Prešov) pripomenuli malým folklórnym festivalom. "Oslávenci" predstavili svoj premiérový program v areáli hermanovskej základnej školy. Pozvali si aj hostí, medzi nimi ah Máriu Mačoškovú, Jána Ambróza, súrodencov Novotných z profesionálneho PUĽS-u, Špitaľsku muziku, folkloristov z Uzoviec i spevácka skupina Brežina z Bertotoviec. Nechýbal ani dorast - domáci detský folklórny súbor Hermanče pod vedením Ľubice Konečnej. "Zaujímavé boli aj vystúpenia dnes už neaktívnych členov súboru, ktorí v ostatných týždňoch intenzívne trénovali," podotkol vedúci súboru Hermanovčan Miroslav Jurčišín.
Folklórny súbor Hermanovčan z Hermanoviec v okrese Prešov svojim repertoárom mapuje folklórne zvyky Hermanoviec a blízkeho okolia, ale nechýbajú ani živé tance zo Zemplína či iných časti východu Slovenska.
Hermanovčan založil v roku 1967 Pavol Ragančik, bývalý tanečník folklórneho súboru Zemplín. Kuriozitou bolo, že súbor v tom čase vystupoval bez hudobného sprievodu, len pri vlastnom speve tanečníkov.
Za roky činnosti sa potom menili vedúci, tanečníci i speváci, súbor ako taký však funguje takmer nepretržite. Jeho vedenie postupne vzali na plecia Marta Sochovičová, Jozef Adamko, Medard Adamko (1983 - 1991), Milan Grejták (1992 - 1994), Ján Oriňák (1995), Peter Konečný (1995 - 1996), Viliam Dzurik (1997 - 2002) a od roku 2003 ho vedie Miroslav Jurčišín.
Súbor získal ocenenia na rôznych prehliadkach regionálneho charakteru. Mužská spevácka zložka niekoľkokrát obhájila víťazstvo v súťaži O gajdicu Andreja Mizeráka v Krivanoch. V roku 2005 si v Kendiciach muži vyspievali 1. miesto a v kategórii jednotlivcov bola Darina Grejtákova druhá a Stanislav Dugas tretí. V roku 2007 speváci skončili v zlatom pásme v krajskom kole súťaže Spevácke konfrontácie. Z radov Hermanovčanu vyrástlo mnoho folkloristov, ktorí našli uplatnenie v súboroch ako Šarišan, Dúbrava, Jánošík, PUĽS.
Najväčší rozvoj súboru Hermanovčan nastal od osemdesiatych rokov minulého storočia, za vedenia Medarda Adamka, kedy získal rad ocenení na rôznych súťažiach organizovaných mládežníckou organizáciou i osvetovými strediskami. Vtedy súbor pôsobil pod patronátom miestnych hasičov. Súbor Hermanovčan vydal CD hermanovských piesní s názvom Z Hermanovec pujdzem. Hermanovčan účinkoval v aj v zahraničí - v Poľsku a v Bosne a Hercegovine.
V súčasnosti má 35 členov. V rámci súboru je vytvorená tanečná zložka, mužská i ženská spevácka skupina i vlastná cimbalová ľudová hudba pod vedením Viliama Dzuríka. Najdlhšie pôsobiacim členom súboru je Karol Dzurík, ktorý stál už pri jeho zakladaní v roku 1967.
Autor: MIK
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári