nebezpečný trend požívanie alkoholu za účelom opiť sa, tzv. binge drinking. Tento jav sa stáva častým spôsobom relaxácie, náplňou víkendových zábav a formou oddychu, vypnutia od povinností. Znepokojujúce hodnoty ukázal aj prieskum, ktorý pre Európsku komisiu urobil londýnsky Inštitút pre štúdie alkoholu. Každý ôsmy obyvateľ EÚ vo veku 15 až 16 rokov je opitý viac ako dvadsaťkrát za život. Vo všeobecnosti narástol najmä počet mladých dievčat, ktoré holdujú alkoholu.
Za väzbu mladých na alkohol môže i zhoršujúce sa spoločenské prostredie. To je k opilcom a k pitiu alkoholu, a to i u maloletých, tolerantnejšie ako bývalo. Dôvody na začatie s pitím môžu byť viaceré. V rodinách sa vyskytuje nezamestnanosť a zvyšujú sa aj nároky na jednotlivca. Medzi najčastejšie výroky mladých s problémom s alkoholom, ako uvádza Monika Piliarová, riaditeľka Denného centra duševného zdravia v Poliklinike Nad jazerom, patria: "Nechala ma priateľka, hádal som sa s rodičmi, považoval som to dlho za zábavu, zažil som úsmevné príhody."
Pre rodičov je poznatok o tom, že ich dieťa v nedospelom veku už má skúsenosti s alkoholom veľkým prekvapením. V košickej Detskej fakultnej nemocnici (DFN) evidujú rekordné namerané hodnoty - 3,8 promile u chlapca a 4,2 u dievčaťa. "Ročne máme v priemere 15 prípadov hospitalizovaných detí, pričom najviac z nich je vo veku okolo 15 až 16 rokov," prezradila hovorkyňa Veronika Krausová.
V Košiciach sa už známym centrom popíjania mladých stalo podvečerné Dominikánske námestie, ale nie je núdza ani o dostatok ďalších krčiem a diskoték. S preventívno-bezpečnostnými akciami zameranými proti konzumácii alkoholu majú svoje skúsenosti mestskí i štátni policajti, ktorí vykonávajú kontrolu podávania alkoholu osobám mladším ako 18 rokov. Podľa vyjadrenia hovorkyne Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach Jany Demjanovičovej: "V rámci Košického kraja policajti vykonajú priebežne 9 až 14 kontrol mesačne, pri ktorých skontrolujú cca 50 zariadení. Priemerný počet zistených priestupkov je 15."
V prípade zistenia, že mladistvá osoba je pod vplyvom alkoholických nápojov, policajt overí jej totožnosť, zistí skutkový stav, podrobí ju dychovej skúške a túto osobu následne predvolá za účelom podania vysvetlenia. Dokazovanie spáchania priestupku je však komplikované tým, že "najčastejšia odpoveď mladistvej osoby požívajúcej alkohol je, že alkohol jej zakúpila dospelá osoba, ktorá medzitým z miesta odišla," ako dodala hovorkyňa KR PZ. Keďže ide o priestupky, tie sú potom riešené ďalej obvodnými úradmi. Po preukázaní viny je možné uložiť osobe pokutu do 5 000 korún, zariadeniu, ktoré porušilo zákaz podávania alkoholu mladistvým až do 200 000 Sk.
Príslušníci Mestskej polície Košice, podľa vyjadrenia zástupcu náčelníka Slavomíra Pavelčáka, "v mesiaci júl 2007 realizovali na celom území mesta Košice preventívno-bezpečnostné akcie boja proti alkoholizmu mladistvých a maloletých osôb. Zamerali sa tiež na kontrolu dodržiavania prevádzkových hodín v pohostinských a reštauračných zariadeniach na území mesta Košice." Pri týchto akciách zistili 5 prípadov, keď bol alkohol podaný osobe mladšej ako 18 rokov a v piatich pohostinských zariadeniach i nedodržiavanie prevádzkových hodín. Jeden prípad riešili dohovorom, päť ďalších blokovou pokutou na sumu 2 700 korún a 4 prípady oznámením správnemu orgánu.
Negatívne dopady zneužívania alkoholu deťmi sa však i u nás riešia hlavne preventívnymi aktivitami. Psychologička Judita Englerová v súvislosti so zameraním preventívnych aktivít košického Centra výchovnej a psychologickej prevencie uviedla: "Vykonávame ich už pre základné školy jednak formou rovesníckych výcvikov, kde ide o všeobecnú prevenciu drogových závislostí s dôrazom na fajčenie a alkohol a jednak tematicky niekoľkými sedeniami pri zistených rizikových skupinách. Samozrejme, iniciátorom konzultácie a poradenstva môže byť aj rodič sám." Pre nich Monika Piliarová dodala: "Hľadať príčiny a odstraňovať následky takéhoto správania pomôže najlepšie odborník v oblasti duševného zdravia, nakoľko vie riešiť a posúdiť vzťahy v rodine a je nestranný. Najčastejšie však nepomáha sledovanie, uvažovanie a trestanie, ale otvorený rozhovor."
Problémy spojené s alkoholom sprevádzajú našu spoločnosť už od počiatku rozvoja európskej civilizácie. Inštitúcie EÚ už tiež začali povzbudzovať premýšľanie o spoločnej politike mládeže, Medzinárodná zdravotnícka organizácia WHO zas propaguje zvýšené dane na alkohol. Do boja s týmto neduhom sa však popri policajtoch, učiteľoch a psychológoch musia zapojiť hlavne rodičia svojím zásadným konaním a príkladom.
(as)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári