niektoré podmienky držania psov. Podľa daného predpisu každá obec umiestni na miestach, kde je voľný pohyb psov povolený, kontajnery vhodné na zhromažďovanie výkalov a zabezpečí priebežné hygienické odstraňovanie ich obsahu. Na kontajneroch však musí byť viditeľne označený účel ich použitia.
Skutočnosť je však taká, že nie každá mestská časť má vo svojom všeobecne-záväznom nariadení (VZN), ktorým upravuje držanie a chov psov, znenie o kontajneroch, ktoré sú určené na psie výkaly. Podľa právnika Lea Vojčíka však "takéto ustanovenie nemusí byť vo všeobecnom zaväznom nariadení, pretože v takom prípade sa obec musí riadiť platným zákonom." I napriek tomu takúto zmienku nemá napríklad Furča. Pritom však Staré mesto má v rovnakých podmienkach nielen ustanovenie o umiestnení daných kontajnerov, ale pre každého psa, ktorý je v mestskej časti evidovaný, poskytuje aj 350 kusov mikroténových vreciek na zber psích výkalov, a to raz ročne. Rovnaké ustanovenie má i sídlisko Košického vládneho programu (KVP).
Ako nám povedala hovorkyňa Magistrátu mesta Košice Jana Geročová, "mesto Košice zabezpečuje dodržiavanie daného VZN prostredníctvom mestskej polície. Mestskí policajti môžu majiteľa psa buď upozorniť, alebo mu uložiť blokovú pokutu do výšky 1 000 Sk." Podľa Geročovej mestské časti majú zabezpečiť všetky podmienky na miestach na to vyhradených pre psičkárov. To znamená, ak je vytvorené venčovisko pre nich, tak by tam mali byť aj koše. Ak nie sú, mesto nemôže danú mestskú časť nijak sankcionovať, ale môže ju upozorniť, že si svoje povinnosti neplní. Totiž takéto záležitosti si musí ošetrovať samotná mestská časť.
Mestskí poslanci však 29. mája 2007 tohto roku na svojom mimoriadnom rokovaní zmenili Štatút mesta Košice. Z neho vypustili ustanovenie, ktoré hovorilo o pôsobnosti jednotlivých mestských časti. Od účinnosti danej zmeny, 2. júna, už v pôsobnosti mestských častí nie je vedenie evidencie psov, určenie miesta, kde je voľný pohyb psov povolený, umiestňovanie na miestach kontajnery vhodné na zhromažďovanie výkalov a zabezpečenie ich priebežné vyprázdňovanie. Geročová nám však povedala, že "zmenou štatútu sa pre mestské časti nič nemení. Mikroténové vrecúška poskytujú iba tie mestské časti, ktoré to majú zakotvené vo VZN. V ostatných mestských častiach si musia občania pomôcť sami. Pri dnešnom množstve mikroténových vrecák z obchodov si myslíme, že by to nemal byť problém. Okrem toho si ich psičkári môžu kúpiť v špecializovaných predajniach pre zvieratá."
V Starom meste koše na psí trus existujú a možno ich nájsť pomerne ľahko. Len v mestskom parku sme narátali šesť košov, ktoré sú výslovne na to určené. Ako nám bolo povedané, v mestskej časti je ich 54, ale z toho približne 20% nie je funkčných - z mnohých dôvodov. Jedným z nich je aj ten, že si niektorí ľudia chcú vo večerných hodinách o "dokázať svoju silu".
Pre pána Štefana, jedného z furčianskych psičkárov, je samozrejmé, že by takéto koše byť mali. "Mali by byť na mieste, kde psa venčím, pretože je mu ťažké vysvetliť, že má ísť kilometer ďalej. U nás však nie je absolútne nič."
V mestskej časti Dargovských hrdinov spomínané koše nevidieť ani na miestach, ktoré sú určené vo VZN na voľný pohyb psov. V takom prípade obec, podľa Vojčíka, "porušuje platný zákon." Samotná starostka Furče Monika Smolková (Smer-SD) nám však povedala, že "v priestoroch za Clementisovou ulicou by to tam občania - psíčkari mali nájsť." Nevedela však povedať, či spomínané koše pre psie exkrementy sú na všetkých výbežoviskách. Mestská časť Dargovských hrdinov by ich mala mať zelené so psou hlavou. Na ostatných miestach v mestskej časti, podľa Smolkovej, neplánujú osadiť takéto kontajnery. Podľa našich zistení však psičkári o kontajneroch na lúke za Clemetisovou ulicou nevedia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári