Korzár logo Korzár Košice
Streda, 28. október, 2020 | Meniny má DobromilaKrížovkyKrížovky

Na Detskej univerzite Technickej univerzity v Košiciach bude dnes popoludní promovať 60 detí základných škôl

Odliali si vlastnú skamenelinu, sedeli v trenažéri kokpitu lietadlaNa prvý pohľad sa môže zdať, že neexistuje hlúpejší nápad, ako chcieť po deťoch,

Odliali si vlastnú skamenelinu, sedeli v trenažéri kokpitu lietadla

Na prvý pohľad sa môže zdať, že neexistuje hlúpejší nápad, ako chcieť po deťoch, aby aj cez prázdniny chodili do školy. Lenže, ak sa im ponúkne zaujímavý program a pocitia, že sú rovnako dôležití ako "veľkí" študenti, tak týždeň strávený na univerzite pre nich môže byť skvelým letným zážitkom, o ktorom budú v septembri rozprávať spolužiakom. 120 detí z východného Slovenska má vďaka projektu Detskej univerzity (DU) Technickej univerzity v Košiciach šancu takéto zážitky získať...

Skryť Vypnúť reklamu

V pondelok začalo na DU študovať prvých 60 detí, ktoré sú žiakmi 3. až 5. ročníka základných škôl. V prvý deň absolovali zápis, imatrikuláciu i návštevu na rektoráte, kde dostali pečiatku do indexu a každé z nich bolo osobne u rektora, ktorý im podpísal index.

Deťom sa potom venovali vyučujúci z každej z deviatich fakúlt. V prvý deň to bola Daniela Bartková z Ekonomickej fakulty s prednáškou Banka - na peniaze schránka.

"Musím priznať, že nie je jednoduché pripraviť prednášku pre také malé deti, keď som zvyknutá na študentov, ktorí ovládajú všetky odborné pojmy a v ekonomike sa už orientujú. Tému a aj slová som preto volila veľmi opatrne," povedala nám D. Bartková. Inšpiráciou jej bol 13-ročný syn. "Opýtala som sa, ho, čo by ho zaujímalo. Potom bol korektorom, povedal, čomu rozumie a čomu nie. Keď som rozmýšľala, akú prednášku ponúknem deťom v druhom turnuse, kde sú už starší žiaci, tak som sa na to pýtala kamarátov môjho syna. Povedali mi, že by sa chceli dozvedieť, ako vzniká štátny rozpočet. Deti o týchto veciach počúvajú v správach a aj od rodičov, no nerozumejú tomu. Vedeli, že poslanci majú veľké platy a chceli vedieť, odkiaľ na ne zoberú toľko peňazí," vysvetlila s úsmevom.

Skryť Vypnúť reklamu

Počas pondeľňajšej prednášky sa neraz musela pousmiať nad reakciami svojim malých študentov. "Keď začujú o peniazoch, tak začnú špekulovať nad tým, ako by sa dali sfalšovať, keď sa bavíme o bankách, tak ich zaujíma, či by sa dali vykradnúť... Veď sú to ešte deti. Na túto prácu s nimi som sa však veľmi tešila a snažila som sa pripraviť pre ne čo najzaujímavejšiu prednášku," dodala.

Aj v ďalšie dni čakali deti zaujímavé cvičenia, prednášky a semináre. S profesorom Jaroslavom Jaremom z Fakulty umení si mohli navrhnúť vlastnú tašku. Najprv sa však dozvedeli čosi o tom, čo je to dizajn, na čo slúži. Potom nakreslili, ako by si predstavovali školskú tašku. Ich práce sú nainštalované v priestoroch, ktorými rodičia prechádzajú pri príchode na promócie...

Skryť Vypnúť reklamu

V utorok deti najprv abslovovali prednášku o tom, čo je to blesk, ako vzniká ale i o tom, ako tento prírodný úkaz vnímali naši predkovia. Potom mohli vďaka generátoru vidieť zblízka, ako taký blesk vyzerá.

Ďalší deň sa vďaka prednáške na Hutníckej fakulte dozvedeli, že nie je pec ako pec. Čakala ich aj odpoveď na otázku - Može byť dinosaurus ukrytý v kameni? Dozvedeli sa, čo je to fosília, skamenelina a ako vedci dokážu pomocou nich zistiť, čo pred mnohými rokmi žilo a rástlo na našej planéte. Každé dieťa dostalo malý model dinosaura a pokúšalo sa urobiť si odlievaním vlastnú skamenelinu. Na Fakulte výrobných technológii v Prešove im profesor Karol Vasilko predstavil významné vynálezy. Zaujal ich malou maketou parného stroja, ktorý aj dymil a vydával zvláštne zvuky... Košická Stavebná fakulta zas ponúkla deťom prednášku Postav dom, zasaď strom a naprojektuj cestu.

Zaujímavé popoludnie ich včera čakalo na Strojníckej fakulte - cvičenie s názvom Čo je robot. Mnohé deti mali doposiaľ predstavu, že robot je len akási hračka na hranie. Dozvedeli sa, ako fungujú roboty, ktoré pomáhajú v rôznych fabrikách. Vo veľkej hale fakulty videli počítačom ovládaného robota, ktorý vo fabrike zostavuje automobily. Okrem toho si zahrali robotický futbal a tí najlepší získali ocenenia.

Dnes dopoludnia si deti v Leteckej fakulte vypočuli prednášku Čo má krídla, všetko letí. Dozvedeli sa, načo je pilotná kabína, krídla, trup lietadla, prečo a čo má na sebe oblečené bojový pilot. Zistili, čo je dôležité pri pristávaní a sami si mohli sadnúť do leteckého trenažéra kokpitu lietadla.

Najviac zaujali lietadlá

Zuzka Stracenská sa na DU dostala vďaka svojej tete. "Teta Viera si len tak pozerala stránky na internete a našla tam Detskú univerzitu. Vyskúšala ma tam prihlásiť a zrazu sa objavilo, že prihláška je zaevidovaná. Aj sa zľakla a volala mojej mame, no tá povedala, že je to dobrý nápad," prezradila Zuzka, ktorej mamka diaľkovo študuje na baníckej fakulte. Zuzke sa veľmi páčilo o rektora, aj keď bola trochu smutná, že tam bola iba chvíľku a nestihla sa ho ani nič opýtať.

Maroša Vasilišina najviac upútal robotický futbal a lietadlá. "Najprv sa mi sem vôbec nechcelo. Zdalo sa mi divné, že mám ešte aj cez prázdniny chodiť do školy. Ale potom som si na internete pozrel, čo všetko tu budeme robiť a zapáčilo sa mi to. Som rád, že som prišiel."

Riško Fajt sa na DU dostal vďaka dedkovi. "On tu niekedy chodil do školy a povedal, že je to najlepšie univerzita a že aj ja by som sa mal čosi priučiť. Tak som tu. Najviac sa mi páčilo na Leteckej fakulte. Až budem veľký, možno by som sem prišiel študovať a potom by som vyrábal stroje alebo staval domy..."

Dnes ich čakajú promócie

Dnes popoludní na detičky, ktoré absolvovali aspoň tri z piatich dní prvého turnusu, čakajú promócie, na ktorých nebude chýbať rektor a dekani z deviatich fakúlt. Samozrejme, prídu aj rodičia.

Od pondelka začína druhý turnus DU. 60 detí bude tentoraz o čosi starších, z druhého stupňa základných škôl. Čakajú na nich prednášky - Poznávajme svet peňazí, Automobil mojich snov, Energia v oblakoch, Prečo kov tecie, Ryžuje sa ryža? Výroba súčiastok - ručne a automaticky, Máme nový štadión, Môže dažď škodiť?, Robotický futbal a Motor - srdce lietadla.

Košickým deťom ponúkli rovnaké podmienky, aké majú na Technickej univerzite aj skutoční študenti

Starší profesori konzultovali obsah prednášok s vnúčikmi

Letná Detská univerzita (DU) košickej Technickej univerzity nie je unikátom, lebo podobné projekty existujú popri vysokých školách po celom svete. Ponúka však deťom pohľad na to, čo sa na tejto škole deje, na každej z jej fakúlt, dokonca i na rektoráte. Kým mnohé podobné projekty vsádzajú na hromadné prednášky pre deti, na košickej ´technike´ uprednostnili individuálny prístup k malým študentom.

"Keďže vieme, že na svete je mnoho podobných projektov, povedali sme si, prečo neponúknuť počas prázdnin aj deťom na východe Slovenska možnosť okúsiť, ako to vyzerá na univerzite," prezradila Beáta Jurečková zo Študentského informačného a poradenského centra TUKE, ktorá je hlavným organizátorom DU. "Bolo to trochu komlikované. Sme technická univerzita a u nás študenti pracujú v malých skupinách. Málokedy sa učia hromadnou formou na prednáškach v posluchárňach. Skôr tu ide o vyučovanie na cvičeniach, seminároch, v laboratóriách a podobne. A keďže sme deťom chceli sprostredkovať to, ako funguje naša univerzita, aj im sme chceli ponúknuť rovnaké podmienky. Preto sú deti rozdelené do menších skupín, vďaka čomu sa s nimi pracuje individuálne."

Po lanskom nultom ročníku sa rozhodli organizátori DU zdvojnásobiť počet detí - 60 je v prvom turnuse pre deti prvého stupňa základných škôl, 60 v druhom turnuse pre staršie deti. "Po minulom roku som bola aj príjemne prekvapená pozitívnym stanoviskom zo strany fakúlt i samotných profesorov. Na každej z fakúlt je pár nadšencov tohto projektu, ktorí sú fanúšikovia takejto myšlienky. Po roku nastali len minimálne zmeny v menách prednášajúcich. Tí, ktorí to robili pred rokom, sa tejto možnosti nechceli vzdať..."

Zostaviť program pre deti nie je jednoduché. Na vysokej škole sa predsa preberajú výsostne odborné veci. To všetko bolo treba prispôsobiť tomu, že prednášky, cvičenia či semináre absolvujú deti zo základných škôl... "Pre vyučujúcich však nebol problém prispôsobiť sa. Problém pre nich bol akurát v tom, že mali vybrať len jednu tému, ktorá je podľa nich najzaujímavejšia a ktorá by deti zaručene zaujala. Na každej fakulte sa však preberá neskutočné množstvo zaujímavých predmetov a v každom sa ukrýva mnoho zaujímavých tém... Mnohí profesori, ktorí učia na DU, sú už starší páni a viem o tom, že často doma konzultovali obsah prednášky so svojimi vnúčikmi..."

Keďže deti absolvujú všetko tak, ako ´normálni´ študenti, chýbať nesmú promócie. "Keď sme im v pondelok povedali, že budú mať promócie, nie veľmi chápali o čo ide. Lenže potom sa dozvedeli, kto je rektor či dekan a keď si zrátali, že na promócii bude deväť dekanov a príde aj rektor, tak si uvedomili, že to asi nebude len tak. Ak toľkí dôležití ľudia prídu kvôli nim cez prázdniny do školy, tak to asi bude fakt veľká vec. Minulého roku bolo zábavné vidieť, ako vážne to všetko prežívajú," dodala B. Jurečková s úsmevom.

kid

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 2. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 3. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 4. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 5. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej
 6. Nenechajme jeden druhého bez pomoci a kontaktu
 7. Tlačová konferencia iniciatívy Stop hazardu so zdravím
 8. Pomáhajte čítaním
 9. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 10. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 1. Aplikácia, kde z pohodlia domova zlikvidujete škodovú udalosť?
 2. Škola môže vyzerať aj inak!
 3. UNIQA preberá na Slovensku aj dôchodkové fondy AXA
 4. Využite dovoz tovaru do 24 hodín a zadarmo
 5. Dopad krízy na firmu zmierni strednodobý prenájom vozidla
 6. V Košickom kraji máme more aj neviditeľnú izbu: Objavte ich!
 7. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej
 8. Nenechajme jeden druhého bez pomoci a kontaktu
 9. Neodkladajte pre koronavírus vyšetrenie svojich očí
 10. BILLA podáva v kritickom období pomocnú ruku ľuďom z kultúry
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 33 475
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 24 435
 3. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo 22 028
 4. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 17 049
 5. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 14 819
 6. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 11 537
 7. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 349
 8. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 480
 9. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 10 462
 10. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 410
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Koniec spojenectvu? Trnka sa pustil do Polačeka. Hrá sa o milióny eur

Župan: Pletie si mandát poslanca a primátora. Načo tam je?

Politických spojencov rozhádala mimoriadna finančná pomoc. Polaček by ju chcel využiť pre zoo či cesty.

Psychologička: Pre človeka s inými problémami môže byť pandémia poslednou kvapkou

Prichádzajú za ňou vyčerpaní zdravotníci i školáci, ktorí majú ťažkosti s online výukou.

Klinická psychologička Jana Maliňaková odporúča na psychickú pohodu v čase pandémie pravidelný denný režim.

Lekár natočil inštruktážne video, hudobník pôjde medzi bezdomovcov

Dobrovoľníkov pri celoplošnom testovaní pribúda aj na Spiši.

Pilotné testovanie v Bardejovskej zábave.

Objednali si marihuanu, dostali podmienečné tresty

Díler doviezol drogu k cintorínu, tam ich zadržali policajti.

Mladíci si narobili problémy.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Premiér Igor Matovič.
Stĺpček Petra Schutza

Vyklčovanie korupčných vzťahov a sietí v súdnictve stojí za vládu OĽaNO a spol.

Po Víchrici očakávajme Tajfún, prípadne Hurikán.

Peter Schutz.
Predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO) s testom na Covid-19 počas tlačovej konferencie.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop