Štefan Hnat z Petrovian v Prešovskom okrese vyrába truhly. Tejto práci sa venuje už 15 rokov. Hovorí, že je to robota ako každá iná.
„Zručný človek sa to robiť naučí. Je to iné, ako keď napríklad vyrábate zákazkový nábytok. Tam sa vyrába stále niečo iné. Keď vyrábate truhly, práca sa opakuje," hovorí.
Š. Hnat je vyučený sústružník. „Robil som v jednej firme vo Veľkom Šariši. Vyrábali sme truhly, ja som mal na starosti odbyt. Lenže firma potom skrachovala. Odberatelia ma však bombardovali, aby som s výrobou začal ja sám. Tak som to skúsil," usmieva sa.
Sám človek by pomocou strojov robil rakvu asi osem hodín. Ak ju vyrábajú napríklad traja, stíhajú to aj za 3 hodiny. „Každá truhla sa vyrába z určitého počtu dielov, ktoré sa potom pospájajú. Na spájanie sa používajú rôzne spony a skrutky. Rakvy sa vyrábajú z rôzneho dreva - z duba, jelše, buka, topoľa a tie najlacnejšie z drevotriesky. Z tohto materiálu sa vyrábajú takzvané sociálne truhly. Najlacnejšia stojí niečo cez tisícku."
Š. Hnat už vyrábal truhlu aj pre človeka, ktorý mal viac ako 250 kíl. „Smutno mi je vtedy, keď robíme truhly pre malé deti, či bábätká," prezrádza výrobca, ktorý však so zákazníkom do styku neprichádza. „Truhly kupujú pohrebné služby. Ľudia majú stále vyššie požiadavky. Neraz sa aj zasmejem, lebo som počul aj takú reakciu, že lacnejšia truhla je zlá truhla."
Najhoršie, čo sa výrobcovi rakiev môže stať, že dno truhly nevydrží váhu a mŕtvola vypadne. „To sa stalo už aj na Slovensku. Preto skúšame dno tak, že si do truhly ľahnú aj dvaja chlapi naraz. Vtedy máme istotu, že truhla vydrží," dodáva s úsmevom výrobca, ktorý si do truhly ľahne vždy, keď to je pre prácu potrebné.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári