Košice Kuzmányho ulica bola pomenovaná po významnom slovenskom spisovateľovi, novinárovi, estetikovi a priekopníkovi slovenskej prekladovej
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
literatúry. Karol Kuzmány (1806-1886) bol spoluzakladateľom a podpredsedom Matice slovenskej. Bol synom literárne činného evanjelického farára Jána Kuzmányho. Študoval na gymnáziu v Dobšinej a v Gemeri si osvojil znalosť latinčiny, gréčtiny a maďarčiny. Pokračoval na lýceu v Bratislave, kde sa posilnil v národnom povedomí a rozšíril si znalosti o minulosti a prítomnosti slovanských národov. Patrí k iniciátorom a priekopníkom v literárnom živote 30. rokov 19. storočia.
Presadzoval literárny romantizmus, reagoval na pálčivé spoločenské problémy Slovenska a pomáhal národnému a kultúrnemu životu. Študoval na univerzite v nemeckej Jene spolu s ďalšími Slovákmi. Najväčší vplyv mal na neho profesor filozofie Jakub Fridrich Fries, ktorého názory sa odrazili v Kuzmányho neskorších estetických štúdiach O kráse, ako aj profesor histórie Heinrich Luden. Po návrate z Nemecka sa stal profesorom kežmarského gymnázia a vedúcim Spolku slovenských študentov. Potom pôsobil ako farár v Banskej Bystrici, kde začal vydávať časopis Hronka. Mal upevňovať pozície spisovnej češtiny aj na Slovensku. Preto sa Kuzmány vzdal spolupráce s vydavateľmi literárneho almanachu Zora, ktorý prinášal príspevky v bernolákovskej slovenčine.
Po zániku Hronky sa Kuzmány literárne odmlčal a venoval sa takmer výlučne náboženskej poézii. Prispieval do pražských Květov, literárneho almanachu Zora, českého literárneho almanachu Vesna, Štúrových Slovenských novín, literárneho almanachu Lipa, Slovenských pohľadov, Evanjelických cirkevných novín, Černokňažníka, Lichardovho Obzoru, Dobšinského Sokola, Sokola V. Paulínyho-Tótha, Pešťbudínskych vedomostí a ďalších. Vypracoval mnoho hesiel pre Riegrov český Náučný slovník.
Kuzmány písal prózu, poéziu i literárnu estetiku, reflexívne a vlastenecké básne, je autorom spoločenského románu v listoch pod názvom Ladislav a estetickej rozpravy O kráse. Istý čas zastával funkciu univerzitného profesora teológie a neskôr biskupa autonómnej evanjelickej cirkvi. V roku 1851 vypracoval návrh na usporiadanie ev. a. v. cirkvi. Bol to cisársko-kráľovský patent, podľa ktorého sa organizovala väčšina slovenských cirkevných zborov. Keď bol podpredsedom Matice slovenskej, písal menej, dokonca sa aj úplne odmlčal.
Pochovaný je na Národnom cintoríne v Martine.
Zajtra sa pozrieme na Lackovú ulicu v Krásnej.
Autor: pod
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári