spoločnosti Via Cassa. Hodinové predstavenie bolo rekonštrukciou historických udalostí z 30-ročnej vojny.
"Chceme divákov bližšie oboznámiť s históriou. Priblížiť im, ako sa predtým žilo," uviedol predseda Via Cassa Roman Furajtár. Dobové kostýmy, repliky zbraní a dokonca aj jedlo bolo charakteristické pre obdobie, ktoré sa "herci" snažili obecenstvu čo najreálnejšie podať.
Pískanie v ušiach publika vyvolali strely zo zbraní i diel. "Jediný rozdiel medzi naším a skutočným strieľaním je, že my do dela nevkladáme olovené gule. Používame čierny prach. Je podobný s tým, ako sa používal predtým," oboznámil nás s dôvodom reálneho zvukového efektu vedúci šermiarskeho klubu Marián Madlenák.
Deťom sa najviac páčili šermiarske súboje. Malý Janko oznámil mamičke: "Bijú sa ako mušketieri. Keď budem veľký, aj ja sa chcem naučiť bojovať s mečom."
"Bojový výcvik trvá približne 3 4 roky, pričom, nie je určené vekové obmedzenie. Aj keď je to individuálne. Závisí aj na šikovnosti žiaka," informoval M.Madlenák
Ženská časť účinkujúcich sa popri hraní venovala aj príprave chutného pokrmu. "Jedlo takto pripravujeme a ponúkame ľuďom prvýkrátk. Ukazujeme dávny spôsob života a to bez kuchyne nejde," vysvetlila príčinu dráždivých vôní Lucia Kernová.
Ponuka bola jednoduchá, ale lákavá. Dobové jedlo pozostávalo z placiek pečených na ohni. Jedli sa miesto chleba a kombinovali sa so všetkým.
"Veľmi sa nám tu páči. Starodávne oblečenie je zaujímavé. Človek sa aj niečo naučí. Boli sme i minulý rok a tiež pršalo," zastihli sme kamarátky Betku Nedoroščíkovú a Anku Jurušovú vo chvíli, keď šli ochutnať ponúkané "menu".
"Každé naše predstavenie sprevádza dážď, ale my dohráme stále až do konca," hrdo vyhlásil M. Madlenák.
Búrku možno privolali výstrely zo zbraní, ale lejak zábavy a nových poznatkov však divákom sprístupnili predsa len vystupujúci.
Autor: kag
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári