominik je dynamický s množstvom záujmov. Väčšinou má viac rozpracovaných vecí, a tak má vždy plno problémov. Všetko chce riešiť naraz, vyhovuje mu žiť v zhone, potrebuje vyplavovať adrenalín. Jeho aktivita, rýchlosť a prudkosť mu spôsobujú veľa ťažkostí, ale vždy to zvládne. Aj keď si to nerád priznáva, potrebuje oporu v rodine, citovú istotu a stabilitu. Dokáže byť verným a milujúcim manželom, vie sa postarať o rodinu, o deti, ale len vtedy, ak má pocit, že to má význam. Od partnerky vyžaduje vernosť a pevnosť zväzku na celý život. Svoje vzťahy stavia na vzájomnej dôvere, je pre neho podstatná. Ak sa sklame, ťažko odpúšťa.

Osobným číslom Dominiky, ktorá má sviatok v ten istý deň, je šestka, ktorá predstavuje nežnosť. Tieto ženy sú nadané, majú sklony k umeleckému presadeniu sa a svoju ženskosť vedia využívaťv každej situácii.Pri svojich aktivitách sú opatrné a postupujú pomalšie, lebo všetko si dôkladne premyslia. Dominiky sa vždy snažia vyjsť v ústrety svojmu okoliu, ale iba málokedy sa dokážu otvoriť inému človku. Ony sú tie, ktoré počúvajú, sú to "bútľavé vŕby", no iným iba zriedka dovolia nazrieť do svojho vnútra. Dlho hľadajú toho pravého, s mužmi nadväzujú množstvo vzťahov, čo im môže pošramotiť dobrú povesť. Pritom iba vyvíjajú úsilie, aby našli toho pravého.

* Silvia Gerecová radí všetkým, ktorí sa chystajú na cestu

Sila magického uzla pomôže nájsť riešenie

Ak je dovolenka alebo čas strávený mimo domu ešte pred vami a chcete sa cítiť bezpečne a isto, určite si zadovážte niektorý zo symbolov feng-šuej. Pomôžu prekonať nástrahy alebo nepríjemnosti. Poradkyňa feng-šuej Silvia Gerecová napríklad odporúča pred odchodom vyprázdniť smetný kôš a aj v chladničke by malo zostať čo najmenej jedla. Skôr ako odídete, treba trikrát švihnúť rukou zľava doprava, aby sa odstránilo všetko zlé, čo je pred vami. Ak cestujete autom, zadovážte si obrázok lietajúceho vtáčika a nechajte ho zaveseného lietať vo vnútri auta. Prináša pohodu, ľahkosť pohybu a bezpečnosť pri cestovaní. Tiež si treba umiestniť sošku šťastného, smejúceho sa Budhu na palubnú dosku, prípadne ho nahradiť obrázkom. Pomôže odohnať úzkosť a obavy z cesty. Tam, kde budete dočasne bývať, nájdite Budhovi dôstojné miesto, bude ochraňovať celú izbu. Mystický uzol tiež urobí dobré služby. Mal by byť poruke, napríklad v kabelke alebo v peňaženke. Ak sa dostanete do komplikovaných situácií, schovajte ho do dlane a poproste o riešenie. Jeho magická sila pomôže nájsť napríklad miesto na parkovanie, uvoľniť cestu v dopravnej zápche, aj ponúknuť východisko v situácii, kde niet nikoho, kto by poradil. Ak je váš pobyt spojený so služobnou cestou v zahraničí, treba si pribaliť aj mušľu a mať ju stále pri sebe. Dodá šťastie v biznise, rokovania budú úspešné. Symbol dlhovekosti by určite nemal chýbať vo vašej výbave, dokonca ako osobný amulet. Tento znak je najlepšie nalepiť na peňaženku, na dvere, na kufor a podobne.

Ak ste si na dovolenke pomohli týmito symbolmi a prežili ste čas plný pohody, treba myslieť aj na to, čo urobiť hneď potom, keď prídete domov. Len čo vojdete dovnútra, treba pozdraviť svoj domov, vyslať mu lásku. Potom treba otvoriť okná, aby prúdil čerstvý vzduch. Kufre môžu počkať, lepšie je postaviť na čaj a zažať levanduľovú sviečku. Tieto malé rituály znásobia radosť z príchodu a pobytu doma a odstránia nervozitu a únavu.

Lea Gallová

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Prvá 2-stupňová akumulátorová snehová fréza na trhu
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 3. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 4. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 5. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 6. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 7. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 8. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 9. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 10. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 2. Najobľúbenejšie auto Slovákov je opäť ŠKODA
 3. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
 4. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 5. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 6. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 7. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 8. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 9. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 10. Akčný výpredaj v PLANEO Elektro – to sú ceny nižšie až o 60 %!
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 22 752
 2. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 14 123
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 9 616
 4. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 438
 5. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 701
 6. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 6 614
 7. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 270
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 230
 9. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 6 186
 10. Kvalitnej hydiny je na pultoch stále menej. Čo vlastne kupujeme? 6 069
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Predajca áut tvrdí, že stromy ohrozovali autá. Parkovisko je od väčšiny vyrúbaných vzdialené viac ako 10 metrov.
Penzák je významnou architektonickou dominantou a kultúrnou pamiatkou Nového Smokovca.
Zosun časti pôdy na sídlisku Sekčov. Obyvatelia sa boja v blízkosti parkovať.
Koronakríza pokračuje, daňové opatrenia sa ale vrátili naspäť.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Premiér obhajuje testovanie aj dátami, ktoré neexistujú

Hrozbou pre testovaných môže byť britská mutácia koronavírusu.

Plošné testovanie na Covid: Premiér Matovič oznámil plán Zachráňme spolu životy.
Dobré ráno

Dobré ráno: Štát ani neverí, že otestuje každého

Slovensko si vyskúša skríningové pretestovanie krajiny.

Na Slovensku prebieha plošné skríningové testovanie.
KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Výtery bez pointy

Vláda vyhodí milióny na testy, keď svet už beží preteky v očkovaní.

Peter Schutz

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop