Košice - Veľká Ida je známa tým, že má na svojom území dve veľké osady obývané neprispôsobivými občanmi. Bordel a smrad je cítiť až na cestu, po
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
ktorej prejdú denne stovky áut. Nehovoriac o tom, že deti hádžu po autách kamene a neustále sa priamo na ceste hrajú. Starosta V. Idy František Šnír sa preto rozhodol situáciu riešiť. Obec už začala s výstavbou 24 bytových jednotiek, ktoré by chcela v decembri odovzdať do užívania. Hoci stavba mala byť pomaly už hotová, jej realizácia sa natiahla.
"Máme dôvod na to, aby sme požiadali o predĺženie termínu dostavby, keďže sa tu robili archeologické práce. Musíme sa však poponáhľať a stihnúť to do zimy, lebo hrozí, že to potom títo ľudia rozoberú," vysvetľuje starosta.
Stavba sa financuje zo Štátneho fondu rozvoja bývania, ktorý poskytol 80% prostriedkov s jednopercentným úrokom. Zvyšok by si mali osadníci odrobiť. "My ako obec musíme znášať tieto náklady, pretože 20% oni nedokážu odrobiť, lebo tam ani nie je čo robiť pri pomocných prácach. Mali sme navyše náklady na odhumusovanie, na čo sme dali 1,6 milióna a ďalších 600-tisíc vyšli archeologické práce, čo však štát nezaujíma. Našli tam však nejaké nálezy z doby železnej a bronzovej."
Byty, ktorých by mala byť celkovo stovka, sa stavajú za liehovarom. Pôjde o jednoizbové nízkoštandardné byty, niektorým sa však nepáči, že sú malé. "V týchto rodinách sa narodí aj desať detí a spratať sa do takého bytu bude problém."
Náklady predstavujú 18 miliónov korún, pričom obec je ešte povinná vybudovať na vlastné náklady žumpu. Jasno má aj v tom, kto bude v bytoch bývať. "Rodiny sú už vybrané, dali sme tam tých, ktorí sú zamestnaní dlhší čas v U. S. Steele. Od nás pracuje v tejto fabrike 70 Rómov. Bude to mať charakter nájomných bytov, museli sme mať istotu, že budú platiť. S nájmom budú splácať aj štátny úver. Na budúci rok postavíme ďalších 24 bytov, a tak budeme pokračovať, lenže v jednom roku sa narodí aj vyše 60 rómskych detí, teda výstavbou nikdy nedobehneme stav rastúcej demografie. Kým to štát nebude riešiť, tak podľa mňa to nemá zmysel. Osád sa zrejme nezbavíme, aj napriek tomu, že sa snažíme niečo robiť."
Čas splácania úveru je stanovený na tridsať rokov, po tom to už bude vlastníctvom Rómov. "Budeme ich kontrolovať, dokedy to nesplatia, bude to vlastníctvom obce, v prípade, ak by to niekto ničil, zasiahneme. Okamžite budeme takého človeka deložovať a do uvolneného bytu pôjde bývať ďalšia rodina."
Autor: krs
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári