druhej svetovej vojny. Ďalšia z ulíc nesie meno Kpt. Jaroša. Pomenovaná bola po československom dôstojníkovi, účastníkovi protinacistického odboja Otakarovi Jarošovi (1912-1943).
Nezmieril sa s okupáciou a v lete 1939 sa mu podarilo utiecť do Poľska, kde vstúpil do československej jednotky v Krakove pod vedením plukovníka Ludvíka Svobodu. Po prepadnutí Poľska Nemeckom a pripojení jeho východných častí k Sovietskemu zväzu sa dostal do sovietskeho zajatia. Jaroš spolu s ďalšími čs. vojakmi a dôstojníkmi sa od roku 1942 podieľal na formovaní 1. čs. samostatného poľného práporu v Buzuluku.
Do boja zasiahli naši vojaci s Červenou armádou prvýkrát 8. marca 1943 pri obci Sokolov na Ukrajine. Bránili ju pred útokom nemeckých tankov. Vtedy sa Jaroš vyznamenal pri hrdinskej obrane a tam aj padol. V nerovnom boji proti nepriateľskej presile utrpel prápor veľké straty na životoch. In memoriam ho povýšili na kapitána a ako prvý cudzinec bol vyznamenaný titulom hrdina Sovietskeho zväzu.
Jednotka posilnená predovšetkým stovkami Rusínov z československej Podkarpatskej Rusi, prepustených zo sovietskych koncentračných táborov, ale aj Čechov, sa rozrástla na 1. čs. samostatnú birgádu. Zúčastnila sa bojov pri oslobodzovaní Ukrajiny v bitke pri Kijeve a Bielej Cerkvi.
Až do zamatovej revolúcie bolo meno Jaroša a jeho hrdinská smrť zneužívaná komunistickou propagandou. V skutočnosti bol antikomunista, ale predstavitelia KSČ ho označovali ako mladého komunistu, aby sa dokázalo, že hrdinovia boli vlastne len komunisti.
Na jeho počesť boli pomenované ulice v mnohých mestách. Niekde jeho meno vymazali z mapy a ulice premenovali, ale iní, naozaj komunistickí hrdinovia zostali.
Zajtra na rad prichádza ďalší z nich, podľa ktorého je pomenovaná Ulica kpt. Nálepku. Paradoxne sa nenachádza na Sídlisku dargovských hrdinov, ale v Starom Meste.
Autor: pod
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári