Lichardova
Košice - Lichardova ulica v mestskej časti Juh bola pomenovaná po prvom profesionálnom novinárovi Danielovi Gabrielovi Lichardovi (1812-1882). Bol tiež spisovateľ a jeden zo zakladateľov slovenskej odbornej terminológie. Narodil sa v rodine evanjelického farára v Slovenskej Ľupči. Študoval na gymnáziu v Rimavskej Sobote, na lýceu v Kežmarku a Bratislave. Stal sa spoluzakladateľom a aktívnym členom Literárnej jednoty pri Ústave reči a literatúry československej na evanjelickom lýceu, z ktorej vzniklo pod vedením Ľudovíta Štúra významné národné hnutie.
V štúdiu pokračoval na teologickej fakulte vo Viedni, ale kňazskému povolaniu sa venoval len krátko. Viac ho lákalo novinárstvo, ekonomika, prírodné vedy a ich popularizácia. Lichard bol istý čas aj profesorom na lýceu v Banskej Štiavnici, kde vyučoval matematiku a fyziku. Potom sa už venoval iba novinárskej tvorbe. Svoje príspevky uverejňoval v slovenskej i zahraničnej tlači. Rozsah jeho publicistickej činnosti je úctyhodný. Iba počet článkov sa odhaduje na viac ako 5-tisíc.
Bol všestranným ľudovýchovným a organizátorským pracovníkom. Stal sa významným popularizátorom vedeckých poznatkov, priekopníkom spisovnej slovenčiny, tvorcom a propagátorom slovenskej odbornej terminológie. Vydával ľudovýchovnú a popularizačnovedeckú literatúru, brožúry, kalendáre, časopisy a noviny. Propagoval družstevné hnutie, bol zakladateľom pomocných pokladníc, sporiteľní, obilných skladov a spolkov. Hlásal a propagoval technický pokrok. Zaslúžil sa o založenie slovenskej lesníckej školy v Liptovskom Hrádku. V roku 1847 vydal prvý ročník kalendára Domová pokladnica, potom nasledovali Noviny pre hospodárstvo, remeslo a domáci život, kalendár Čašník, Slovenský kalendár a Matičný kalendár.
Lichard bol prvý Slovák, ktorý napísal učebnicu taliančiny. Dlhé roky sa používala jeho príručka matematiky na stredných školách horného Uhorska. Jeho najobsiahlejšou prácou je dvojdielna Slovenská obrázková čítanka hospodárska. Veľkým pomocníkom roľníkom boli jeho brožúry Poučenie o cholere, Naše nové peníze, Rozhovory o Matici slovenskej, Malý gazda, Malá gazdiná a Malý účtovník.
Po revolúcii vydával politické noviny Slovenskí pozorňík s prílohou Žitva. Bol redaktorom viedenských Slovenských novín a vydával najvýznamnejšie slovenské hospodárske noviny minulého storočia Obzor. Slovenský jazyk obohatil o novotvary ako rušeň, škripec, náradie, tekutina a ďalšie.
Zajtra sa pozrieme na Löfflerovu ulicu v Starom meste.
Autor: pod
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári