ako doteraz. Od 1. septembra budú tieto prehliadky možné už len u zmluvne zaviazaných špeciálne oprávnených eseročiek, príp. akcioviek na vykon pracovnej zdravotnej služby (PZS). Tým bude musieť zamestnávateľ na rozdiel od súčasnej praxe za zdravotné úkony z vlastného vrecka i platiť. Svetlo sveta nedávno totiž uzrel zákon, ktorý v tejto problematike prináša prvýkrát i pokuty a tým zvyšuje účinok kontrol. Pokiaľ sa chce zamestnávateľ, a to vrátane fyzických osôb podnikateľov, vyhnúť riziku až niekoľkostotisícových sankcií, musí začať brať PZS-ku vážne.
Zamestnávateľ je PZS povinný zabezpečiť. Tieto služby sú zamerané na hygienu a kvalitu pracovného prostredia pracovníka, jeho pracovné podmienky a rizikové faktory tej-ktorej profesie. Ondrej Ficeri, vedúci Oddelenia BOZP z Inšpektorátu práce Košice spresnil, že "s takýmto postavením služieb nekorešponduje donedávna zaužívaný pojem závodné zdravotné služby, ktorý navodzoval dojem, že ide len o zdravotné služby pre veľké podniky".
Aktuálnejšie pomery však ovplyvnila už od minulého leta účinná trojica legislatívnych noriem, ktoré mali zaviesť PZS i do praxe. Stav, ktorý nastal po nich, posudzuje O. Ficeri takto: "Viacerých zamestnávateľov zaskočilo, že si pracovnú zdravotnú službu musia zabezpečiť buď vlastnou PZS s oprávnením, alebo dodávateľským spôsobom. Mnoho zamestnávateľov buď o týchto povinnostiach nevie, alebo sa situáciou nezaoberajú."
Avšak do konca roka 2006 "existovalo len pár organizácií, ktorým bolo vydané oprávnenie Úradom verejného zdravotníctva SR na výkon PZS", uviedla vo svojom stanovisku vedúca odboru preventívneho lekárstva Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Košiciach Daniela Tarabčáková. V dôsledku toho sa, ako dodala, "striktné plnenie tohto predpisu nepožadovalo, a to ani inými dozornými orgánmi".
Sankcie za neplnenie ustanovení zákonov navyše nemali právne ukotvenie. To tu už po poslednom júlovom dni ale je. Stalo sa tak vďaka Zákonu o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, ktorý nadobudne účinnosť po poslednom prázdninovom dni. Ako nám potvrdila D. Tarabčáková, vďaka tomuto zákonu dôjde aj k zmenám na poli kontroly plnenia tejto povinnosti, pretože sa z ich strany "dozor zintenzívni".
Hlavným negatívom doteraz používaného systému bolo, že zdravotné prehliadky u obvodných lekárov nemohli dostatočne zohľadniť špecifiká konkrétnych profesií a s nimi súvisiacich možných zdravotných rizík. Zamestnávateľom by mal nový systém prehliadok tiež pomôcť vyhnúť sa finančným nákladom v súvislosti s chorobami z povolania.
Treba tiež pripomenúť, že PZS-ku zdravotné poisťovne zamestnávateľom nepreplácajú, môžu si ich však započítať do nákladov.
Čo na to hovoria zamestnávatelia
Keďže za prevenciu a zdravie pracovníkov v súvislosti s prácou je zodpovedný ich zamestnávateľ, musí si na základe počtu zamestnancov a ich zaradení do pracovných kategórií PZS zabezpečiť sám, alebo si ju platiť.
"Bude nás to stáť nemalé finančné prostriedky, ale pokiaľ prehliadky pomôžu našim zamestnancom v prevencii, nebude nám ľúto vynaložených prostriedkov," uviedol Jaroslav Fotul, výkonný riaditeľ Labaš, s. r. o., ktorá má výber firmy poskytujúcej PZS ešte len pred sebou.
O skúsenostiach s tým nás informovala Jana Vaľovská, vedúca odboru ľudských zdrojov spoločnosti Kerko, a. s., ktorá už predmetnú zmluvu podpísanú má: "Preventívne prehliadky sme riešili aj do platnosti zákonov upravujúcich PZS, len to nebolo pod touto hlavičkou. Zo začiatku boli ceny vysoké, oprávnených firiem však pribúdalo a aj sumy za svoje služby požadovali nižšie. Vybrali sme si na základe porovnania viacerých."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári