prestaval na modernú obytnú štvrť so službami, parkoviskami, námestím a parkom. Teraz si už totiž samospráva chce kasárne nechať vo svojom vlastníctve a sama ich prerobiť na "kultúrne mestečko".
Ide o projekt nového kultúrneho centra s polyfunkčnou kultúrnou halou, inkubátorom súčasného umenia a modernými výstavnými priestormi. Práve kultúrne mestečko v kasárňach kpt. Jaroša má byť jedným z tromfov kandidatúry Košíc na titul Európske hlavné mesto kultúry. Tým bude v roku 2013 jedno slovenské a jedno francúzske mesto.
Už v novembri 2007 budú slovenské mestá uchádzajúce sa o tento titul súťažiť, a to aj svojimi investičnými projektmi na rozvoj kultúrnej infraštruktúry. Na ich realizáciu potom víťazné mesto môže získať spolufinancovanie napríklad zo štátneho rozpočtu.
Včera sa v areáli kasární stretli členovia mestskej komisie dopravy a výstavby, aby sa oboznámili s technickým stavom bývalých vojenských objektov (veliteľské budovy, sklady, garáže) a možnosťami ich využitia.
Na naše otázky odpovedal šéf tejto komisie a predseda poslaneckého klubu SDKÚ-DS v mestskom zastupiteľstve Ľuboš Pajtáš.
Aký je zámer mesta s kasárňami?
"V rámci kandidatúry Košíc na Európske hlavné mesto kultúry mesto silno uvažuje, že by sa v kasárňach mohli, a to najmä rekonštrukciou existujúcich vojenských budov, vytvoriť kultúrne priestory pre moderné výstavisko plus stále expozície či múzeum. Treba preto posúdiť technický stav tých objektov, možnosti ich opráv, predpokladané náklady a aj možnosti čiastočného komerčného využitia areálu, aby bol celý projekt v prípade úspešnej realizácie v budúcnosti životaschopný a čo najmenej zaťažoval rozpočet mesta."
Doteraz však mesto uvažovalo o predaji kasární a v uplynulých mesiacoch nechýbalo veľa k tomu, aby tam už dnes nový súkromný vlastník pripravoval výstavbu štvrte s bytmi a obchodmi (mesto však v marci súťaž pre viaceré problémy, napriek stomiliónovej ponuke uchádzača, zrušilo - pozn. red.).
"Teraz je však úvaha mesta, pri príležitosti kandidatúry na Európske hlavné mesto kultúry, iná. V kasárňach sú totiž nádherné priestory, vyslovene vhodné na moderné polyfunkčné centrum. Aj v Paríži či Ženeve využívajú také objekty na kultúrne účely. Toto je teraz priorita mesta a o žiadnej ďalšej verejnej obchodnej súťaži na zámer využitia alebo predaj kasární neuvažujeme."
Trúfa si však mesto na finančne náročný projekt kultúrneho mestečka v kasárňach?
"V rámci projektu Európske hlavné mesto kultúry by sa zdroje nájsť mali."
Koľko peňazí na to treba?
"To zatiaľ posúdiť nevieme. Ešte sa totiž nerozhodlo, ktoré budovy a na čo budeme rekonštruovať a využívať a ktoré budeme využívať komerčne, napríklad na prenájom. O taký mesiac budeme vedieť viac."
Podľa šéfa tímu, ktorý pripravuje kandidatúru Košíc na Európske hlavné mesto kultúry, však na taký projekt, ako kultúrne mestečko v kasárňach, nemožno veľmi očakávať financie od vlády, hoci zo štátneho rozpočtu by mohli na investičné projekty vyčleniť pre víťazné mesto až 120 miliónov eur. Do podania prihlášky v novembri 2007 by preto zrejme mesto malo poskytnúť záruku, že zdroje na projekt v kasárňach vie zabezpečiť napríklad z vlastných prostriedkov, aby presvedčilo výberovú komisiu o reálnosti projektu.
"Zatiaľ sme sa na ničom nedohodli, ešte o tom len uvažujeme. Ak sa dohodneme, bude musieť mesto tieto veci splniť."
Môže ísť v prípade projektu kasární o náklady v stámiliónoch korún?
"Nevidel by som to tak. Tie budovy sú v takom dobrom stave, že určite netreba všetko búrať a postačí rekonštrukcia vybraných objektov. Môžeme hovoriť o desiatkach miliónov korún. A to určite sú reálne sumy na mestský rozpočet."
Bola by realizácia projektu kultúrneho mestečka reálna aj vtedy, ak mesto titul Európskeho hlavného mesta kultúry a s tým spojené spolufinancovanie z iných, napríklad aj európskych či súkromných zdrojov, nezíska?
"Teraz je úvaha taká a aj tento projekt má kandidatúru Košíc podporiť."
Kultúrne mestečko je však len jedným z viacerých navrhovaných, finančne náročných investičných projektov kandidatúry Košíc na Európske hlavné mesto kultúry. Napriek masívnemu predpokladanému spolufinancovaniu zo štátneho rozpočtu (50 až 60 percent z celkových nákladov, okolo 150 miliónov eur) je podmienkou aj finančná účasť víťazného mesta. A tá by pri doteraz obvyklých 20 percentách mohla ísť až do stámiliónov, ak nie miliardy korún. Sú preto také projekty, ako ten v kasárňach, pri trojmiliardovom ročnom rozpočte mesta reálne?
"Na všetko sa budú musieť nájsť zdroje, keď sa chce mesto prezentovať takým spôsobom. Je to pre mesto výzva, aby dokázalo, že také projekty robiť dokáže."
Mesto získalo kasárne kpt. Jaroša, v súdnoznaleckej hodnote 80 miliónov korún, v roku 2005 bezodplatným prevodom od ministerstva obrany ako prebytočný majetok štátu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári