Práve naopak, stále narastá záujem o zvezenie sa vo vagónoch ťahaných parným rušňom Katka, ktorý je najstarším v "portfóliu" železníc.
Náklady na prevádzku železničky však nie sú malé, čo je základnou príčinou malého vypravovania súprav v čase takom vhodnom pre deti, ako sú letné mesiace roka. Napriek svojej atraktivite a záujmu ľudí stále premáva len počas sobôt a nedieľ.
Pritom pred 16 rokmi si ešte túto atrakciu mohli jej priaznivci vychutnať aj počas pracovných dní. Keďže však hrozilo, že v dôsledku jej neefektívnosti bude premávka dokonca definitívne ukončená, v roku 1990 mesto uvoľnilo 1 milión korún na zrenovovanie parného rušňa a pre akú-takú záchranu železničky bola prijatá alternatíva aspoň víkendových jázd.
Na dnešnej prevádzke KDŽ sa podieľajú Železnice SR (ŽSR), a. s., Železničná spoločnosť, a. s. (ŽS) a z poverenia Mesta Košice aj Dopravný podnik mesta Košice (DPMK), a. s.
Práve DPMK zabezpečuje na tejto trati údržbu a cestovné lístky. Karol Kuzma z dopravného úseku DPMK uviedol, že "táto prevádzka nie je zisková. Tento rok je o niečo viac spojov, ale pokiaľ viem, je to, čo sa týka nákladov, dosť na hrane. Disponibilné peniaze už na viac nevystačujú."
Finančné dôvody obmedzenej premávky nám potvrdil i Ladislav Olexa, vedúci Oddelenie regionálnej prepravy východ ŽS: "Záujem Košičanov síce trvá, ale tržby nám náklady nevykryjú, len pomáhajú pri zabezpečovaní prevádzky". Nárast tržieb oproti predchádzajúcemu roku, kedy dosiahli vyše 180-tisíc Sk, spôsobila podľa neho predovšetkým úprava cestovného z 10 na 20 Sk. "Od mája do septembra 2006 odviezla okolo 20-tisíc pasažierov. V tomto roku len za vyhodnotené mesiace máj a jún cez 10-tisíc."
Po trati Čermeľ Alpinka jazdia za normálnych okolností dva vagóny. Na prevádzke depa ŽS sme sa dozvedeli, že ak je zvýšený záujem napríklad v čase školských výletov, "automaticky sme pripájali aj tretí. V júni toho bolo toľko, že ten tretí vagón nikdy nestál, ale sa používal dennodenne a to od objednávateľov z celého východného Slovenska a dokonca aj z Vrútok či Brezna".
Potvrdila to aj Dana Balážová z referátu dopravy mestskej firmy Správa komunikácií Košice (SKK), ktorá vybavuje špeciálne objednávky. Ako uviedla, "mali sme tu dosť veľa rezervácií na jazdu vláčikom". Individuálne objednaná jazda celej súpravy mimo cestovného poriadku by potenciálneho záujemcu o rušeň Katka vyšla na 14 000 Sk, za jazdu s dieselovým rušňom Danka by zaplatil o 5-tisíc menej.
D. Balážová tiež informovala, že "mestské zastupiteľstvo schválilo pre KDŽ 2 milióny. Tá čiastka by musela byť oveľa vyššia, ak by sme chceli zabezpečiť prevádzku i cez pracovné dni".
Na nástupišti sme v stredu našli postávajúcu mamku s malým synom. "Boli sme sa prejsť v lese, tak som si myslela, že to spojím s vláčikom. Akurát mu hovorím, že vláčik nepôjde. Ale skúste mu to vysvetliť..."
Tento chlapček, ale i ostatné deti si na využívanie služieb parnej mašinky budú musieť vyhradiť iba víkendy (výnimočne i 29. august) až do 2. septembra, kedy železnička svoju prevádzku pre tento rok ukončí.
Autor: Alexander Suchan
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári