chatrče. Samosprávy nevedia, ako sa majú s ďalším nelegálnym osídlením vysporiadať. Začali aspoň hľadať miesta, kde by sa títo ľudia usadili natrvalo.
Rómovia predtým bývali na Golianovej ulici v mestskej časti Krásna. Keď bytový dom začal Bytový podnik mesta Košice rekonštruovať, nájomníkom, ktorí mali platné výmery, pridelil náhradné ubytovanie na rómskom sídlisku Lunik IX. Po oprave bytov by sa mali vrátiť späť. Ostatní, ktorí bývali na Golianovej bez prihlásenia v provizórnych prístreškoch, žiadne bývanie nedostali, a tak sa presunuli do susednej mestskej časti.
Ide približne o trinásť rodín. Územie za priemyselnou zónou si vybrali, lebo je tam studňa. Mestská časť im tam dala doviezť kontajner na odpad. Ľudia však s takýmto bývaním nie sú spokojní. "Mám sedem detí, nemali sme kam ísť. Neviem, čo máme robiť. Pripravili by sme si chaty na zimu, ale nevieme, či odtiaľ kedykoľvek nebudeme musieť odísť," hovorí Alexander Balog.
Starostka mestskej časti Nad jazerom Anna Jenčová hovorí, že ju prisťahovanie Rómov neteší, ale zbúrať príbytky by podľa nej nebolo riešením. "Na to nemám ani legislatívne páky, lebo pozemky nie sú naše. Na riešení sa musí podieľať mesto, veď aj na tých ľudí dostáva podielové dane," povedala.
Voči prisťahovalcom sa ostro ohradili niektorí miestni poslanci Jazera. Poslanec Ján Forgáč považuje za neuvážené, že sa tam Rómovia ponechávajú. Obáva sa, že v mestskej časti vzrastie kriminalita. "Nemalo sa to dopustiť. Na Jazere už podobná osada existuje. Mám informácie od občanov mestskej časti, že sa prestávajú cítiť bezpečne," tvrdí.
Kvôli osídleniu zvolala Jenčová stretnutie námestníkov primátora, úradníkov magistrátu, miestneho úradu, úradu práce aj funkcionárov mestskej a štátnej polície. Navrhla na ňom, aby sa vybrali lokality v meste, kde by mohli Rómovia bývať. "Nesmú byť v centre ani na sídliskách. Dá sa s nimi pracovať, ale len v malých skupinách. Musia sa však sami podieľať na výstavbe slušného ubytovania," hovorí.
Mesto s tým zrejme bude súhlasiť. Námestník primátora Róbert Čečko povedal, že začnú zvažovať, kde v meste by bývanie najnižšieho štandardu mohlo byť. Podľa neho však musia byť Rómovia rovnomerne rozptýlení vo všetkých mestských častiach. "Pre samosprávy to bude ťažké, lebo na ne bude vyvíjaný tlak zo strany občanov. Ale s tým sa musíme zmieriť," myslí si.
Podľa Alžbety Slavkovskej zo stavebného úradu Košíc mesto na takéto stavby plochy nemá. Samospráva sa preto chystá rokovať s vlastníkmi vhodných pozemkov o ich odkúpení. Potom by ich dala do prenájmu mestským častiam alebo priamo Rómom.
Pozemky, na ktorých stoja chatrče, patria dvanástim majiteľom. Pôdu nijako nevyužívajú, a preto Rómov zatiaľ tolerujú. Niektorí však vyhlásili, že na nich podajú trestné oznámenie. Košická policajná hovorkyňa Jana Demjanovičová informovala, že miestne obvodné oddelenie polície žiaden takýto podnet zatiaľ neeviduje.
Viac ako rómsky tábor trápi mestskú časť Nad jazerom nelegálne osídlenie pri teplárni. Už niekoľko rokov sa tam usádzajú ľudia z najnižších sociálnych vrstiev z celých Košíc. Miestne zastupiteľstvo kvôli tomu schválilo začiatkom júla uznesenie, v ktorom žiada primátora Košíc o pomoc pri zabezpečení bezpečnosti občanov Jazera. Hovorkyňa Jana Geročová odpísala, že list dostali, ale primátor naň ešte nereagoval.
Autor: rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári