horúčky. Nakoniec som bol nútený vyhľadať pomoc odborníka. Pravdepodobne som sa nakazil z miestnej stravy," posťažoval sa nám telefonicky náš čitateľ Ladislav.
V Košiciach sa v týchto dňoch na oddelení pre cudzokrajné choroby vo Fakultnej nemocnici L. Pasteura (FNLP) na Rastislavovej ulici ambulantne lieči 25 pacientov. Ročne na oddelení ošetria do 3-tisíc ľudí.
"Pacienti sa v tomto období prídu poradiť alebo zaočkovať ešte pred cestou do zahraničia. Najväčší výskyt prípadov máme až v septembri a októbri. Každá infekčná choroba má svoju inkubačnú dobu, preto sa jej príznaky môžu prejaviť neskôr," informovala MUDr. Elena Adamkovičová z Oddelenia pre cudzokrajné choroby Kliniky pre infekčné choroby vo FNLP.
Podľa nej sa najčastejšie vyskytujú bolesti brucha, kĺbov, zvýšené teploty, problémy s pečeňou, ale aj kožné ochorenia. "Sporadicky prichádzajú pacienti s maláriou."
Dôležitá je pred vycestovaním prevencia. Ľudia by si v prvom rade mali zistiť zdravotnú situáciu v krajine, kde cestujú.
Optimálne je priamo vyhľadať odbornú pomoc. Najúčinejším opatrením zostáva očkovanie. "Musia si dávať pozor na nedôkladne tepelne spracovanú stravu. Navštevovať len reštauračné zariadenia a vyhýbať sa pouličným stánkom. Vodu piť jedine z originálne zabalenej fľaše a nedávať si ľad do nápojov," dodala Adamkovičová.
Potrebné je chrániť sa pred hmyzom, ktorý je prenášačom rôznych chorôb. Najjednoduchším prostriedkom je repelent. Oproti minulým rokom vzrástol o polovicu počet ľudí, ktorí navštívili poradňu. Ročne v súčasnosti zaočkujú okolo 1500 ľudí, pred 3 rokmi to bolo len niečo cez 700.
Súvisí to aj s čoraz väčším počtom dovolenkujúcich v zahraničí. Zaočkovanie proti cudzokrajnej chorobe však poisťovne neuhrádzajú, pretože to nespadá do povinného poistenia. Ľudia, cestujúci do zahraničia, si tak za vakcínu zaplatia od 100 do 1700 korún.
Autor: kag
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári