vysoko nad 30stupňov Celzia. Možno padnú aj rekordy.
Za odpaľovačku slávnych letných psích dní je považovaná júlová oslávenkyňa Margita a trvajú neraz až do Bartolomeja (23. 8.). Sú roky, kedy horúčavy psích dní ľudí poriadne potrápia, ba neraz privedú i do nemocnice či, zavaruj Bože, niektorých až na cmiter.
Psie dni bývajú dvakrát do roka - tie prvé prichádzajú v januári, krátko po sviatku Troch kráľov, trvajú až do februára a vyskytujú sa s pravdepodobnosťou až 70%. Nízkymi teplotami, záľahami snehu, závejmi, prídelmi ľadu a množstvom zabijácky štiplavých mrazov, vzbudzujú oddávna veľké obavy ľudí.
Psie dni nás teraz v lete potrápia extrémne vysokými teplotami a páľavou, smädom, prúdmi potu a vyčerpaním a poštípu - spáleninami kože.
Celé generácie ľudí považujú zimné i letné psie dni za obdobie, kedy si treba na počasie dávať veľký pozor, lebo vie naozaj byť zlým psiskom.
Je to totiž naozaj pes, ktorý sa pričinil o pomenovanie poveternostne mimoriadne rizikových dní. Na hviezdnej oblohe patrí medzi najznámejšie súhvezdia zoskupenie hviezd, pripomínajúce havina: Veľký pes. Jeho alfou - najjasnejšou hviezdou je jedna z najpopulárnejších hviezd vôbec - Sírius. Je to veľmi pekná žiarivá hviezda, jedna z najjasnejších vôbec, spektrálnej triedy A - má modrobielu farbu a interesantná je aj tým, že pre naše centrálnu hviezdu Slnko je jedným z najbližších susedov - delí ju od nás iba necelých 9 svetelných rokov.
Rôzne kultúry sa ešte nedohašterili, kto vlastne Sírius pomenoval - Egypťania tvrdia, že meno je odvodené od božského Osirisa , Gréci sú presvedčení, že v názve kotví ich označenie séirios - horiaci, sú názory, že pôvod je v slove siréna. Každý môže mať svoju pravdu, isté je, že Sírius býval pre staré kultúry významným partnerom pre štart a odhady žatvy, mimochodom,naň je nasmerovaná aj jedna z tajomných chodieb Veľkej pyramídy a africkí Dogoni tvrdia, že ich kultúru a zvyky ovplyvnili dávni návštevníci našej planéty práve z jednej z planét hviezdy Sírius.
Od latinského slova pes -canis, je odvodené aj označenie náramne príjemného ročného obdobia - kanikúl, ktorým ešte i naši pradedovia označovali letné prázdniny. Veď, kto by vydržal v škole či v robote, keď panujú obrovské horúčavy.
Leto vrcholí - a pranostiky o slávnych psích dňoch hovoria napospol varovne: Keď sa slnko obracia k zime, leto prechádza do psích dní. Júl žatvu žita a páľavy skytá. Počas psích dní čakaj veľké horúčavy a búrky. Psia hviezda prináša horúčavy.
Roľníkov horúcejšie psie dni tešili, pretože im umožňovali úspešnú žatvu a to podľa pranostiky: Dlhé psie dni - krátka žatva. A tiež: Ak sú psie dni jasné a pekne svietia hviezdy, čakaj pekné počasie a pohodovú žatvu. Takže, keď nám bude prihorúce, môžeme sa vedno s roľníkmi vytešovať aspoň z budúcej pochúťky pôvodom z pekelne horúcej pece - a to nového chlebíka z tohtoročného žitka a veselých dožiniek.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári