stál v týchto končinách kostolík, teda po východniarsky koscelek. Tak sa aj lokalita dodnes volá. V nedeľu slúžil medzi zvyškami rekonštruovaných kamenných múrov ranogotickej stavby svätú omšu farár Stanislav Jancusko: "Každý rok sa teším na sviatok Márie Magdalény. Atmosféra medzi týmito krásnymi stromami je neopakovateľná, žiaden kostol sa jej nevyrovná. Je to čosi bez hraníc, akoby sme boli bližšie k Bohu."
Pred deviatimi rokmi bola na Koscelku prvá svätá omša. Slúžil ju terajší arcibiskup Vojtech Tkáč. V polovici 15. storočia bratríkmi znesvätený kostolík začal plniť po šiestich storočiach opäť duchovnú funkciu.
"Aj my sme sem chodili na huby. Pri prameni uprostred lesa sme našli kúsky vápennej malty a stehennú ľudskú kosť. Podľa rozprávania dedinčanov kdesi tu mal byť kostolík. Urobili sme zopár sond a naozaj. Našli sme základy stavby a okolo zopár hrobov. V roku 1996 sme začali na Koscelku archeologický výskum," hovorí Ladislav Olexa z košického pracoviska Archeologického ústavu SAV v Nitre.
Po dvoch rokoch výskumu sa pustili do rekonštrukcie. Za výdatnej pomoci študentov archológie z Nemecka chýbajúce časti muriva dopĺňali pôvodným materiálom - kameňom zo sutiny zbúraného kostolíka. Pred vchodom našli kamennú platňu, ktorá dnes tvorí základ čiastočne zrekonštruovaného oltára.
Podľa dobových dokumentov zistili, že ranogotický chrám bol zasvätený Márii Magdaléne.
Od roku 1999 každý rok v júli na sviatok Magdalény sa tu stretávajú veriaci zo širokého okolia. Po omši podávajú starostovia obcí na neďalekej lúke guláš. "Každý rok je nás viac. Omša na Koscelku sa stala peknou tradíciou. Na budúci rok bude jubilejná, desiata. Mám radosť, keď vidím tú spolupatričnosť," usmieva sa starosta Nižnej Myšle Jozef Veber.
Autor: sen
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári