Nedostatočný príjem tekutín v lete môže byť veľmi nebezpečný
Najlepšia je minerálka s nízkym obsahom sodíka
Ste už po tomto šialenom tropickom týždni doslova uvarení a chystáte sa počas víkendu schladiť sa niekde pri vode? Určite si k plavkám a k opaľovaciemu krému nezabudnite do tašky pribaliť aspoň litrové balenie minerálky. A ak vás pracovné či iné povinnosti prinútia stráviť horúčavy medzi rozpálenými stenami v meste, tiež nezabudnite, že pitný režim v lete netreba podceňovať.
"U mužov tvorí voda 55 percent celkovej hmotnosti, u žien je to približne 45 percent. Voda v našom organizme je súčasťou metabolizmu, lebo každá naša bunka je uložená vo vodnom prostredí, z ktorého berie výživu a do ktorého vylučuje splodiny," vysvetľuje internista MUDr. Marián Palinský. "Pri nedostatku vody sa spomaľujú procesy výživy buniek a napomáha to zvýšenému odbúravaniu buniek. Je to viditeľné i na pohľad tým, že organzmus je zošúverený napríklad na koži."
Slovenskí muži ale ani ženy si ešte neosvojili mnohé klady života v krajinách na západ od nás, kde ľuďom záleží na zdravom životnom štýle. A ten tvorí i dodržiavenie pitného režimu. "U žien je evidentný nedostatok vody viditeľný, pretože napätie kože sa znižuje a žena predčasne starne." No, to teda nie je príliš povzbudivé. Zdá sa, že i pohár vody nás môže urobiť krajšími... V súčasnosti prevláda názor, že lepšia je voda bez bubliniek. Mala by mať podobné zloženie minerálov, aké je prirodzené i v našom tele. Východnejšie sú minerálky s nižším obsahom sodíka, tie, ktoré obsahujú viac draslíka či magnézia. Treba si však uvedomiť, že tieto zásady platia, len ak máme v poriadku obličky.
"Počas celého roka netreba podceňovať príjem tekutín," tvrdí MUDr. Palinský. "Počas letných mesiacov by nemal poklesnúť pod dva litre denne. Zdravý organizmus je totiž náchylný zbaviť sa vody - vychýchavaním a potením sa. Nemali by sme zabúdať na leto z roku 2003, keď extrémne horúčavy postihli celú severnú pologuľu a vo Francúzsku preto zahynulo niekoľko desiatok ľudí. Išlo síce zväčša o starších ľudí, to však nemení nič na fakte, že prísun tekutín počas leta netreba preceňovať." Treba teda zapiť každé jedlo a piť minerálnu vodu stále, keď pociťujeme potrebu napiť sa. "Tým, že prijímame nápoje, zaisťujeme si i prevenciu pred vznikom žlčníkových kameňov a kameňov močových ciest. Napomáhame tak bunkám, aby v nich metabolizmus fungoval tak ako má."
Zvýšenú pozornosť príjmu tekutín by mali venovať najmä tehotné ženy, ktoré sú hypotenzné - majú znížený krvný tlak, ktorý veľmi úzko súvisí práve s prísunom tekutín. Ak sa teda vyberiete ráno na kúpalisko, nezabudnite si pribaliť aspoň dvojlitrovú fľašu minerálky. "Pri dehydratácia nemusí byť ani veľmi výrazný pocit smädu, skôr ide o celkovú malátnosť. Zažehnať sa to dá tým, že vypijeme naraz väčšie množstvo vody. Netreba sa však schladiť ľadovou vodou priamo z chladničky. Lepšia je minerálka izbovej teploty. Odporúčajú sa aj teplé čaje, tie však pri úpale. Pri čistej dehydratácii postačí napiť sa väčšieho množstva vody."
Ak dehydrovaný človek skončí v nemocnici, pomôže infúzia. "Zomrieť môže človek vtedy, ak má vyčerpané všetky kompenzačné mechinizmy, jeho srde i pľúca pracujú na najvyššej možnej hladine svojich funkcií. Potom dochádza k zlyhaniu obličiek." U žien však vzniká počas leta ďalšie riziko. Dochádza u nás totiž k zvýšenému zrážaniu krvi, ľudovo sa v súvisloti s tým hovorí o hustej krvi, nastáva pritom zápal žíl dolných končatín. "Následne môže vzniknúť zrazenina krvi, embolizácia do pľúc, ktorá v istých prípadoch vedie k smrti. Nie je výnimkou, že práve nedostatočné príjímanie tekutín v lete vedie k rýchlej smrti. Netreba to v žiadnom prípade podceňovať," uzavrel MUDr. Palinský.
V lete veľa ovocia a zeleniny
Pivo smäd nezaženie
Ako a čím teda uhasiť v lete smäd? "Vo všeobecnosti je známe, že osladené nápoje ako je cola a podobné, obsahujú fosfáty, ktoré navyše podmieňujú osteoporózu (rednutie kostí) a smäd nezaženú. Na Slovensku máme mnohé žriedlá s kvalitnými minerálnymi vodami. Mali by sme teda preferovať naše a hlavne nesladené minerálky," nazdáva sa MUDr. Miroslav Palinský.
Drahocené minerálne vody predsa pramenia v lesoch na mnohých miestach našej republiky. Navyše sladené nápoje obsahujú cukor, kalórie, ktoré sa odrazia i našich postavách. Prečo by sme mali naše telo, ktoré sa snaží poradiť si s horúčavou zaťažiť ešte tým, že musí spracovávať kalórie? Rovnako obsahuje cukor i pivo, ktorým si smäd hasia nielen muži, ale i ženy. "Pivo nemá smäd oslobodzujúci účinok. Je tiež močopudné, teda odvodňuje náš organizmus. Ak už chceme v lete siahnuť po alkohole, tak sa môžeme osviežiť vínnym strikom zo suchého vína avšak v pomere 1:2 riedené nesladenou minerálkou."
Dobre poslúži ovocie či zelenina. Chutné a šťavnaté jabĺčko smäd určite zaženie. "V lete sa vo všeobecnosti odporúča zvýšený príjem ovocia a zeleniny v strave. Najlepšia je zelenina vypestovaná doma." Pozor však na červené melóny. Príliš veľká dávka môže dať poriadne zabrať vašim obličkám.
Ako sa prejavuje dehydratácia?
Človek ktorý má v tele menej vody, než potrebuje, podáva zhoršený výkon. Prvé príznaky nedostatku tekutiny asi nezbadáte, pretože len veľmi mierne stúpa telesná teplota. Postupne, ako klesajú zásoby vody, začína klesať výkonnosť, pridáva sa únava, žiaľ, nie pocit smädu. Prejavy dehydratácie môžu byť individuálne, ale ak máte niektorý z nižšie uvedených stavov, vždy v prvom rade myslite na to, že príčinou môže byť obyčajný smäd.
Prejavy dehydratácie: únava, sucho v ústach, bolesti hlavy, podráždenosť, pocit otupenosti, apatie, závraty, pozorovateľný pokles výkonnosti, vyšší tlak krvi, kŕče
Kedy treba piť a ako správne piť?
- ráno nalačno 0,5-1 liter (podľa hmotnosti)
- pomedzi jedlá
- najmenej počas jedla
- odvyknite si zapíjať jedlo tekutinou
- každé sústo dobre požujte
- ak ste po jedle smädní, vypite maximálne 2 dcl vody a nabudúce sa napite pred jedením
- pred spaním (nie veľa aby ste zbytočne nerušili spánok budením sa na toaletu, ale nechoďte spať smädní, lebo v noci veľa vody vypotíte a vydýchate)
V priebehu jedného dňa stráca telo 2 až 3 litre vody
Veľa sa hovorí o tom, že počas horúčav, ale nie len vtedy, treba dodržiavať pitný režim. Je nám jasné, že treba uhasiť smäd, ktorý je vo vysokých teplotách vyšší, prečo je však dostatok vody v našom tele taký dôležitý?
Voda predstavuje väčšinu objemu ľudského tela a základnú zložku, ktorá umožňuje jeho správne fungovanie. Je prakticky všadeprítomná. Najväčší percentuálny podiel vody majú novorodenci a to viac než 70%. V priebehu života sa podiel vody v tele zmenšuje. U dospelého človeka toto číslo klesá približne na 60%.
V ľudskom organizme rozlišujeme dva druhy vody. Voda je súčasťou každej bunky (takzvaná bunková voda) a taktiež súčasťou tekutín tela (takzvaná mimobunková voda). V priebehu dňa telo stráca približne 2 až 3 litre vody. Vodu strácame močom, stolicou, potením, dýchaním, slinami a slzami. Pre zaistenie správneho fungovania organizmu je preto potrebné stratenú vodu nahradiť. Ideálne je dodávať telu priebežne počas dňa rovnaké množstvo tekutín, o koľko prišlo. Straty vody sú závislé od charakteru aktivity a prostredia, v ktorom sa vykonáva.
Voda plní v organizme množstvo funkcií. Reguluje telesnú teplotu potením a zároveň tak zbavuje telo aj toxínov. Treba však mať na pamäti, že potom odchádzajú aj potrebné minerály, ktoré je taktiež telu potrebné vrátiť. Sú to predovšetkým sodík, draslík, vápnik a horčík.
Až 80% krvi tvorí voda (plazma). Tekutá zložka umožňuje krvi ľahko prúdiť a plniť si svoje funkcie. Pri záťaži pomáha voda z krvi regulovať telesnú teplotu (väčšina energie je premenená na teplo a len menšia časť na pohyb). Krv plnením tejto úlohy prichádza o svoju tekutú zložku a hustne. To má za následok zvýšenie krvného tlaku, zvýšenie zaťaženie srdca...
Voda je taktiež súčasťou kĺbov, kde pomáha pri ich ochrane a správnom fungovaní nadľahčuje kĺby a znižuje trenie. Voda tvorí prostredie, v ktorom sa uskutočňuje trávenie, vstrebávanie, vylučovanie a pod.
V mnohých molekulách plní funkciu rozpúšťadla. Na to aby sme mohli prijímať kyslík, musia ostať pľúca neustále vlhké. Voda je preto nezbytnou zložkou pri dýchaní a výmene dýchacích plynov. Voda je súčasťou tráviacich štiav. Vo forme mozgovomiechového moku chráni mozog a miechu pred poškodením.
Dobre osvieži aj mätový čaj
Určite mnohé z nás horúčavy doslova vyčerpávajú a rady sa preto posilníme šálku horúcej kávy či silného čierneho čaju. Poviete si - aj to sú predsa tekutiny. Je však pravdou, že práve káva a čaj sú počas horúčav doslova nepriateľmi dostatočného príjmu tekutín do nášho tela.
Káva i silný čaj majú močopudný efekt, a tak sa vlastne tým, že sa ich napijeme, odvodňujeme. Spôsobujú to povbudzujúce látky kofeín a teín, pre ktoré vlastne kávu i čaj pijeme. Organizmus sa po káve i čaji zbavuje vody, a to počas letných horúčav nie je dobré. Ak si však každodennú šálku kávy neviete odpustiť, zapite ju poriadnym dúškom vody a rovnako i silný čierny čaj.
Z iného súdka sú zelené čaje a ovocné čaje, ktoré osviežujú, či mätový čaj. Tie dobre padnú i pri úpale. Často sa totiž práve vtedy neodporúča piť studenú vodu. Náš organizmus sa jej môže brániť a to telu vyčerpanému zimnicou či inými príznakmi úpalu celkom iste nepomôže. Stačí však, ak na všetky tieto nepríjemnosti budete myslieť skôr, nezanedbáte prísun tekutín a leto bude pre vás viac než príjemné.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári