Podľa zákona o umeleckých fondoch ide o národno-kultúrne verejnoprávne inštitúcie, ktorých cieľom je podporovať tvorivú literárnu, vedeckú a umeleckú činnosť. Ich poslaním je napríklad utvárať materiálne podmienky na vznik nových diel a umeleckých výkonov, alebo poskytovať pôžičky na podporu tvorivej činnosti.
Medzi takéto fondy patrí i Slovenský ochranný zväz autorský (SOZA) pre práva k hudobným dielam, ktorý na podporu svojho postaja zriadili petíciu. Pre agentúru SITA Katarína Tomandlová zo SOZY uviedla, že k spísaniu petície ich viedla "nespokojnosť autorov so zákonnou povinnosťou odvádzať 2% zo svojich honorárov do umeleckých fondov, v prípade našich autorov do Hudobného fondu. Túto povinnosť považujú za nespravodlivú a diskriminačnú."
Za zrušenie daných odvodov sa postavili i košickí výkonní umelci. Nepáči sa im, že okrem platenia daní odvodov, odvádzajú aj tieto poplatky. Podľa riaditeľa Štátneho divadla v Košiciach Petra Himiča by to malo byť na báze dobrovoľnosti. "Je to nespravodlivé, pretože my platíme nie 19%, tak ako ostatní zamestnanci, ale 21% zo svojho príjimu." S humorom dodal, že je to ako "koncesionársky poplatok, ktorý platíme tiež všetci povinne."
Naopak gitarista Robo Kopina zo skupiny Noc a Deň sa nikdy nad platením 2% z honorárov nezamýšľal. Podľa jeho slov danú petíciu by možno podpísal. Myslí si, že by bolo lepšie, ak by sa vykonávali rôzne zbierky pre tých, ktorým majú byť určené. Kopina dodal, že "dané veci by sa mohli vykonaváť transparentnejšie, pretože ja som nikdy nedostal žiadnu správu o tom, ako sa peniaze využívajú."
I riaditeľ Štátnej filharmónie v Košiciach Július Klein petíciu podporuje. So zrušením platenia dvoch percent do umeleckých fondov súhlasí, pretože necíti, že peniaze sa "vracajú späť do umenia."
Samotný zväz túto petíciu ešte neuzavrel. Ako Tomandlová povedala "už to nebudeme dávať na internetový portál changenet.sk, ale dáme to len na našu stránku." Momentálne petíciu podpísalo okolo 450 ľudí, čo je podľa nej málo, aby to odovzdali Ministerstvu kultúry Slovenskej republiky (MK SR). "Pôvodný zámer našich autorov bol, aby sme to podali MK SR a ono v rámci legislatívneho procesu povinný odvod z honorárov vo výške 2% zrušilo," dodala na záver.
Autor: por
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári