v Košiciach. Zasadnutie, na ktorom mal rozhodnúť, či prijme obžalobu, musel v priebehu mesiaca dvakrát odročiť, lebo neprišli obhajcovia všetkých obžalovaných.
Prokurátorka začiatkom júna obžalovala z hrubého nátlaku Košičanov Richarda B.(28), Petra K. (26) a Ladislava B.(27). Všetci traja sú vo väzbe alebo si odpykávajú trest väzenia za iné skutky. Začiatku procesu tak bráni iba neprítomnosť advokátov. "Nedostavil sa obhajca jedného z obžalovaných. Súd predbežne prejedná obžalobu 31. Júla," povedala predsedníčka senátu Svetlana Šupová.
Podľa obžaloby traja muži v priebehu desiatich dní v novembri 2006 niekoľkokrát kontaktovali syna majiteľky baru U mäsiara na Kalinovskej ulici v Košiciach. Nútili ho, aby im každý mesiac platil päť tisíc korún ako poplatok za ochranu.
"Richard B. doňho viackrát sotil so slovami aby naňho nerobili žiadne ťahy, lebo keď nesplní jeho požiadavku o platení, bar vypáli," stojí v obžalobe. Neskôr od podnikateľa prevzali dvakrát po tisícpäťsto korún. Keď si prišli po druhú splátku, pri odchode z baru Ladislava B. a Petra K. zadražali kukláči. Richarda B. prekvapili doma.
Prokurátorka tvrdí, že obžalovaní poplatky vymáhali pre Košičana Marcela B. (31) Ten je považovaný za vedúceho člena takzvaného kolárikovského zločineckého gangu. Prokuratúra ho v súčasnosti stíha aj pre vydieranie občana Turecka žijúceho v Košiciach a pre dopravnú nehodu, pri ktorej v decembri 2004 jedna žena zomrela a druhá utrpela ťažké zranenia. Ani jeden z prípadov súdy zatiaľ neuzavreli.
Polícií sa výpalnícku kauzu podarilo vyšetriť vďaka spolupráci s podnikateľkou. Tá sa rozhodla, že sa nenechá vydierať a vyhrážky nahlásila polícií. Ide o jeden z málo prípadov, kedy košickí podnikatelia prestali mlčať a vymáhanie výpalného oznámili. Syn majiteľky baru denníku KORZÁR povedal, že s postupom vyšetrovateľov boli spokojní.
Polícia nechce prezradiť či má operatívne informácie o tom, že vyberanie poplatkov za ochranu funguje v Košiciach aj v súčasnosti. Hovorca policajného prezídia Martin Korch povedal, že tak robia z taktických dôvodov. V tomto roku košický odbor Úradu boja proti organizovanej kriminalite nezaevidoval žiaden prípad hrubého nátlaku alebo vydierania, ktorý by súvisel z vymáhaním výpalného.
Podľa Korcha, ak sa podnikatelia stretnú s podobnými praktikami, môžu sa obrátiť na pracovníkov Úradu boja proti organizovanej kriminalite alebo ktorýkoľvek policajný orgán. "Presný postup nie je stanovený, závisí od vývoja dokumentovaného prípadu. Takéto vydieranie je možné oznámiť aj anonymne," povedal.
Autor: rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári