utiahnuté vo svojej ubikácii, alebo sa snažilo inak chrániť pred horúčavami, ktoré panujú. Kačky sa chladili vo vode, bažant sa snažil zahrabať do zeme a daniely boli ukryté v tieni.
Podobné horúčavy, hoci nie také extrémne, boli aj v predchádzajúcich rokoch. Ako nám povedal jeden z ošetrovateľov nepárnokopytníkov Radoslav Sedlák "v spomínanom stáde je jednoročné mláďa, ktoré tieto horúčavy znáša veľmi dobre." Všetky potrebné záležitosti, ako pitný režim a schopnosť ukrývať sa pred slnkom, sa naučí od matky. Pre nepárnokopytníkov je dôležitý dostatok vody a skrýša pred slnkom, teda ubikácia, alebo tieň. "Mnohé deti to nazývajú domček," povedal nám Sedlák. Upresnil, že aj to zviera vie, kedy sa má skryť, napiť, alebo najesť trávy. Najčastejšie sa tieto zvieratá chladia preváľaním sa v hline.
Čo sa týka ostatných zvierat, záleží to od druhu. Ako nám Sedlák povedal, "medvede sa sprchujú vždy veľmi radi." Denný režim zvierat v zoologickej záhrade sa nijako špeciálne nemení. "Povedal by som, že len tá sprcha. Pri nižších teplotách sa zvieratá až tak často nesprchujú."
Ako nám povedal riaditeľ košickej zoo Štefan Kollár, "zvieratá sú adaptované, hoci i teplomilné zvieratá hľadajú chládok." V záhrade sa o žiadne zo zvierat špeciálne nestarajú, predovšetkým sa snažia priblíziť prirodzenému prostrediu.
Psíkom pomôže sprcha
Aj domáci miláčikovia zle znášajú teplo. Veterinár Jozef Opát odporúča, aby ľudia medzi 9.00 a 19.00 hod. ľudia so svojimi miláčikmi nechodili von, aby mali prístup k dostatku tekutín a aby ich držali v chlade. V prípade prehriatia je možné zvieratko osprchovať v chladnejšej vode, alebo mu dať na labky studené obklady.
Autor: por
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári