Korzár logo Korzár Košice
Pondelok, 26. október, 2020 | Meniny má DemeterKrížovkyKrížovky

Česká herečka Sabina Laurinová rada obetovala časť divadelných prázdnin na Letné shakespearovské slávnosti

Keď urobí maximum pre dcérku a prácu, má pocit, že žije...Tí Košičania, ktorí sa začiatkom týždňa vybrali pozrieť si Sen noci Svätojánskej v rámci

Keď urobí maximum pre dcérku a prácu, má pocit, že žije...

Tí Košičania, ktorí sa začiatkom týždňa vybrali pozrieť si Sen noci Svätojánskej v rámci Letných shakespearovských slávností nad Dolnou bránou, mali možnosť zabaviť sa na výbornej rozprávkovej komédii, ale i dopriať si doslova herecký koncert českých a slovenských umelcov. Postavu kráľovnej víl Titaniu si zahrala Sabina Laurinová. Ešte pred prvým pondelňajším predstavením si našla čas na rozhovor.

Tešila sa okrem iného i z toho, že ak v Košiciach strávi niekoľko dní, bude môcť voľné dopoludnia pred predstavením stráviť spoznávaním mesta. "Kamkoľvek prídem, vždy sa snažím nasávať atmosféru mesta. Bola som si v prvý deň obzrieť Dóm na Hlavnej ulici a šla som si pozrieť divadlo. Vždy keď prídem do nového mesta, tak si idem obzrieť aj divadlo a študujem, čo majú v repertoári... Mohlo by sa zdať, že by som mala mať chuť utekať od divadla, veď ho mám viac než dosť, ale zrejme to už bude taký profesionálny postih, ktorý som zdedila po oteckovi, režisérovi," prezradila s úsmevom.

Skryť Vypnúť reklamu

Aj keď prijatie ponuky účinkovať v Sne noci svätojánskej pre S. Laurinovú znamenalo obetovať časť divadelných prázdnin, je rada, že tak urobila. "Je to pre mňa zmena, lebo za posledné roky som si počas leta dopriala voľno. Naposledy som mala pracovné leto, keď sme nakrúcali Z pekla štěstí v exteriéroch. Zvažovala som, či prijmem túto ponuku hrať v Bratislave a Košiciach, ale na druhej strane som sa rozhodla pomerne rýchlo." Zavážilo to, že ide o ojedinelý a prestížny projekt, ktorý má svoje zvláštne čaro. "Navyše je to kozmopolitné a dá sa povedať aj medzinárodné predstavenie, dáva pocítiť, že slovenskí a českí herci k sebe patria. No a v neposlednom rade sa teším z toho, že predstavenie je hotové a na budúci rok ho budeme môcť zúročiť na letných predstaveniach v Brne a Prahe."

Skryť Vypnúť reklamu

Paradoxné je, že S. Laurinová si dokázala poradiť s tým, že kvôli predstaveniu musí byť v Bratislave a poradila si i s náročným veršovaným textom od W. Shakespeara. Ale problémy jej robí to, ako si poriadne oddýchnuť počas voľna pred predstaveniami. "Keďže večer hráme, tak celý deň mam voľno. Doma by som sa trebárs venovala letnému upratovaniu, triedila by som veci v skriniach... Tu mám čas na to, aby som si oddýchla, no prišla som na to, že nedokážem nečinne odpočívať alen tak sa vyvaľovať," podotkla so smiechom. "Dni mi však v Bratislave prešli veľmi rýchlo, boli za mnou rodičia, dcéra i priateľ."

Novou skúsenosťou pre S. Laurinovú je aj to, že v hre Sen noci svätojánskej sa prelína slovenčina s češtinou. Oldřich Vízner a S. Laurinová hovoria na javisku po česky, ostatní herci po slovensky... "Pôvodne som sa práve toho obávala - bála som sa, aký to bude budiť dojem. Ale je zrejmé, že čeština a slovenčina k sebe stále patria a divák si možno ani neuvedomuje, že na javisku znejú dve reči. Je zaujímavý počin, že sa hrá takto, lebo ak sú slovenskí herci v Prahe, tak hrajú po česky a českých hercov na Slovensku veľa nie je... Som rada, že my s Oldom sme výnimka..."

Skryť Vypnúť reklamu

Honorár pôjde na účet za telefón

Kým je S. Laurinová v Košiciach, o dcérku Valentýnku, ktorú má s bývalým partnerom muzikantom Josefom Vojtekom, sa doma stará babička. "Už sa to dá zvládnuť, veď dcérka má päť rokov. Ale stále si telefonujeme, takže sa obávam, že honorár pôjde na účet za telefón," prezradila so smiechom.

Herectvo znamená prácu po večeroch, cez víkendy, počas skúšobného obdobia v divadle niekoľko týždňov práce od rána do večera, pri filmovačkách mimo domova... "Mrzí ma, ak dcéru ukracujem o čas, ktorý by sme mohli stráviť spolu, lenže si myslím, že to je údel každej pracujúcej ženy. Ak človek chce niečo robiť a chce to robiť dobre, tak do toho musí investovať čas a energiu. Iste, pracujem často v čase, kedy ostatné, nazvime ich normálne profesie, majú voľno. Na druhej strane však mávam dvojmesačné divadelné prázdniny, ktoré má okrem učiteliek len málo mamičiek."

Občas sa S. Laurinovej ľudia pýtajú, ako stíha domácnosť i prácu a kedy sa vlastne učí texty. "Odpovedám - vždy, všade a za každých okolností. "V mnohých spomienkových knihách herečiek som sa dočítala, že sa učili - a hoci i Shakespeara - kedy to len šlo. Pri varení, pri vysávaní, v každú voľnú chvíľku. A to je aj môj prípad. Naše povolanie je vyčerpávajúce, máme veľmi hektický život a verím tomu, že súžitie s hercom či herečkou je zložité. Človek musí byť vždy pripravený, lebo v herectve viac ako v akomkoľvek inom povolaní platí, že šťastie praje pripraveným."

Valentýnka pomaly ale isto začína vnímať aj to, že jej mamina je slávna. "Keď ma vidí v televízii alebo v časopise, alebo keď ma niekto príde požiadať o autogram, tak to berie prirodzene. Vie, že je to súčasťou mojej práce. Na druhej strane však zažívam obdobia, keď mi povie - ´mami, dnes nechoď do práce. Povedz im, že neprídeš´. Snažím sa jej vysvetliť, že takto to nejde. Myslím, že keď vidí, ako pristupujem k práci, že sa od toho môže veľa naučiť. Často mi dá pocítiť, že je na mňa pyšná a ja som zas pyšná na ňu, keď napríklad vystupuje v škôlke. Vtedy sme vo vzájomnom prepojení, podporujeme sa navzájom."

Ešte je však zrejme skoro hovoriť o tom, či dcérka podedila umelecké vlohy po rodičoch. "Určite však má v sebe radosť z toho, keď sa jej niečo podarí. Má však aj zmysel pre výtvarné cítenie, pre estetiku, rada tancuje a v poslednej dobe aj rada spieva. Má úžasnú fantáziu, až sa niekedy čudujem, ako tá jej maličká hlava mohla také čosi vymyslieť. Je ťažko dopredu povedať, ako sa u nej talent bude vyvíjať. Nateraz stačí, že má chuť učiť sa nové veci, že skúša zistiť, čo ju baví a čo nie..."

Nemala ako mamina strach z toho, ako bude reagovať jej dcérka, keď ju v rozprávke Z pekla štěstí uvidí ako princeznú Eufrozínu, ktorá rozhodne nepatrí medzi kladné postavy? "Netreba deti podceňovať. Dokážu si urobiť vlastný názor a podľa mňa sú dnešné deti oveľa ďalej, ako si myslíme. Keď sme po premiére chodili s režisérom Zdenkom Troškom na besedy s deťmi, tak som bola prekvapená, že Eufrozína je veľmi obľúbená. Ale asi preto, že deti videli, že hoc bola zlá, mala v sebe istú dávku humoru a za to, čo spravila, bola potrestaná. Za túto rolu som vďačná, tým, že ide o film, pre mňa sa stáva nesmrteľnou. Navyše bola príjemnou hereckou skúsenosťou práve preto, že je povahovo taká ´farebná´."

Valentýnka je maminim kritikom

Valentýnka si bola pozrieť ešte v Bratislave aj Sen noci svätojánskej. "Hrali sme v zime a vo vetre, sedela zakuklená v deke, no celý čas vnímala príbeh, smiala sa. Občas sa stáva, že deti sú netrpezlivé a neobsedia trojhodinové predstavenie, no ona sa dívala. Lenže potom mi povedala - Teda mami, čo si to tam vystrájala s tým oslom? Že sa nehanbíš..." Postava S. Laurinovej sa totiž vďaka čarom zamiluje do prvého stvorenia, ktoré zbadá po prebudení a ako na potvoru je to opitý somár... "Minule som jej počas predstavenia telefonovala, keď už bola v Prahe a vravela som je, že sa práve chystám na scénu s oslom. Tak mi len povedala - No ježišmária, to by som radšej ani nehrala. Je úžasné a úsmevné, ako vie byť kritikom... Vníma však, že Titánia je na javisku poblúznená čarami a preto robí hlúposti. Takže takto zhodnotila moje úsilie na javisku," podotkla so smiechom.

V súčasnosti je partnerom S. Laurinovej lekár, človek, ktorý sa pohybuje úplne mimo showbiznisu. "Je to nové a veľmi príjemné, pretože nadhľad človek vždy potrebuje. A ten nadhľad mi môže dať len niekto, kto touto sférou života nie je zaťažený..."

Po košických predstaveniach v rámci Letných shakesperovských slávnostiach čaká teraz S. Laurinovú na pár dní nakrúcanie seriálu Zdivočelá země. "Potom si konečne doprajem poriadne prázdniny. Lebo keď mám večerné predstavenie, tak si deň voľna nemôžem užívať tak, ako keby som nemala žiadne povinnosti. Musím dať pozor, aby som nedostala úpal, aby som si trebárs niečo nezlomila, aby som bola fit pred predstavením. Po prázdninách začnem nakrúcať jeden detský seriál, kde ma čaká rola mamičky a tiež si zahrám v jednej romantickej televíznej inscenácii. V Divadle ABC budem ďalej v hrať v hre Na východ od raja a v Jackovi Rozparovačovi, ktorý je pre mňa odreagovanie, keďže ide o muzikál. No a v januári budeme pripravovať novú hru len pre dvoch hercov. Bude to pre mňa nová skúsenosť a aj sa trochu obávam, lebo tam niet za koho sa na javisku skryť," doplnila s úsmevom.

Oddychovať teda počas nasledujúcej sezóny nebude. "V hereckej profesii je bežný stav, že buď je práce veľa, alebo nie je žiadna... Zatiaľ musím zaklopať, že sa mi to vyvíja celkom dobre, aj túto uplynulú sezónu som mala dosť nabitú. Mala som rýchle pracovné tempo, pretože som súbežne skúšala dve veci. Takýto pracovný stres ma paradoxne dobíja energiou. Som akčný typ človeka a to nie len v práci ale aj doma s dcérkou. Keď sme spolu, tak preto, že Valentýnka je taký ´všudybílek´ a neobsedí, tak som síce z našich hier vyčerpaná, ale šťastná. Prišla som na to, že ak mám pokoj, tak mi chýba možnosť byť stále v strehu a niečo robiť. Keď cítim, že som urobila maximum pre dcérku a pre prácu, tak mám pocit, že žijem. Musím mať pocit, že deň stál za to, " dodala na záver.

Dátum narodenia: 8. apríl 1972

Znamenie: Baran

Miesto narodenia: Praha

Rodinný stav: slobodná

Relax: dcérka, dobrá kniha, zelený čaj

Výber z televíznej a filmovej tvorby:

2005 Jak se krotí krokodýli

2005 Bazén

2001 Z pekla štěstí 2

1999 Z pekla štěstí 1

1996 Konec velkých prázdnin

1995 Má je pomsta

1991 Dívčí válka

1991 Kdyby tisíc klarinetů

1991 Pohádka o touze

1991 Tajemství

1989 Kainovo znamení

Dáša KIRAĽVARGOVÁ

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 2. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 3. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 4. Fresh Market má novú predajňu Sanagro. Takto to tam vyzerá
 5. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 6. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 7. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy
 8. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 9. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 10. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 1. Chief of Slovak Telekom: We care about the future of Slovakia
 2. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 3. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 4. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 5. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy
 6. Kvalitné sporenie si dokážete vybaviť z pohodlia domova
 7. Tesco prináša zákazníkom potraviny za každých okolností
 8. Vedeli ste, že jablká majú svoj medzinárodný deň?
 9. Zostáva už len 7 dní na predloženie žiadosti o grant
 10. Svet môžeme zlepšiť dobrými skutkami
 1. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 20 086
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 18 927
 3. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 14 071
 4. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 13 216
 5. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 12 660
 6. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 316
 7. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 10 728
 8. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 537
 9. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 10 258
 10. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 258
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Košice predali parcely na verejné parkoviská, sú súkromné. Brixi: Nič sa nedá robiť

Za Rašiho to tak schválili, developer nevie prečo. Najviac má Hreha.

Mesto predalo pozemky na verejné parkovacie miesta. Od developera ich získali po 3-tisíc eur s DPH majitelia bytov.

Líder farmárov Oravec namieta košických krajských sudcov

Rozhodovať majú v prípade, v ktorom ho mal napadnúť expolicajt.

František Oravec po incidente na poli.

Hydrometeorológ: Je možné, že dlhú a tuhú zimu už nezažijeme

Ľudia počúvajú len polovicu toho, čo o globálnom otepľovaní hovoríme.

Hydrometeorológ Pavel Šťastný hovorí, že takmer 80 percent škôd pri povodniach vzniká po nevhodných ľudských zásahoch do prostredia.
Rozhovor

Bardejovčana formovala akadémia Legie Varšava. Zahral si aj proti AC Miláno

Po zlomenine Marko Lukáč takmer rok nehral.

Marko Lukáč (vľavo) má pestrý futbalový životopis.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Na Covid zomrú desiatky ľudí denne. Pokles možno očakávať najskôr o dva týždne

Pre koronu zomierajú ľudia s inými ochoreniami, ktorí by inak žili.

V piatok sa na Slovensku urobilo v súvislosti s ochorením Covid - 19 šestnásť pitiev.

Špeciálny prokurátor Kováčik ide do väzby, rozhodol súd

Súd zobral do väzby aj druhého obvineného Norberta Pakšiho.

Policajná eskorta a príslušníci Národnej kriminálnej agentúry privádzajú vysokého postaveného policajného funkcionára Norberta Pakšiho a špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika na pojednávanie na Špecializovaný trestný súd v Pezinku.
Podcast Dobré Ráno.
Komentár Zuzany Kepplovej

Tak prrr! Neleteli sme na Mars

Ľudia ukázali ochotu a dôveru. Pokaziť to vždy môže nedostatok pokory lídrov.

Zuzana Kepplová.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop