absolútny rekord 37,4 stupňa zo 16. augusta 1952. Záver extrémne horúceho minulého týždňa teda napokon, aj keď s oneskoreným zverejnením, predsa len priniesol okrem niekoľkých denných aj ten najcennejší zápis do meteorologických análov. Informoval o tom včera klimatológ Ján Smékal zo Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ).
Na prípadný ďalší rekordný zápis si však budeme musieť počkať, pretože včerajšie zrážky sú predzvesťou možného ochladenia i pre oblasti v okolí Košíc. Pracovníci SHMÚ predpokladajú na dnes dážď, ktorý by mohol priniesť konečne miernu úľavu od tropických horúčav.
Na dnes sa podľa J. Smékala dá predpovedať pokles teplôt a premenlivá oblačnosť, miestami i prehánky alebo búrky. Teploty cez deň by mali klesnúť na 22 až 27 stupňov. V ďalších dňoch má teplota stúpať a v piatok by sa mohla vyšvihnúť aj cez tridsiatku, avšak i s pribúdajúcou oblačnosťou zo západu, ktorá sa miestami môže premeniť na prehánky až búrky.
Počasie cez víkend bude mať polooblačný až oblačný ráz opäť s možnými prehánkami a teplotami 23 až 28 stupňov, na nedeľu sa predpokladá 22 až 27 stupňov.
Bývalý dlhoročný pracovník SHMÚ Čenek Čermák o rekordnýchz horúčavách tvrdí: "Predpovedali sme s kolegami, že leto bude horúce s pravdepodobnosťou 79 percent. Také počasie pokladám za anomáliu a nie za bežný jav."
Minulý týždeň k nám až zo Stredomoria a severnej Afriky prúdil horúci vzduch, ktorý má rekordné hodnoty na svedomí. Pravdepodobnosť opakovania podobného počasia je približne raz za 50 rokov. "Celé leto sa ukazuje ako teplotne nadpriemerné a zrážkovo podpriemerné. August by mal vyzerať podobne ako júl."
Problematika teplotných rekordov súvisí s globálnym otepľovaním. "S otepľovaním sú späté mierne zimy a horúce letá. Znakom sú aj väčšie extrémy, to znamená striedanie dlhodobých suchých období so silnými búrkami. S dažďami sa môžu spájať aj povodne." Podľa výpočtov Č. Čermáka a jeho spolupracovníkov sa o 30 50 rokov teplota zvýši aj o 3 stupne.
Vyzerá to, že pásma sa budú posúvať od rovníka smerom nahor. "Postupne by naše mierne podnebné pásmo malo prejsť na subtropické. Klíma bude rovnaká, ako je v súčasnom Grécku, Taliansku či Španielsku."
Naopak, v severných krajinách by sa malo podnebie vyznačovať podobnými podnebnými podmienkami, aké sú zatiaľ u nás.
Druhá alternatíva je, že sa, naopak, výrazne ochladí. Spôsobiť by to malo roztápanie ľadovca. Tým by sa narušilo prúdenie Golfského prúdu, ktorý otepľuje európske podnebie. Potom nás namiesto subtropického pásma možno čaká nová doba ľadová.
Autor: as/kag
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári