prvú tohtoročnú obeť vôd priehrady Ružín.
"Vošiel do vody a po niekoľkých minútach ho našli vo vode bez známok života," informovala nás Jana Demjanovičová, hovorkyňa Krajského riaditeľstva PZ v Košiciach. "Jeho oživovanie privolaným lekárom zo záchrannej služby bolo neúspešné. Keďže nebohý mal na čele i krku povrchové rany, lekár nariadil vykonať pitvu. Polícia začala v prípade trestné stíhanie vo veci pre prečin usmrtenia."
Na miesto nešťastia v stredu privolali aj vrtuľník leteckej záchrannej služby. Nemal však kde pristáť, preto zosadol asi kilometer či dva od miesta, kde Ján T. prišiel o život. Včera sme tam zastihli očitých svedkov, výletníkov z Prešova. Tvrdia, že utopený muž mohol ešte žiť.
"Tí traja tu bivakovali asi tri týždne, vlani vraj na tom mieste stanovali tri mesiace," povedal nám pán Ján. "Neďaleko je stánok s občerstvením, majú tam nejakého kamaráta a v stredu tam popíjali. Dvaja vraj ani nevedeli plávať. Ten chlap mohol ešt žiť, lebo po vytiahnutí na breh zvracal. Nikto mu však nevedel poskytnúť prvú pomoc, umelé dýchanie či masáž srdca. Dokonca ani nekričali, že sa ktosi topí, takže my ani ďalší ľudia sme netušili o topiacom sa chlapovi. Až po pätnástich minútach ktosi privolal vodný skúter. To však už bolo neskoro."
Jeden z Prešovčanov bol vyslúžilý hasič. Tvrdil, že keby vedel o chlapovi vo vode, mohol ho zachrániť. Vrtuľník asi o 21.00 hod. odletel na základňu, nešťastného Jána T. odviezol okolo polnoci pohrebný voz. Na mieste, kde s kamarátmi relaxoval, ostal opustený prístrešok, stolíky plné rôznych fliaš, lehátko. Ale aj dvaja psy. Jeden priviazaný vôdzkou o strom, druhý sa pred pražiacim slnkom ukrýval pod lehátkom. A spod prístreška sa neprestajne ozýval zvonček budíka.
Rámček: Pred skokom do vody sa najprv ochlaďte
Mnohí ľudia zabúdajú na to, že v horúčavách platia životne dôležité pravidlá nielen na súši, ale aj pri vode.
"Čo sa kúpania týka, treba to rozdeliť na zdravých a chronicky chorých ľudí," uviedol MUDr. Juraj Mózeš, primár centrálneho prijímacieho oddelenia (CPO) FN L. Pasteura (FNLP) Košice na Rastislavovej ulici. "Chorí by mali veľmi, veľmi zvážiť, či vôbec do vody vkročia. A zdravý človek, ktorý sa chce kúpať, by mal najprv telo postupne od prstov na nohách vo vode ochladzovať. Pri nádržiach či kúpaliskách veľakrát chýbajú stromy a slnečníky. Pred vkročením do vody je potrebné ochladiť rozhorúčený organizmus v tieni a pripraviť ho na to, že pôjde do studenej vody. To, čo nastáva v prípade, že rozhorúčený človek bez ochladenia skočí do chladnej vody, nazývame vazospazmus, čo znamená kŕč cievy. Stiahnu sa cievy, vrátane tých, ktoré zásobujú srdce krvou a znamená to okamžitú smrť. Ide vlastne o infarkt, lebo srdce nedostane dostatok krvi a tým pádom aj kyslíka."
J. Mózeš ešte upozornil aj na to, aby ľudia pri vode upravili svoj jedálníček. Strava by mala byť ľahká, nie klobásy, langoše alebo guľáš, lebo aj to môže zapríčiniť kúpajúcim zdravotné problémy. No a samozrejme, vyvarovať sa alkoholu. Ten nielenže odvodňuje organizmus a zvyšuje telesné teplo, ale najmä uvoľňuje zábrany. A tam, kde by zdravý rozum človeka "presvedčil", nech do vody neskáče, podgurážený urobí pravý opak.
Aj na oficiálnych kúpaliskách teda sprchovanie pred vstupom do bazéna nie je povinné len z hygienických dôvodov, ale aj preto, aby prvý skok do vody nebol pre človeka posledným.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári