Bakaira má aristokratický pôvod, ale vôbec nie je namyslená
Košice budú v nedeľu dejiskom Celoslovenskej výstavy psov všetkých plemien. V parku pri kaštieli v Barci sa zíde 924 psov, medzi nimi aj viacero šampiónov a šampióniek. Jedným z horúcich košických želiezok v ohni bude aj päťročná fenka kráľovského pudla Bakaira Ascona Cassovia. Jej chovateľkou je Dáša Struckelová. O tom, že má doma skutočnú šampiónku svedčí aj to, že za posledné tri mesiace získala viacero titulov na súťažiach v Chorvátsku, Poľsku i na Slovensku.
Bakaira má naozaj ten najlepší pôvod a tým pádom aj predpoklady na úspešné absolvovanie súťaží nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Najskôr si ale pripomeňme históriu tohto plemena. Pudle boli vyšľachtené na to, aby priniesli poľovníkovi ulovenú kačicu, alebo iné vodné vtáctvo. Preto vedia dobre plávať a prinášať veci. Samotné plemeno je staršie, než sa zdá. Je známe, že ich chovali už na dvore cisára Karola Veľkého.
Hoci väčšina ľudí ich má vžitých ako "pohovkové" plemeno, asi ich prekvapí informácia, že ide pôvodne o poľovnícke psy. Príležitostne sa využívali aj na pasenie oviec. Pôvodne boli veľké približne ako nemecký ovčiak. K rozdeľovaniu jednotlivých veľkostných typov dochádza až v priebehu storočí. Prvý štandard, ktorý určoval podrobnosti, ako má plemeno vyzerať vyšiel v roku 1888.
Pes aristokrat
D. Struckelová mala psíka už v detstve. Ku chovu kráľovských pudlov sa dostala až neskôr. Navyše sa jej práca stala koníčkom, keďže má vlastný salón pre psov. "Keď som bola malá, mali sme doma malého bastardíka," spomína na svoje chovateľské začiatky. "Vtedy som ešte netušila, že raz budem mať kráľovského pudla a chodiť s ním po výstavách. Nedám na nich dopustiť. Páčia sa mi výzorom aj povahou. Nečudo, sú vlastne vyšľachtené na to, aby sa zúčastňovali na výstavách. Predvádzanie majú v krvi."
Ako pri všetkých plemenách, aj u kráľovských pudlov je dôležitý pôvod. Hlavne vtedy, ak ich majiteľ chce žať vavríny na súťažiach. Päťročná Bakaira má brata Bastiana Ascona Cassovia. Ten sa však, keď bol malý, zranil a tak sa zúčastnil len na jednej výstave. Napriek tomu aspoň "pózuje" ako model na súťažiach psích účesov. Ďalšiu sestru Beru Asconu Cassoviu vlastní Denisa Bodišová z Košíc. Obe fenky sú šampiónky Slovenska i grandšampiónky a Bakaira je navyše šampiónkou Česka, Poľska a Interšampiónkou. Všetci súrodenci pochádzajú z chovu Košičanky Gabriely Fischerovej. Majú rodičov s vynikajúcim aristokratickým pôvodom. Ich mama C´Chiara pochádza z Čiech, otec z Ruska a starý otec, ktorý bol víťazom celosvetovej výstavy pochádza dokonca z Fínska.
"Bakairinu mamu C´Chiaru som vlastne spoznala tak, že som ju často strihala, keďže chodila na výstavy. A práve vďaka spoločným cestám na výstavy som spoznala povahu týchto psov. Neuveriteľne ma zaujala. Bol to aristokratický, nádherný jedinečný pes. Navyše sa za ním aj psíčkari otáčajú. Páčil sa mi jej prejav. Preto som pred kúpou psy manžela doma ´lámala´ na to, aby to bol práve kráľovský pudel. Kúpili sme si potom práve šteniatka od C´Chiary."
V prípade, že chovateľ predáva šteňatá, ktoré majú "šľachtických" rodičov, dôkladne pre ne vyberá majiteľov. V prípade kráľovských pudlov je dôležité, aby boli vedené k tomu, kvôli čomu prišli na svet. Napokon, logicky si kráľovského pudla nekúpia ľudia, ktorí potrebujú strážcu pre svoj dom či záhradu. "Je to raritný pes, a bola by škoda zatvoriť ho len tak v nejakom dome, či chalupe." Všade, kde sa so svojimi majiteľmi objavia, vzbudzujú pozornosť. A to nielen na výstavách. "Aj keď ich venčím, alebo s nimi idem po ulici, ľudia sa za nimi otáčajú. Niektorí si ich dokonca chcú fotiť. Vyvolávajú veľa pozitívnych reakcií. Aj mnoho chovateľov, ktorí inak povedia ´fuj, pudel´ sa za kráľovskými pudlami otočí."
Nie sú "namyslené", ako by si mohol niekto myslieť. Ide skôr o aristokratické plemeno, ktoré sa v priebehu histórie vypracovalo na výstavných psov. Navyše sú svojim pánom veľmi oddané, viac, než väčšina rás. "Nemôžu byť dlho sami. I preto je dôležité, aký je chovateľ psíka. Kráľovské pudle sú na svojich majiteľov veľmi naviazané." Samozrejme, v našich podmienkach je takmer nemožné, aby mohol byť majiteľ so psom nonstop. No akonáhle sa vráti domov, musí sa svojmu miláčikovi venovať a vykompenzovať mu stratený čas. Kráľovské pudle však nie sú vtieravé. Chcú len byť v prítomnosti svojho pána.
Druhá v Európe, piata na svete
Kráľovské pudle sú plemenom priam stvoreným pre výstavy. Cítia sa na nich ako ryby vo vode. "Na súťažiach sa zúčastňujú už od deviatich mesiacov. Je to dobre aj preto, lebo majú možnosť zažiť atmosféru na výstave. Už na tretej štvrtej sa mladý pes ´chytá´ a začína zvládať všetky nástrahy."
Zaujímalo nás, či musia kráľovské pudle prejsť nejakým špeciálnym výcvikom keď sa chcú zúčastňovať na výstavách. "Je to skôr o zvyku, ako o špeciálnom výcviku. Samozrejme, niektoré veci sa musí naučiť. Nie je to však také ťažké, keďže to kráľovské pudle majú v krvi." Bakaira to v krvi určite má, veď je úspešná aj na medzinárodnom fóre. "V Záhrebe bola 8. 10. júna Európska výstava psov. Bakaira tam získala známku výborná, titul 2. rezervný šampión CAC, teda druhé miesto medzi fenkami v triede šampiónov."
Umiestnenie sa cení, lebo účasť tam bola veľká a navyše z celej Európy. Veď celkovo tam bolo 76 kráľovských pudlov. Len pre pre porovnanie, na slovenských národných, alebo medzinárodných výstavách sa zúčastňuje 5 až 25 jedincov tohto plemena. Ešte vlani v novembri sa D. Struckelová s Bakairou zúčastnila na svetovej výstave v poľskej Poznani. Získala známku výborný a z 15 feniek skončila na 5. mieste. Poľské mesto Opole zas bolo v apríli aj dejiskom medzinárodnej a klubovej výstavy, pričom na oboch získala Bakira známku výborný, tituly CWC, Klubového víťaza a Best fena výstavy. Na medzinárodnej výstave, ktorá bola o dva týždne na to v Bratislave, vyhrala Bakaira titul víťaza plemena. Boli tam účastníci z Ukrajiny, Česka, Rakúska, Maďarska a Slovenska. Zišlo sa tam zhruba 20 30 kráľovských pudlov. V júni v Nitre opäť vyhrala na klubovej výstave klubového víťaza, titul najlepšia fena výstavy a víťaza celej klubovej výstavy BIS.
Na klubovej výstave súťažia medzi sebou pudle všetkých veľkostí a farieb. Najprv sa však hodnotia pudlíky v tej "svoje" kategórii, neskôr sa z jednotlivých víťazov vyberá aj najkrajší pes výstavy. Tak sa môžu stretnúť pudlíky, ktoré sú rozdielne veľkosťou, či farbou. "Výstavný pes sa musí predvádzať vo výstavnom kruhu a vo výstavnom postoji. Každé plemeno má dané svoj ideálny postoj. Každý, kto chodí na výstavu psov to musí svojho psa naučiť. Kráľovské pudle sú však špecifické tým, že im stačí ukázať tieto veci raz dvakrát a už to vedia. Jednoducho to majú v sebe. Kráľovské pudle sú rasou, ktorá miluje predvádzanie." Rýchlo sa však učia aj "klasické" povely, ľahni, sadni, k nohe.
"Niektorí ľudia, ktorí chovajú pracovné psy zaznávajú psy, ktoré sú výstavné. Lenže keby vedeli, o čom to je, tak by zistili, že aj samotná výstava a príprava na ňu je práca pre toho psa. Napríklad kráľovský pudel sa výstavu teší, vie že sa od neho niečo očakáva." Navyše je pes rád, že sa mu majiteľ venuje, že je tam vzájomná spolupráca a symbióza s chovateľom. Dá sa to povedať aj tak, že to, čo je pre huskyho ťahanie saní, to je pre kráľovského pudla výstava a príprava na ňu. Napokon, nie je to také jednoduché, ako sa zdá.
"Musia vedieť stáť bez pohybu, vystretí a vyrovnaní," vysvteľuje D. Struckelová. "Ako už bolo spomenuté, každé plemeno má svoj predpísaný štandard. Podľa neho sa pes musí naučiť stáť. A to nie sekundu dve, ale niekedy aj 10 minút bez pohnutia. Nie je to jednoduché, keďže okolo je veľa iných psov. Ibaže výstavný pes to musí zvládnuť bez toho, aby sa pohol. Pes musí byť nielen pekný na pohľad, ale aj v dobrej kondícii."
Napriek vžitým predstavám to nemôže byť "gaučový" pes. Musí mať aj dobrý svalový tonus, čiže mať pravidelný a dostatočný pohyb. U pudla nie je zanedbateľná ani príprava srsti pred výstavou. Celá procedúra pred výstavou trvá šesť až osem hodín. Psom to nevadí, práve naopak. Už vedia, vycítia, že idú na výstavu a tešia sa. Ak je výstava v sobotu, tak pes sa okúpe, vyčeše a prípadne dostrihá v piatok. Potom ale treba dávať pozor, aby sa nezašpinil. Ak napríklad prší, obliekam ich do špeciálnych oblekov, aby nezmokli.
Kráľovské pudle nie sú "biznis"
Samozrejme, každému napadne, koľko to asi tak všetko stojí? Je vôbec možné, aby sa financie, ktoré si chov takýchto psov vyžaduje, aspoň vrátili? "Určite nie. Veľa ľudí si myslí, že fenku stačí vychovať, dať nakryť a zisk z predaných šteniat vráti aspoň náklady. Tak to ale nie je. V prvom rade si treba uvedomiť, že je to koníček, a v takom prípade ani veľmi nejde o peniaze."
Ani šteňatá nezaručia zisk. Fena, ktorá chodí na výstavy nemôže byť nakrytá každý rok. "Toho psa by to jednak zničilo a jednak šteňatá týchto psov nie je také jednoduché predať. Ich kúpa je finančne náročná, keďže majú ušľachtilý pôvod." Chovateľ takého psa jednoducho musí rátať s tým, že peniaze, ktoré ho chov psa stojí, sa nikdy nevrátia. Napokon, je to naozaj viac o láske k zvieraťu a o určitom nadšení a záľube, ako o peniazoch.
"Pudle majú špecifickú srsť, niečo ako psiu vlnu. Tá nepĺzne, ale treba ju pravidelne prečesávať. Potom má majiteľ nielen krásneho a zdravého pudla, ale aj byt, v ktorom netreba stále vysávať chlpy a návšteva z neho neodchádza ´zachlpatená´." Je to ďalšia prednosť, ktorú majú kráľovské pudle. Sú nielen na pohľad, ale ja na pohladkanie príjemnejšie. Práve preto ich väčšina ľudí, ktorí o tom vedia, potrebuje pohladkať, aby cítili ten rozdiel. S lovom a poľovníctvom súvisí aj strih pudlov. "Mnoho ľudí si myslí, že ide len o módny výstrelok. V skutočnosti to však má svoj účel. Tá časť tela, ktorá má byť chránená proti nachladeniu, na tej sa srsť necháva. Navyše príliš veľké množstvo srsti, ktorá nasiakne vodou je aj neželanou záťažou. Zvyšok je vyholený preto, aby sa pudlom lepšie plávalo."
"Guličky" na konci nôh sa nechávali a nechávajú preto, aby vedeli vo vode lepšie zaberať. Tento strih pretrval dodnes a je pre výstavné pudle predpísaným štandardom. Sú i takí majitelia, ktorí majú špecifické požiadavky. Hlavne tí, ktorí nechodia na výstavy a tým pádom ich psy nemusia mať predpísaný účes. "Jeden majiteľ psa si dokonca zmyslel, že jeho pudlík bude mať vystrihaný znak Nike, keďže nosil veci tejto značky. Tak si povedal, že niečo podobné bude mať aj psík."
Bakairu čaká tento rok už len medzinárodná výstava, ktorá bude budúci víkend v Rakúsku. Dôvod? "Vo svojich piatich rokoch získala Bakaira množstvo titulov a ocenení a je už najvyšší čas, aby sa aj ona stala matkou a pokračovateľkou úspešnej línie bielych kráľovských pudlov. Je to aj vďaka tomu, že sme po dlhom hľadaní našli v Taliansku nádejného otca našich šteniat. Takže v tomto roku nás už čakajú len materské povinnosti a dúfam, že aj úspešný odchov ďalších potenciálnych šampiónov krásy."
Boris MACKO
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári