škodami v areáli nemeckého závodu Panasonic v Krompachoch spred troch rokov. Krajský súd v Košiciach by mal v septembri rozhodnúť, či pre nich potvrdí podmienečný trest Okresného súdu v Spišskej Novej Vsi.
Požiar prepukol v máji 2004 na streche jedného zo starých skladov. V tom čase ho pre Panasonic rekonštruovala firma Širila. Vnútrajšok budovy bol z dreva a veľmi horľavého izolačného materiálu. Oheň sa preto rýchlo rozšíril a sklad úplne zničil. Blízke nové výrobné haly Panasonicu museli hasiči chrániť vodnou clonou.
Krátko po udalosti expert hasičov na zisťovanie príčin požiarov oznámil, že ohen vznikol kvôli zlej manipulácií so zváracím agregátom. Polícia na základe toho obvinila zo všeobecného ohrozenia asistenta stavbyvedúceho Mareka M. (28) a zámocníkov Štefana D. (43) a Jána H. (61). Okresný súd ich vlani v apríli odsúdil na pol roka podmienečne za to, že svojou nedbanlivosťou požiar spôsobili.
Podľa rozsudku zámočníci na príkaz asistenta stavbyvedúceho demontovali kovové priečky na streche skladu pomocou kyslíkového horáka. "Pritom však nedostatočne kontrolovali miesto zvárania a zvlhčovanie pracoviska," zdôvodnil súd. Tvrdí, že tým porušili zákon o požiaroch, vyhlášku o požiarnej prevencii i technickú normu o bezpečnostných opatreniach pre zváranie kovu.
Požiarny expert v máji 2004 najprv odhadol škody na šestnást miliónov korún, po pár mesiacoch ju upresnili na trinásť miliónov. Súd však pripísal zváračom iba škodu v hodnote skladu, teda niečo cez štyri milióny korún a sprievodné škody za dva milióny.
Všetci traja zamestnanci firmy Širila podali odvolanie. Krajský súd mal o ňom rozhodnúť v pondelok, pojednávanie však odročil. Obhajcovia totiž doplnili dôvody odvolania a predseda senátu Zoltán Szalay povedal, že si ich pre dovolenku nestihol naštudovať. Tiež trvá na tom, že na pojednávanie musí prísť aj jeden zo zváračov, ktorý nedávno utrpel pracovný úraz a teraz leží v nemocnici. "Musíme vyčkať, aby sa k veci vyjadril. Je to jeho právo," povedal Szalay.
Zvárači zodpovednosť za požiar odmietajú. "Necítia sa vinní. Svoju prácu robili najlepšie, ako vedeli. Nie sú si vedomí, že by porušili bezpečnostné predpisy," povedal ich advokát.
Ich nadriadený Marek M. sa obhajoval podobne. Pred vyšetrovateľom aj na okresnom súde tvrdil, že technologický postup prác, ktorý vypracoval, schválil a podpísal stavebný dozor. Podľa neho tiež pred demontážou haly pracovníkov poučil o predpisoch bezpečnosti pri práci.
Firma Panasonic AVC Network Slovakia, s. r. o. si v trestnom procese neuplatnila nárok na náhradu škody. Či kvôli tomu podala na stavebnú firmu civilnú žalobu, personálny manažér Jozef Zavada nechcel povedať. Na otázky neodpovedal ani riaditeľ Širila a. s. Ľudovít Novotný.
Zhorená hala bola najstaršou budovou v areáli SEZ Krompachy. Objekt z roku 1905 pár dní pred požiarom kúpil nemecký Panasonic za 375-tisíc eur. Zamýšľal ju prerobiť na skladové priestory.
Autor: rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári