nevýhodný pre mestskú kasu! Ako Korzár zistil, namiesto odpredaja uvoľnených obchodných priestorov na verejnej dražbe s vyšším ziskom ich najprv prenajme a potom na základe predkupného práva odpredá nájomcovi.
Keď v apríli 2007 mesto odštartovalo odpredaje prvých piatich obchodných priestorov so vstupom z Hlavnej ulice ich nájomcom, vedenie radnice argumentovalo, že dražba by sa mohla zrealizovať iba v prípade, že priestor je prázdny. V zákone je totiž stanovené, že ak sa mesto rozhodne nebytový priestor predať, v prvom rade má na jeho kúpu nárok nájomca, ďalej sú to vlastníci a nájomcovia bytov v dome. Ak títo neprejavia záujem a nebytový priestor je voľný, vlastník sa môže rozhodnúť predať priestor na verejnej dražbe, resp. formou obchodnej-verejnej súťaže.
Zistili sme však, že hoci pravicová koalícia v novembri 2006 tesne pred komunálnymi voľbami na návrh budúceho starostu Starého Mesta - poslanca SDKÚ Ľubomíra Gregu - schválila štart odpredaja najvzácnejších nehnuteľností, uvoľnené priestory od tohto času nedáva automaticky do verejnej dražby, ale najprv ich ponúka prostredníctvom mestskej spoločnosti Správa majetka na prenájom na základe verejnej súťaže.
Nebytový priestor na Hlavnej 115 s rozlohou 210 metrov štvorcových, v ktorých donedávna sídlilo Hydko, sa v tomto roku prenajal Zdravomatu za účelom zriadenia lekárne s ročným nájomným vo výške 1,5 milióna korún (7 142 Sk za meter štvorcový ročne). Vzápäti sa návrh na jeho odpredaj ocitol v programe zasadnutia mestského zastupiteľstva za cenu 6 miliónov 672-tisíc, to znamená 29-tisíc korún za meter štvorcový. Podobne sa najprv v tomto roku prenajal nebytový priestor na Drevnom trhu s výmerou 193 metrov štvorcových, za ktoré mal platiť 130-tisíc ročne na nájomnom a vzápäti sa jeho odpredaj za cenu 2,39 milióna korún objavil na stole poslancov.
Prečo sa voľné nebytové priestory neponúkajú na odpredaj priamo vo verejných dražbách, prečo mesto postupuje tak nelogicky a napokon získa menší profit? Aký zmysel má najprv priestor prenajať a vzápäti ho odpredávať nájomcovi? Opýtali sme sa viceprimátora Mareka Vargovčáka (SDKÚ).
"Správcom nebytových priestorov na Hlavnej ulici je Správa majetku mesta a Bytový podnik mesta Košice. Tieto mestské spoločnosti v súlade s pravidlami prenajímania majetku mesta ponúkajú uvoľnené nebytové priestory na prenájom formou verejnej-obchodnej súťaže. To znamená, že nájomcovia si ročný nájom vydražia," argumentuje Vargovčák.
"Ak by sme prijali vašu úvahu, musíme zmeniť proces nakladania s nebytovými priestormi. Čo, samozrejme, nevylučujem a som otvorený diskusii na túto tému. Myslím si však, že spôsob najprv prenajať a potom predať, dáva mestu do rúk určitú páku na to, ako si overiť serióznosť podnikateľského zámeru záujemcov o nebytové priestory. Nájomnú zmluvu totiž môžeme vypovedať na rozdiel od kúpno-predajnej. Uznávam, že verejnou dražbou by sme možno získali viac peňazí, ale po odpredaji je veľmi ťažké ovplyvniť predmet činnosti v nebytovom priestore. Možnosť, ako ovplyvniť cenu predávaného nebytového priestoru, má každý poslanec mestského zastupiteľstva. Ak sa mu vidia ceny odpredávaných priestorov nízke, môže podať svoj návrh a zastupiteľstvo sa ním bude seriózne zaoberať," dodal k problému námestník primátora Marek Vargovčák.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári