Národnej prírodnej rezervácii Jasovské dubiny na území Národného parku a Biosférickej rezervácie Slovenský kras. V roku 1995 bola zaradená do Zoznamu svetového prírodného dedičstva UNESCO. Z 26 druhov u nás žijúcich netopierov obýva jej priestory rovných 20. Dnes si táto jaskyňa pripomína 83. výročie znovuotvorenia jaskyne a otvorenia prehliadkovej trasy, ktorá bola vytvorená po prieskumných a sprístupňovacích prácach a slúži pre verejnosť dodnes.
Traduje sa síce, že horné časti jaskyne objavil niektorý z mníchov blízkeho rádu premonštrátnych kanonikov. Túto verziu nám však jej správca Jozef Menda nepotvrdil. "Ja som ostal verný názoru, že konkrétneho objaviteľa nemá. Skôr ide o jaskyňu známu od nepamäti, lebo bola vždy ľahko dostupná, o čom svedčia aj archeologické i paleontologické nálezy jaskyne." Prvýkrát ju sprístupnili už v roku 1846 zásluhou premonštrátskych kanonikov miestneho kláštora. V jaskyni sa dodnes zachovalo i množstvo starých nápisov a kresieb a počas dlhej histórie ju obyvatelia obce i kláštora po istý čas využívali ako útulok i ako úkryt pred Tatármi, Turkmi, ale i počas 2. svetovej vojny.
V súčasnosti sa v jaskyni napríklad vykonávajú ozdravovacie speleoklimatické pobyty najmä detských pacientov neďalekých kúpeľov Štós, tento prírodný unikát sa však stal najmä cieľom mnohých výprav poznaniachtivých turistov. "Od apríla do novembra si jaskyňu pozrie v priemere 20 000 hostí," hovorí správca.
"Sme tu na dovolenke s deťmi na Bukovci, je tu také horúce počasie, na ktoré nie sme zvyknutí, tak sme sa tu prišli trošku schladiť," vysvetľuje návštevník z Ružomberka vo vstupnej hale z roku 1996. Tá poskytuje priestor výstave, ktorá cez náučné panely predstavuje prírodné a kultúrno-historické hodnoty jaskyne a jej okolia. Jednu z celkovo ôsmych denných prehliadok odštartuje sprievodkyňa pripomenutím histórie jaskyne a jej geomorfológiou. V Husitskej sieni sa od nej turisti dozvedia, že historicky najvýznamnejší nápis jaskyne je z roku 1452 a hovorí o bitke pri Lučenci - je to aj najstarší jaskynný nápis na Slovensku.
Návštevníci za 110 Sk v priebehu 45 minút postupne prejdú výškovým rozdielom 55 metrov po sprístupnených 720 metroch prehliadky. V jej priebehu môžu obdivovať pagodovité stalagmity, stalagnáty, štíty, bubny, brčká a iné formy tisícky rokov starej kamennej výzdoby s výkladom na jednotlivých stanovištiach. Jedna zo zahraničných účastníkov prehliadky, šarmantná pani Danielle, nám povedala: "Vo Francúzsku máme veľa jaskýň, ale táto mi pripadá krajšia než naše. Vidno, že je dobre ochraňovaná." Po obhliadke sa ešte návštevníci jaskyne prejdú po náučnom chodníku Jasovská skala.
Autor: Alexander Suchan
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári