návštevníkov slovenských veľhôr sa stal odznak čosi ako potvrdenie, že na chatu, či štít naozaj vyšiel.
Po páde komunizmu záujem o Tatry zo strany turistov opadol. Nebolo treba teda ani robiť odznaky. Ich tradiční výrobcovia buď skrachovali, alebo začali robiť niečo iné. Postupom času sa však dovolenkári začali do Tatier vracať. S odznakmi to bolo horšie. Na trhu sa ich síce pár objavilo, ale nebolo to to pravé orechové.
Maroš Kručay, 29-ročný všestranný umelec z Dolného Smokovca, túto dieru zaplnil. Pred troma rokmi sa dal na ručnú výrobu štýlových cínových odznakov s tatranskými motívmi. Na túto prácu sa dokonale pripravil ešte počas štúdií.
"Absolvoval som strednú školu úžitkového výtvarníctva v Kremnici. Študoval som odbor dizajn priemyselných výrobkov. Naučil som sa rôzne výtvarné techniky a technológie výroby. Pracovali sme na prototypoch rôznych výrobkov. To, čo som sa v Kremnici naučil, teraz zužitkujem," prezradil Tatranec.
Jemnú prácu s kovom okúsil počas nadstavbového štúdia za zubného technika. Výroba zubných protéz ho ale nikdy nebavila. A tak sa cez zubné náhrady dostal k odznakom.
"Keď som bol malý, pamätám si, že boli v obchodoch a stánkoch rôzne odznaky. Zrazu sa však vytratili. Asi pred troma rokmi mi napadlo, že by nebolo zlé obnoviť tradíciu a začať ich znova vyrábať. Nechcel som ich robiť strojovo, ale ručne. Tak, aby bol každý kus malým originálom," vysvetlil M. Kručay.
Všetku prácu na odznaku, ktorý sa vyrába z cínu, si robí sám a ručne. Od grafického návrhu, cez výrobu formy až po konečné maľovanie. Výroba jedného kusu trvá približne pätnásť minút.
"Mohol by som si prácu uľahčiť a kúpiť si nejakú mašinu. Ale už by to nebolo ono. Navyše nemám rád, keď mi pri práci niečo hučí," zasmial sa umelec. Ten ale svoje know-how prezradiť nechce.
Ako prvé začal vyrábať odznaky s motívmi tatranských chát.
"Tieto odznaky dostanete kúpiť iba na chatách. Chcú ich aj obchodníci dolu, ale s chatármi mám dohodu, že ich predávam výhradne im. Je to podľa mňa tak lepšie. Ak turista odznak chce, musí vystúpiť na chatu. Je to preňho určitá forma odmeny," myslí si výtvarník.
Po úspechu odznakov s motívmi tatranských chát si Marošovu prácu všimli aj horskí záchranári. Tým už tri roky pripravuje odznaky na ples horskej služby. Dostane ho každý pánsky účastník plesu. Každý rok zdobí odznak iný motív, súvisiaci s horskou záchrannou službou.
"Prvý rok to bolo auto, druhý čakan a v tomto roku to bol lavínový pes," prezradil Tatranec, ktorý navrhuje a vyrába aj medaily pre víťazov a účastníkov takých podujatí, ako sú Nosičská stovka, či Memoriál Vlada Tatarku. Podarilo sa mu dokonca preraziť aj do susedného Rakúska. Navrhol a vyrobil odznaky pre tamojšiu lyžiarsku školu.
Výroba odznakov tvorí pre M. Kručaya asi 20 percent jeho umeleckej činnosti. Teší ho, že sa jeho odznaky z cínu objavujú už aj na zberateľských burzách. Možno raz budú mať niektoré nevyčísliteľnú hodnotu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári