Vojenská operácia na pomoc Slovenskému národnému povstaniu sa začala práve v predmestí poľského prihraničného mesta Krosno 8. septembra 1944. Pôvodne mala trvať iba päť dní, no zložitý horský terén, nepriaznivé počasie a celý rad vojenských faktorov spôsobili, že v krutých bojoch osloboditelia postupovali veľmi pomaly. Napríklad 19 kilometrov vzdialený Svidník od slovensko-poľskej hranice oslobodili až 19. januára 1945.
Hlavný vojenský plán, s ktorým počítalo vojenské ústredie a organizátori SNP, predpokladali, že dve východoslovenské divízie, držiace asi 100 km frontu medzi nemeckými jednotkami v oblastiach severovýchodného Slovenska, otvoria karpatské priesmyky a povstalecká armáda sústredená na strednom Slovensku bude toto územie v spolupráci s partizánskymi oddielmi brániť až do príchodu Sovietskej armády. Tento plán schválili komunisti i londýnska vláda, pričom ho prediskutovali s velením sovietskych vojsk. Povstanie však vypuklo predčasne, keď ani jedna zo strán nebola na ozbrojený boj dôsledne pripravená. Vstup nemeckých vojsk na Slovensko 29. augusta 1944 bol katalyzátorom nezvratných udalostí, ktoré sa od neho rýchlo odvíjali. Pre Karpatsko-dukliansku operáciu však bolo rozhodujúce to, že 31. augusta začali nemecké vojská odzbrojovať jednotky východoslovenskej armády, a tak narušili základné predpoklady úspechu celého povstania.
Začiatkom septembra 1944 sa ľavé krídlo vojsk 1. ukrajinského frontu, ktoré tvorila 38. armáda generálplukovníka K. Moskalenka a pravé krídlo 4. ukrajinského frontu, ktoré tvorila 1. gardová armáda generálplukovníka A. Grečka, nachádzala v predhorí Karpát, zhruba na severovýchod od línie Krosno-Sanok. Tieto vojská len krátko predtým ukončili ľvovsko-sandomerskú operáciu. Po vypuknutí bojov na Slovensku v tyle nemeckých armád velenie Sovietskej armády uložilo támto vojskám uskutočniť operáciu na pomoc SNP, prekročiť Karpaty, vstúpiť na územie Československa a spojiť sa s povstalcami. Na prípravu tohto vstupu dostali len 4 dni. Aj preto to dopadlo tak, ako to dopadlo - za cenu veľkých obetí.
Zajtra sa pozrieme na Krupinskú ulicu v mestskej časti Sever.
Autor: pod
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári