preč, súčasné letné tábory opäť získavajú na popularite.
Presvedčili sme sa o tom aj v detskom tábore v Kysaku.
"Detičky sú z Vranova nad Topľou, Košíc aj Prešova. Tábor organizuje rímskokatolícka cirkev. Program je skutočne pestrý. Zámerom je, aby sa deti navzájom spoznali, niečo sa aj naučili a zabavili sa," informovala vedúca tábora Monika Viňarská.
Najmladší z účastníkov, "Vranovčan" Jakub, sa rozhodne nenudí a zúčastňuje sa všetkých akcií organizovaných v tábore. "Všetko berie. Všade chodí. Zapáčili sa mu aj tvorivé dielne," prezradila jeho mamička Darina Kožejová, ktorá prišla do tábore spolu s ním, pretože je ešte veľmi malý.
"Až štyria rodičia sú tu so svojimi deťmi. Umožňujeme sa tak zúčastňovať táborov aj najmenším," doplnila vedúca.
V tvorivých dielňach si vyskúšali tvorbu náramkov, náhrdelníkov či tričiek. "Ja som vyrobil knihu pre svoju sestru. Na obale je jej meno," pýšil sa 11-ročný Riško Roskop z Košíc. "Veľmi sa mi tu páči. Hlavne rôzne aktivity."
Ponuka táborov je pestrá. Pracovníci viacerých košických cestovných kancelárií a agentúr uviedli, že dopyt je každým rokom väčší. V ponuke preto nemajú len tradičné domáce a zahraničné pobytové zájazdy. V kurze sú aj tematicky orientované tábory. Zamerané sú napríklad na rozprávkové postavy, indiánov, ale aj jazdectvo či sokoliarstvo.
"Rodičia každým rokom zvyšujú nároky. Zaujíma ich, či sa tam dieťa niečo naučí. Populárne sa stávajú aj počítačové, jazykové či výtvarné tábory. Nnajviac sa predávajú koncom januára a začiatkom februára," povedal nám zamestnanec jednej cestovnej kancelárie.
Mnohé rozposielajú ponuky táborov na školy aj e-mailom. Tie môžu, ale nemusia rodičom informácie poskytnúť. "Dostávame ponuky. Je to bežné, pretože cestovné kancelárie posielajú aj informácie o školách v prírode. Posúvame ich ďalej rodičom cez triedne učiteľky," informoval nás riaditeľ ZŠ Považská 12 Ľuboš Hvozdovič.
Do pionierskych táborov sa chodilo na trojtýždňové turnusy, teraz najčastejšie na 8 - 9 dní. Len máloktoré trvajú až dva týždne. K najžiadanejším, ale aj najdrahším patria jazykové tábory, ktoré vyjdú na 14 dní i na viac ako 6-tisíc korún (zhruba 400-500 Sk na deň). Cena jazdeckých sa na 8 dní pohybuje okolo 4-tisíc, za klasický s ohňom, kúpaním a rôznymi hrami sa platí zväčša menej aj o pár stovák.
Tábor môže byť darom, ale aj trestom
Letný tábor môže mať vplyv na psychiku dieťaťa, čo musia brať rodičia do úvahy. Problém ozrejmila riaditeľka Pedagogicko-psychologickej poradne pre predškolské zariadenia a základné školy v Košiciach Eva Fazeková.
"Rodič by mal zohľadniť, čo dieťa zvládne. Musí zvážiť, či je schopné zaradiť sa do kolektívu. Nie je vhodné, ak je nútené ísť, kam nechce. Rodičia by mali odhadnúť, či je dostatočne samostatné. Tábor by preň nemal byť trestom a pre rodičov poslednou možnosťou, kam dieťa dať. Rodič musí vychovávateľom dôverovať.
Pre dieťa má byť tábor pútavé prostredie so zaujímavými zážitkami. Deti zoceľuje. Stávajú sa samostatnejšie a zodpovednejšie. Starší pociťujú zodpovednosť za mladších. A tí sa naučia zaradiť do kolektívu. Dieťa spoznáva nové prostredie. Je v kontakte s inými deťmi. Niekedy sa stáva, že je rovesníkmi odstrkované a to je potom traumatizujúce."
Autor: kag
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári