postihnutých ľudí dotované úradmi práce. Polícia už začala preverovať podozrenia, či sa majitelia spoločností dopustili trestného činu, keď 67 zamestnancom po ich prepustení nevyplatili posledné mzdy ani odstupné.
Pracoviská so štatútom chránených dielní vznikli vlani v Košiciach, Prešove, Michalovciach, Trebišove, Vranove nad Topľou a Poprade. Košickým podnikateľom Ronaldovi a Ladislavovi Csorbovi na ne úrady práce schválili viac ako 15 miliónov korún. V dielňach zamestnali ľudí s rôznymi zdravotnými poruchami. Mali poskytovať informačné a poradenské služby podnikateľom.
V apríli bratia Csorbovci materskú firmu i regionálne pobočky predali spoločnosti AZ - Dendy chebského podnikateľa Josefa Zíba. Ten v júni dielne zrušil a zamestnancov prepustil. Kým došlo k predaju, úrady jednotlivým pracoviskám vyplatili na mzdy a vybavenie dielní takmer celý schválený príspevok.
Košická policajná hovorkyňa Jana Demjanovičová potvrdila, že vyšetrovateľ okresnej polície v Michalovciach koncom júla začal trestné stíhanie vo veci nevyplatenia mzdy a odstupného. Urobil tak po trestnom oznámení bývalej zamestnankyne firmy Infoservis Michalovce.
Vyšetrovateľ teraz zisťuje, či konateľ mal k dispozícií peniaze a napriek tomu deviatim zamestnancom nevyplatil mzdy za máj a dvojmesačné odstupné v celkovej výške viac ako 211 tisíc korún.
"Doteraz vypočul všetkých poškodených a právnika úradu práce v Michalovciach. Ten uviedol, že mzdy za apríl a máj neboli úradom refundované, lebo zamestnávateľ o tom nepredložil žiadne doklady," informovala Demjanovičová. Ďalšie výsluchy prídu na rad koncom augusta.
Okrem Michaloviec polícia začne preverovať aj pracoviská Infoservisu v ďalších mestách, vrátane Košíc. "Polícia trestné činy nielen objasňuje, ale ich aj sama vyhľadáva. V prípade, že sa nájde viac poškodených zamestnancov, vec odstúpime do Michaloviec, keďže v tejto veci už začali konanie," tvrdí Demjanovičová.
Od polovice júla Infoservis čelí aj kontrolám úradov práce vo všetkých mestách, kde mal pracoviská. Všetky konštatovali, že firmy konali protizákonne, lebo pracovné miesta v chránených dielňach mali udržať najmenej tri roky od poskytnutia dotácií. Teraz preto musia vrátiť skoro celú sumu príspevkov.
"Pri porušení tohto záväzku mal zamestnávateľ vrátiť bez vyzvania na účet úradu alikvotnú časť," povedal hovorca košického úradu práce Igor Jakeš.
Úrady práce potvrdili, že žiadne peniaze firmy doteraz neposlali. Zíb len požiadal o splátkový kalendár. "Kým neskončí policajné vyšetrovanie, úrad o tejto žiadosti nerozhodne," povedala Renáta Babišová z trebišovského úradu práce.
So Zíbom sa nedá spojiť. Právnička Dagmar Biaková, ktorá ho na Slovensku zastupuje, v minulosti denníku KORZÁR povedala, že Zíb musel dielne zrušiť lebo mu nevyšiel kontrakt so zahraničným obchodným partnerom. Roland Csorba zase odpísal, že firmy s bratom predali v súlade so zákonom a všetky záväzky prešli na nového majiteľa.
Od polovice júla Zíb nie je konateľom šiestich firiem Infoservis, ktoré po odkúpení premenoval na Firemný servis. Nahradil ho Jiří Strouhal. Podľa Demjanovičovej však v prípade, že sa preukáže spáchanie trestného činu, odstúpenia Zíba z postu štatutárneho orgánu spoločností nebude mať vplyv na jeho trestnú zodpovednosť. Rozhodovalo by totiž obdobie, v ktorom sa skutky stali.
Autor: rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári