Počasie má ešte 100 dní na to, aby nenastali problémy s vodou
V médiách počas posledných dní rezonovali horúčavy a sucho. Hoci minulý týždeň sa ručička teplomera škriabala až k 40 °C, aj v týchto dňoch sa pohybuje do tridsiatky. Preto nečudo, že niektoré obce majú problém s pitnou vodou a neďaleko Moldavy nad Bodvou dokonca vyschla rieka Bodva. Problémy s vodou však nemusia obísť ani Košice...
Metropola východu odoberá pitnú vodu z nádrží Bukovec a Starina. "Zásoby vody sú dostatočné. Bukovec je naplnený na 86 percent zásobného objemu a Starina na 80 percent. Hladina u oboch nádrží denne klesá o 3 až 4 centimetre," informoval nás Ing. Viliam Vološ z dispečingu Slovenského vodohospodárskeho podniku Banská Štiavnica, š.p., o.z. Košice. Len pre zaujímavosť, podľa údajov Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti, a.s. je priemerná spotreba vody v Košiciach 700 litrov za sekundu (420 hektolitrov za minútu).
Mnohí z nás ešte majú v pamäti reguláciu pitnej vody v polovici 80. rokov. Preto nás zaujímalo, čo bude v prípade, ak sa terajší ráz počasia udrží dlhšie. "Teraz určite žiadne opatrenia v regulácii odberu pitnej vody nie sú potrebné. Podľa údajov v percentuálnom naplnení zásobného objemu je to zatiaľ v poriadku." Logicky sa natíska otázka, či by nemohlo po určitom čase dôjsť k určitým obmedzeniam v odbere pitnej vody. "Je pravda, že zrážok je málo a to dlhodobo. Zima bola teplá a pomerne suchá, na jar to bolo so zrážkami tiež slabšie. Leto je zatiaľ veľmi horúce a pomerne suché, takže to pripomína situáciu z rokov 2003 a 2004. Vtedy boli hladiny nádrží veľmi nízke kvôli tomu, že od jesene 2003 do leta 2004 poriadne nepršalo. Ak bude súčasný charaketer počasia pokračovať, situácia sa môže zhoršiť. Pri zachovaní súčasných prítokov a odtokov by však približne 100 dní nemal byť problém. Táto doba sa môže skrátiť, ak by prítoky do nádrží poklesli a odtoky by ostali na súčasnej úrovni, ale aj predĺžiť, ak príde obdobie výdatnejších zrážok," uvažuje Ing. Vološ.
Nepriaznivý stav zatiaľ nezmenia ani občasné búrky. "Búrky sú väčšinou lokálne, takže zrážková voda v koryte rieky väčšinou vsiakne, alebo sa jej do nádrže dostane minimum. Pomohla by jedine búrka priamo v okolí nádrže. Dôležité sú však dlhodobejšie výdatné zrážky, ktoré spadnú nad pomerne veľkým územím." Podstatná nie je len momentálna naplnenosť nádrže, ale aj objem vody, ktorý do nej priteká a odteká. Z priehrad totiž musí odtekať určité množstvo vody, aby bola zachovaná hladina vodných tokov a podzemných vôd. "Na Bukovci je prítok 30 l/s a odtok 74 l/s, na pitné účely ide 140 l. Do nádrže Starina priteká 300 l/s a odteká z nej 600 l/s, ďalších 600 l na úpravňu pitnej vody v Stakčíne."
Situáciu môže ovplyvniť aj začiatok školského roka, keď bude väčšina Košičanov po dovolenkách. Neostáva teda iné, len dúfať, že v priebehu najbližších dní, alebo týždňov sa dočkáme výdatnejších zrážkok. Dobré je tiež šetriť vodou a nenecháva ju zbytočne tiecť.
Boris MACKO
Autor: POĽOV
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári