Korzár logo Korzár Košice
Piatok, 23. október, 2020 | Meniny má AlojziaKrížovkyKrížovky

Ženský kokteil

* Pri akýchkoľvek pretrvávajúcich zdravotných problémoch vyhľadajte lekáraDovolenku môže znepríjemniťuštipnutie, alergia i hnačkaNa letnú

* Pri akýchkoľvek pretrvávajúcich zdravotných problémoch vyhľadajte lekára

Dovolenku môže znepríjemniť

uštipnutie, alergia i hnačka

Na letnú dovolenku v zahraniční pri mori sa teší každý vari počas celého roka. Nezriedka sa však stáva, že tých pár dní, na ktoré sa tak veľmi tešíte, sa zmení na nočnú moru. Postarať sa o to môžu rôzne ochorenia, ktoré vás potrápia ešte počas dovolenky, alebo choroby, ktoré si domov ako ´nechcený suvenír´ prinesiete...

Poznáte ľudí, ktorí sa z Egypta, Tuniska či Turecka vrátili po dovolenke nie oddýchnutí, ale naopak, ešte viac vyčerpaní? Hnačka je nepríjemná vec a dokáže pokaziť celú dovolenku. Človek je odkázaný na to, aby ostal na hoteli a navyše mu život znepríjemňujú aj bolesti žalúdka...

Skryť Vypnúť reklamu

Predísť hnačke na dovolenke je možné konzumáciou dobre tepelne upravených jedál, vyhýbať sa polosurovým plodom mora, piť len balené nápoje, nejesť neumytú surovú zeleninu ani jedlo, na ktorom mohol sedieť hmyz a dôsledne dodržiavať hygienu rúk. Vysoké je i riziko nákazy kontaminovaným ľadom a to aj vtedy, ak ním chladíte alkoholický nápoj. Dezinfekčný účinok alkoholu sa totiž prejavuje až v koncentráciách, ktoré bežné alkoholické nápoje neobsahujú. Ľadová drvina v miešanom nápoji môže pokaziť dovolenku aj v tom najlepšom tuniskom či egyptskom hoteli!

Väčšina cestovateľských hnačiek s ľahkým priebehom vymizne v priebehu jedno - až trojdňovej diéty. Ak však hnačku sprevádza vyššia teplota a v stolici sa nachádza prímes krvi, hlienu alebo hnisu, treba vyhľadať lekára! A ak si problémy ´donesiete´ domov, no po krátkej diéte nevymyznú, navštívte svojho lekára.

Skryť Vypnúť reklamu

Okrem zažívacích problémov dokáže zaručene pokaziť dovolenku úpal či príliš opálená pokožka, kvôli ktorej sa nebudete môcť vybrať na slniečko. Ak sa ´spečiete´ už v prvý deň, týždeň pri mori si určite nevychutnáte...

Najčastejším typom alergickej reakcie na slnko je polyformná slnečná dermatóza. Vyrážka sa objavuje najmä pri prvých kontaktoch so žiarením, v priebehu leta si však pokožka na slnko postupne zvykne a výsyp sa väčšinou stratí. V kombinácii s niektorými liekmi (antibiotiká, sedatíva, antireumatiká) môže nastať pri opaľovaní fotoalergická reakcia. Podnetom býva aj použitie parfumu alebo konzumácia umelého sladidla, alkoholu a niektorých potravín, napríklad citrusového ovocia, zeleru či fíg. O druhu alergie mallorca akné hovoríme vtedy, keď sa alergická reakcia, podobná akné, prejaví po aplikácii opaľovacích prostriedkov. Problémom sú najmä mastné olejové prípravky, ktoré upchávajú póry mazových žliaz. Po kúpaní v mori by stes sa mali pri tejto alergii okamžite osprchovať v sladkej vode, pretože slaná alergiu zhoršuje.

Skryť Vypnúť reklamu

Nepríjemnosti dokáže na dovolenke narobiť aj hmyz. Okrem toho, že je otravný a neraz vlezie i do pohára s džúsom, alebo má chuť na vaše ovocie, jeho uštipnutie tiež vie znepríjemniť dovolenku... Komáre dokážu chvíle odpočinku úplne pokaziť. Väčšinou zanechávajú menšie mierne svrbiace pupence v miestach vpichu. Vážnejší problém nastáva, ak vás poštípe infikovaný hmyz alebo si zasiahnuté miesto rozškrabete. V dôsledku infekcie zanesenej prstami pri kontakte s ranou sa omnoho ťažšie hojí a šíriaci sa zápal zvyčajne sprevádzajú horúčky.

Bolestivé je aj uštipnutie včelou, ktorej žihadlo s jedom je ostnaté a nedá sa z pokožky vytiahnuť. Včela po bodnutí zahynie, pretože si spolu so žihadlom odtrhne aj časť tráviaceho traktu. Nebezpečnejšie sú bodnutia osami či sršňami, ktoré majú hladké žihadlo, a preto ním môžu zaútočiť niekoľkokrát. Ak zasiahnu jazyk, oko alebo pery, hrozí prudká reakcia organizmu a treba vyhľadať lekára. Podráždenú pokožku môže sprevádzať vracanie, hnačka a sťažené dýchanie.

Alergia na poštípanie hmyzom môže skomplikovať dovolenku, preto by si ľudia s týmto problémom mali zobrať aj tabletky kortikosteroidu a adrenalínovú injekciu pre prípad anafylaktického šoku. Žily sa vtedy rozšíria, tlak klesá a hrozí strata vedomia. Na bodnutie hmyzu môžu reagovať aj ľudia so sennou nádchou alebo inou alergiou. Najmä deti zvyknú mať po uštipnutí miesto vpichu opuchnuté. Opuch, často veľký ako dlaň, veľmi svrbí, nepríjemné pocity treba preto zmierniť octanovým obkladom a podať antihistaminiká. Prvou pomocou z domácej kuchyne je rozrezaná cibuľa alebo zemiak. Ak ste si z dovolenky priniesli ´štipanec´ a zdá sa vám, že opuch a začervenanie neustupuje, navštívte lekára.

* Niekoľko rád, ako riešiť problémy

Popŕhlenie medúzou

odstráni prášok

Ak sa na dovolenku ešte len chystáte, nezaškodí pár rád, ktoré vám pomôžu, aby sa z dlho očakávanej dovolenky, na ktorú sa tešíte celý rok, nestala nočná mora...

Ak vás popŕhli medúza. Na postihnuté miesto nalejte ocot, prípadne alkoholový roztok. Ak nie sú poruke, na poranenú kožu nasypte akýkoľvek prášok, aj piesok z pláže, púder či múku a potom ho zoškriabte, čím odstránite zvyšky medúzy z kože. Nepoužívajte mokrý piesok ani vodu! Vhodné sú aj gély ako Fenistil či Psilo-balsam, ktoré okrem anestetického účinku obsahujú aj protialergicky pôsobiacu účinnú látku. Alergikom je možné podať aj protialergický liek v tabletkách, sirupe či kvapkách.

Ak šliapnete na morského ježka. Prudkú bolesť možno zmierňovať liekmi tlmiacimi bolesť, prípadne obstrekom lokálneho anestetika (urobí ho lekár). Ostne z miesta poranenia je vhodné odstrániť, nie však za cenu zväčšovania rany. Ak sú tŕne príliš hlboko, vypláchnite ranu dezinfekčným roztokom (pri prvej pomoci aspoň morskou vodou). Postupné odlučovanie kože neskôr ostne umožní odstrániť jednoduchšie.

Ak máte cestovateľskú hnačku. Dôležité je dopĺňať nielen tekutiny, ktoré organizmus stráca, ale aj minerály. Pite minerálne vody, nesladený čaj, riedené ovocné šťavy. Jestvujú aj rehydratačné roztoky (vrecúška Kulíšek pre deti, šumivé tablety Fluidex). Roztok si môžete pripraviť aj sami, ak do zdravotne neškodnej pitnej vody vyžmýkate šťavu z pomaranča, citróna či grepu (obsahuje draslík), na liter pridáte kávovú lyžičku soli a 4-5 kociek cukru. Už preventívne, ale aj počas hnačky je možné užívať probiotiká a normalizátory črevnej flóry, v Egypte funguje na hnačku len miestny voľnopredajný liek Antinal, inde aj naše lieky proti hnačke - Smecta, Endiaron, adsorpčné uhlie Carbo medicinalis (sladké pre deti, rastlinného pôvodu). Vynikajúcim prírodným prostriedkom je mlieko z kokosového orecha!

Ak trpíte nevoľnosťou z cestovania. Takzvanej kinetóze môžete zabrániť tak, že pred cestou zjete len ľahko stráviteľné jedlo, nepijete alkohol, sedíte v smere jazdy v strede dopravného prostriedku, nečítate. Môžete cmúľať cukrík. Lieky bez receptu - Kinedryl, Imodium, homeopatikum Cocculine. Jestvujú aj žuvacie tablety Travel-gum.

Ak dostanete úpal. Postihnutého je nevyhnutné umiestniť na chladnejšie miesto a zabezpečiť mu dostatočný príjem tekutín. V ťažších prípadoch je potrebné pacientovi podávať infúzie. Na čelo a telo prikladáme chladivé obklady, pomôže aj vlažná sprcha. Menej závažné slnečné popáleniny je možné liečiť kalciovou masťou, aloe vera, emulziami s obsahom dexpanthenolu, Fenistil gélom, Psilo-balsamom, homeopatickou masťou Cicaderma, pomôže aj obyčajný biely jogurt. V ťažších prípadoch lekár predpíše kortikosteroidnú alebo antibiotickú masť.

Ak vás uštipne včela, osa. Dôležité je rýchlo si vytiahnuť prípadné žihadlo, osa ho zanecháva ojedinele, včela ho má zahnuté, ostáva v rane. Pomôžu obklady - studený, octanový, koliesko cibule, Fenistil gél, liek proti bolesti (paracetamol, ibuprofén). Alergici by mali užiť aj liek proti alergii (7-tabletkové balenia účinných látok loratadínu i cetirizínu sú voľnopredajné). Ťažkí alergici by mali so sebou nosiť balíček prvej pomoci so samovystreľovacím perom Epi-pen.

* Chlamydia je najčastejšie ochorenie prenášané pohlavným stykom. U žien môže spôsobiť vážne problémy

Flirtík s fešným cudzincom

môže mať nežiadúcu dohru...

Kratučká letná láska na dovolenke nie je ničím nezvyčajným. Treba si však dávať poriadny pozor na to, aby ste si po pár dňoch strávených v náručí fešného Taliana alebo temperamentého Španiela nedoniesli aj nepríjemnú vizitku v podobe pohlavnej choroby...

Kvapavka. Prenáša sa takmer výlučne nechráneným pohlavným stykom, vaginálnym, análnym aj orálnym, prijímaním aj dávaním. Príznaky: Nezvyčajný vaginálny výtok, bolesť a pálenie pri močení, bolesť pri pohlavnom styku, bolesť v podbruší, v niektorých prípadoch krvácanie. Každá druhá žena nemá žiadne príznaky.

Syfilis. Môžete sa ním nakaziť priamym kontaktom s postihnutými miestami na koži nakazeného partnera, najčastejšie nechráneným pohlavným stykom.

Príznaky: V mieste vstupu infekcie sa vytvorí po určitom čase vred, nasleduje rozšírenie infekcie do celého tela, ktorá sa prejavuje vyrážkami na slizniciach a koži, vypadávaním vlasov. Raná fáza choroby je vystriedaná obdobím bez príznakov, ktorá po niekoľkých rokoch vedie k postihnutiu orgánov.

AIDS. Dostať ho môžete pri nechránenom pohlavnom styku infikovaným pošvovým sekrétom, ejakulátom, krvou infikovanou HIV, spoločným používaním ihiel a striekačiek. Príznaky: Od nákazy k vzniku rozvinutého ochorenia aids uplynie v priemere desať a pol roka. Za tri až osem týždňov po infekcii dochádza pri päťdesiatich percentách infikovaných k príznakom akútnej HIV infekcie, zvyčajne v podobe chrípky. Nasleduje dlhé obdobie bez príznakov, začína sa však meniť imunitný systém. Tieto zmeny vedú ku kvasinkovej infekcii úst, vonkajších genitálií a pošvy, k pásovému oparu, k zápalom vaječníkov a k únave, hnačkám, chudnutiu a horúčkam.

Genitálny herpes. Prenáša sa prevažne sexuálnym kontaktom. Príznaky: Bolestivý opar v okolí pohlavných orgánov a konečníka. Oslabuje imunitný systém, môže vyvolať horúčku, bolesti pri močení, ojedinele zápal mozgových blán.

Chlamydia trachomatis. Ide o najčastejšie ochorenie prenášané pohlavným stykom, ak sa nelieči, môže spôsobiť vážne problémy najmä u žien. Príznaky: Nezvyčajný vaginálny výtok, bolesť a pálenie pri močení, bolesť pri pohlavnom styku, bolesť v podbruší, v niektorých prípadoch krvácanie. Osemdesiat percent žien nemá žiadné príznaky.

Mäkký vred. Choroba sa vyskytuje v tropickej Afrike, Ázii, Latinskej Amerike, v Európe len zriedkavo. Prenáša sa nechráneným pohlavným stykom, cez poranenú pokožku alebo sliznicu. Príznaky: Hnisavé pľuzgieriky, po jednom-dvoch dňoch vytvorenie nepravidelne ohraničeného, výrazného, veľmi bolestivého vredu s červeným okrajom a hnisavým jadrom. V polovici prípadov súčasne prebieha bolestivá infekcia lymfatických uzlín.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 2. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 3. Vitajte v postapokalyptickom svete
 4. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 5. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 6. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 7. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje
 8. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 9. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 10. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 1. Zostáva už len 7 dní na predloženie žiadosti o grant
 2. Svet môžeme zlepšiť dobrými skutkami
 3. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 4. Najnovšie technológie a inovácie na Gemeri? Normálka
 5. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 6. Nové laboratórium ekonomického experimentálneho výskumu na EUBA
 7. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje
 8. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 9. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 10. Úprava osobného motorového vozidla
 1. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 16 521
 2. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 15 650
 3. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 12 237
 4. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 12 031
 5. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 11 999
 6. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 10 633
 7. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 10 154
 8. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje 9 770
 9. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 517
 10. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 424
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop