do Združenia rodičov školy. Je to vraj poplatok dobrovoľný, málokto si ho však dovolí neplatiť. Obáva sa akejsi "pomsty" pedagógov na svojom dieťati. A ak škola potrebuje obnoviť nábytok či vymaľovať, rodič sa radšej prispôsobí.
"Ak sa niekto rozhodne, že to platiť nechce, škola mu nemôže nič urobiť," uviedla poverená vedúca školstva na košickom magistráte Helena Jeníková a na spomínanú možnú diskrimináciu odvetila: "To je také subjektívne, ide predsa o dobrovoľný príspevok."
Mesto dostáva veľa podnetov, že školy vyberajú peniaze na rôzne veci a rodičia v podstate nevedia na čo. Mali by sa preto zaujímať o to, kde sú tie peniaze. Na škole existuje Rada školy, ktorá má zo zákona právo vyzvať riaditeľa školy, aby predložil čerpanie každého účtu, ktorý na škole založil. Takmer každá škola však nepriamo vydiera rodičov, aby prispeli na vymaľovanie triedy, nákup nových lavíc, šatní, tak aby sa ich deti cítili príjemne. "Skutočne je to tak, aj my sme prispeli, hoci som učiteľ, nezostávalo nič iné, len sa prispôsobiť," uviedol košický pedagóg.
Jeníková však tvrdí, že je vecou školy dať tieto záležitosti do poriadku. Škola dostáva podľa počtu žiakov od zriaďovateľa bežné prostriedky na prevádzku, teda aj na údržbu. Opäť však závisí od toho, aká je to silná škola, koľko má detí. Od ich počtu totiž závisí aj množstvo peňazí, a ak je škola na počet detí priveľká, jej prevádzka zhltne takmer všetko. "Naliehavé stavy rieši zriaďovateľ. Vymaľovanie tried, príspevok na skrinky, šatne či lavice závisí v prvom rade od hospodárenia konkrétnej školy, veď dostávajú peniaze na údržbu. Pomoc rodičov je len vecou dohody medzi školou a rodičmi."
Je to teda akýsi nátlak? "Len čo by priestory nevyhovovali hygienickým normám, riaditeľ školy to musí nahlásiť zriaďovateľovi. Nie je to povinné a nemusí nikto prispievať, školstvo je predsa bezplatné a školy dostávajú na tieto veci peniaze."
Rodičia navyše platia školský klub detí, ktorého suma sa od septembra zvýši v závislosti od zvýšenia životného minima. Škola totiž môže vyberať od rodiča minimálne 50 korún a strop je stanovený na 7,5 % životného minima, čo momentálne znamená 384,75 Sk. Ďalšou položkou je strava, pre ročníky prvého stupňa vyjde na 23 Sk, druhý stupeň je o dve koruny drahší. Odborníci však ohlasujú zdražovanie potravín. "Je to tak a my situáciu monitorujeme. Určite v septembri, októbri ešte nič zvyšovať nebudeme. Zelenina je ešte pomerne lacná. Následne však už asi budeme musieť ceny prehodnotiť," uviedla referentka pre správu škôl a školských zariadení oddelenia školstva na magistráte Beáta Dzúriková.
Ďalšími poplatkami sú triedny fond, vyberá sa na rôzne pomôcky, ktoré by mali pomôcť. Rodič taktiež prispieva sumou na hygienické prostriedky, teda mydlá, záchodový papier či utierky. Suma závisí od počtu detí a spotreby, pretože škola tento materiál nakupuje.
Autor: krs
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári