presvedčení, že projekt, na ktorý dostala Východoslovenská vodárenská spoločnosť peniaze z EÚ, ich zúfalú situáciu konečne vyrieši. Realita je však taká, že na kanál, ktorý budujú priamo pred ich domami, sa nebudú môcť napojiť.
"Ôsmy div sveta," hlása transparent, ktorým chcú upozorniť, že z projektu zrejme vypadli kvôli budúcim vyvoleným, ktorí si postavia luxusné domy v lukratívnej lokalite nad nimi - na tzv. Výslní pod vyhliadkovou vežou na Hradovej. Kanalizačný zberač, ktorý cez Kostoliansku budujú, smeruje na Podhradovú a vodárne priznávajú, že má zvýšiť kapacitu jestvujúcej kanalizácie pre budúcu individuálnu bytovú výstavbu. Popierajú však, že kanalizácia má slúžiť vyvoleným na Výslní. Jej výstavba je podľa nich nutná z dôvodu odľahčenia preťaženej kanalizácie v severnej časti Podhradovej.
Zhodou okolností mestskí poslanci na júnovom zasadnutí schválili zmenu využitia prvých ôsmich pozemkov na Výsĺní, kde v 90-tych rokoch zakázali stavať orgány životného prostredia kvôli poniklecovej lúčke. Dnes je všetko inak a podľa najnovších informácií z Útvaru hlavného architekta by v tejto lokalite mohlo v blízkej budúcnosti vyrásť sto domov.
Kanalizácia je realizovaná z predvstupového fondu ISPA.
"Podľa znenia Finančného memoranda z roku 2003 je výstavba kanalizačného zberača pre Podhradovú v rozpore s popisom projektu, kde je uvedené, že ulice Kostolianska a Podhradová v Košiciach sa napoja na hlavnú stoku A, čím sa na hlavnú stoku A napojí táto časť mesta s počtom obyvateľov 11 tisíc 685. Považujeme to za hrubé porušenie dohodnutého memoranda, čo znamená, že čerpané postriedky sú v rozpore so schváleným projektom," hovorí obyvateľ a člen petičného výboru Róbert Šalata.
Občania Kostolianskej ulice a Chrastia považujú postup kompetentných, vodárni, mesta a mestskej časti za hrubú aroganciu moci.
"Tak sa nežilo ani za prvej republiky, každý mesiac musíme čistiť žumpy a nemáme ani verejný vodovod. Voda v studniach je zdravotne závadná a pritom nie sme žiadna odľahlá časť mesta. Teraz sa máme prizerať ako nám budujú kanál pred očami, ako budú púšťať cudzie splášky popod naše domy, ale naše prípojky sú v nedohľadne. Pokojne uprednostnili tých, čo už kanalizáciu majú a nás ignorujú ako nuly. Dobrí sme všetkým iba pred voľbami, inak na nás kašlú," dodáva Šalata.
Vodárne prostredníctvom manažéra projektu Ing. Jozefa Čisárika priznávajú, že výstavba projektovaných kanalizačných zberačov je podmieňujúcou investíciou pre rozširovanie individuálnej bytovej výstavby v lokalite Podhradová - Výslnie, resp. jej okolí.
"Dôvod, prečo nie je možné riešiť prípojky pre občanov na Kostolianskej v rámci tohto projektu, je skutočnosť, že sa jedná o mimoriadne rozsiahle a náročné práce, ktoré je vzhľadom na ich komplikovanosť v súvislosti s prekopávkami štátnej cesty, resp. pretláčaním, križovaním ďalších inžinierskych sietí, nutné bezpodmienečne riešiť samostatným projektom s vydaním územného rozhodnutia a stavebného povolenia a zabezpečenia financovania," vysvetľuje Čisárik.
Celkové náklady na realizáciu projektu sú vo výške 23, 091 milióna EUR, čo znamená približne 700 miliónov korún. Výstavba kanalizácie Podhradová-Kostolianska je len jeho súčasťou, okrem toho sa kanál buduje v Kavečanoch, Košickej Novej Vsi, Krásnej nad Hornádom, ale na rozdiel od Kostolianskej všade sa ráta aj s prípojkami pre občanov.
Občania tvrdia, že ich podviedli, zmenili projekt, vodári naopak, že projekt nebol nikým zmenený a vo finančnom memorande sa vždy hovorilo o napojení na zberač, nie však o prípojkach. Riaditeľ Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti Peter Hreha sa pre média vyjadril, že "so samotným napájaním občanov z Kostolianskej ulice uvažujú až koncom budúceho roka, pretože je nutné vypracovať samostatný projekt."
Lenže sľubov sa už obyvatelia Kostolianskej za posledných 17 rokov napočúvali dosť, chcú vedieť v akom vládou schválenom dokumente sa s ich prípojkami počíta, odkiaľ budú peniaze a presné termíny.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári