synom náboženského spisovateľa. Študoval v Sobotišti, Ilave, Diviackej Novej Vsi, Trenčíne, neskôr na vyšších školách vo Vratislavi, Lipsku a Wittenbergu.
Po ukončení štúdia pracoval ako rektor v Ilave a Mošovciach. Pôsobil tiež ako farár na Turej Lúke, v Myjave, Žiline a Bardejove. Bol superintendentom v trenčianskej, oravskej, nitrianskej a bratislavskej stolici. Zapájal sa do náboženského, politického a občianskeho života ako evanjelik-luterán a priaznivec protihabsburského odboja. Po dvojročnom súdnom procese bol odsúdený na doživotie ako burič a bohorúhač. Hoci sa jeho známi a priatelia snažili dostať ho z väzenia na bratislavskom hrade, napokon tam aj zomrel.
Krman patril k najplodnejším autorom barokovej literatúry. Svojou tvorbou sa snažil povzbudiť slovenských evanjelikov počas stavovského povstania Františka II. Rákocziho. Svoje diela písal latinsky a česky, pričom považoval češtinu za jazyk, ktorý by mal byť i slovenským spisovným jazykom. Písal príležitostné latinské básne, kázne, polemiky, memoárovú a cestopisnú literatúru.
Na Krmanovej ulici sa dnes nachádzajú zaujímavé stavby. Polyfunkčný objekt - byt rabína a mikve. Postavený bol v 19. storočí. Jednoposchodový dom má v prízemí a prehĺbenom suteréne pôvodný rituálny kúpeľ s veľkým okenným otvorom a kovovou výplňou. Pôvodne bola zasklená viacfarebnou vitrážou. Priestor je členený na tri podlažia na spôsob galérie s kovovými zábradliami. Kamenný bazén s čírou vodou je sprístupnený schodiskami zo strán a priamym schodiskom do bazéna. Okrem kovových mreží a keramickej dlažby sa zachovali aj pôvodné majolíkové obklady a liatinová pec s rozvodmi. Na poschodí je byt rabína.
Na tejto ulici bola postavená v roku 1922 modlitebňa sefardov (chasidov). Prízemný objekt bol v 50. rokoch rapídne prestavaný a zásahmi znehodnotený.
Modelovou ukážkou košickej eklektickej architektúry je budova na rohu Puškinovej a Krmanovej ulice. Známy košický staviteľ Peter Jakab ju postavil v roku 1886. Typická je strešnými vikiermi, štíhlym arkierom na nároží s vežičkou s letopočtom výstavby. Na arkieri sa nachádza aj staviteľov monogram J. P. V roku 1916 ho odkúpil obchodník s textilom Móric Vadász. Predtým tam stál prízemný dom košického zlatníka Hagerdona.
Zajtra sa dozvieme o Krosnianskej ulici na Sídlisku Dargovských hrdinov.
Autor: pod
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári