Fľaše s vodou na palubu neberte, za ťažšiu batožinu treba doplatiť
Dovolenkové obdobie je tu a s ním aj návaly na letiskách, ktoré využívajú dovolenkári na cesteách do zahraničia. Mnohí aj napriek tomu, že necestujú lietadlom prvý raz, nevedia, čo si môžu alebo nemôžu pribaliť do batožiny či priamo na palubu lietadla. Preto sme oslovili Martu Horváthovú, zástupcu výkonného riaditeľa, zodpovednú za prevádzku a bezpečnosť letiska Košice (na snímke), aby nám problematiku objasnila.
Čo sa týka príručnej batožiny, platí množstvo usmernení, čo si cestujúci nesmú brať na palubu. "Aspoň v stručnosti možno spomenúť strelné zbrane, vrátane hračkárskych alebo zapaľovačov, ktoré sa javia ako zbrane," vraví M. Horváthová. "Ďalej zahrotené, ostré, ale aj tupé predmety schopné spôsobiť zranenie. Na palube nemajú čo robiť ani výbušné, horľavé, chemické a jedovaté látky a kvapaliny alebo gély nachádzajúce sa v obaloch väčších ako 100 ml." Teda aj obyčajné fľaše s minerálkou.
Cestujúci môže prepravovať v príručnej batožine len obmedzené množstvo kvapalín a gélov, ktoré sa nachádzajú v obaloch s obsahom do 100 ml a v množstve, ktoré treba uložiť do uzatvárateľného priehľadného igelitového sáčku s obsahom 1 l. Cestujúci je povinný takto zabalené tekutiny a gély predložiť zamestnancom detekčnej kontroly zvlášť, mimo svojej príručnej batožiny.
Pri preprave gélov a tekutín existujú výnimky, ktoré sú povolené - detská výživa, mlieko alebo nápoje v malých nádobách pre potreby spolucestujúceho dieťaťa, lieky, predpísané odborným lekárom v množstve potrebnom pre cestujúceho na dobu letu, nevyhnutné lieky bez lekárskeho predpisu, ktorých hmotnosť nepresahuje 120 ml (očné kvapky, roztok na kontaktné šošovky)
nevyhnutne potrebné nápoje s maximálnym limitom 148 ml pre diabetikov, ktorí diagnózu musia preukázať potvrdením odborného lekára. Tiež pevná kozmetika (rúž v tube, tuhý deodorant, balzam na pery).
Obmedzenia sa týkajú aj batožiny, ktorá je prepravovaná v nákladnom priestore lietadla. "V tejto batožine nesmú byť výbušniny, detonátory, plyny, horľavé kvapaliny a hmoty, rádioaktívne látky, izotopy, toxické, alebo infekčné látky, okysličovadlá a organické peroxidy, leptadlá, autobatérie, ortuť a súčiastky palivového sytému vozidiel, ktoré obsahujú palivo," vymenúva M. Horváthová. "V batožine je však možné prepravovať bez obmedzenia všetky kvapaliny alebo gély, patriace do kategórie nápojov, sirupov a bežných kozmetických prípravkov.
Letecké spoločnsoti majú určené limity, koľko kilogramov môže mať príručná a koľko podaná batožina. "Limity má každá letecká spoločnosť stanovené zvlášť," vysvetľuje M. Horváthová. "Najčastejšie sú vyznačené na letenke, no cestujúci sa môžu informovať u ktorejkoľvek leteckej agentúry, v cestovnej kacelárii i priamo na letisku."
Obvyklé limity sú 20 kg pri batožine a 5 kg u príručnej batožiny. Pri charterových letoch záleží od leteckej spoločnosti. Napríklad pre cestujúceho, ktorý letí do Bratislavy spoločnosťou SkyEurope je limit 20 kg batožiny a 5 kg príručnej batožiny. Kto letí ďalej tou istou spoločnosťou, limit je ten istý. Na dovolenku napríklad na grécky ostrov Rhodos si zabaľte kufor s hmotnosťou do 20 kg a príručnú batožinu do 5 kg." Za každé kilo navyše sa platí poplatok.
Pracovníci košického letiska sú neraz svedkami kurióznych situácií. Svedčí o tom prípad cestujúceho, ktorý pred niekoľkými rokmi letel služobne a za prekročenie hmotnostného limitu batožiny "vycáloval" 70-tisíc korún. Dal jednoducho prednosť pohodlnejšej leteckej doprave a firma mu všetky náklady uhradila. Nuda nie je ani pri bezpečnostných kontrolách. "Naši zamestnanci v príručnej batožine zabavili aj kuriózne predmety. Napríklad zubárske náčinie, šrubováky či klince. Pomerne často sa vyskytujú aj valašky."
Boris MACKO
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári