Ulica Kpt. Nálepku bola pomenovaná po slovenskom dôstojníkovi a partizánskom veliteľovi Jánovi Nálepkovi (1912-1943).
Pôvodne bol učiteľom a pre svoje antifašistické názory bol prenasledovaný. Po začiatku 2. svetovej vojny bol odvelený na východný front v hodnosti kapitána. Pracoval najprv v štábe Zaisťovacej divízie, neskôr ako pobočník veliteľa pluku a náčelník štábu 101. pluku. Sústreďoval okolo seba antifašisticky zmýšľajúcich dôstojníkov a vojakov a začal organizovať protifašistickú činnosť a prechody slovenských vojakov na sovietsku stranu. Od augusta 1942 spolupracoval so sovietskym obyvateľstvom a partizánmi v Minskej a Poleskej oblasti. Civilistom a partizánom poskytoval potraviny, lieky a informácie o činnosti nemeckých jednotiek a ich spojencov. Pre slovenských vojakov boli Ukrajinci slovanskí bratia. Na velenie 101. pluku bolo čoskoro podané udanie za bratanie sa s nepriateľom.
Nálepka nadviazal spojenie so sovietskym partizánskym veliteľom A. Saburovom. V noci zo 14. na 15. mája 1943 prebehol spolu s ďalšími. Saburov vyzval aj ostatných príslušníkov pluku, aby prešli na sovietsku stranu. Nálepka prijal medzi partizánmi krycie meno Repkin a stal sa veliteľom 1. česko-slovenského partizánskeho oddielu v ZSSR. Zaslúžil sa o rozšírenie protifašistického hnutia medzi Slovákmi nasadenými na východnom fronte. Jeho činnosť a prechod k sovietskym partizánom podryla morálku Zaisťovacej divízie, ktorá bola čoskoro presunutá do Talianska.
Nálepka zahynul pri oslobodzovaní ukrajinského mestečka Ovruč v novembri 1943. Vyznamenaný bol ocenením Hrdina Sovietskeho zväzu, in memoriam Rádom Ľudovíta Štúra II. triedy za aktívnu účasť v protifašistickom odboji. Okrem ulíc bola po ňom pomenovaná aj obec Vondrišel ako Nálepkovo v okrese Gelnica.
Zajtra sa presunieme na Lunik IX, na Krčméryho ulicu.
Autor: pod
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári