materinský alebo cudzí. Z 9 480 maturujúcich študentov Košického kraja končilo na gymnáziách 2 905 žiakov, čo predstavuje 30,6 percenta, 4 817 na SOŠ (50,8) a 1 758 žiakov na SOU (18,4).
"Celkom v Košickom kraji neprospelo 302 žiakov, z toho na gymnáziách 16, čo predstavuje 5,29 %, na stredných odborných školách (SOŠ) 226, teda 74,8 %, a na SOU 60 žiakov, čo predstavuje 19,9%. Celkovo je to viac o sedemnásť študentov oproti predchádzajúcemu školskému roku," vysvetlila odborná radkyňa pre stredné školy Krajského školského úradu v Košiciach Viera Juríková.
Čo sa týka výsledkov, tie sa udržali na pozícii minulého roka. KŠÚ prepočítal počet neprospievajúcich žiakov a vyšlo podobné percento ako vlani. "Problémom je podcenenie maturity, niekde je žiak, keď ide na skúšku aj dokopaný tým, že školy berú každého, lebo miest v školách je veľa. Máme veľa gymnázií, tým pádom sa viac detí na tieto školy prijíma a sú tam aj slabšie deti. Tých príčin je dosť, a jednou z nich je aj skutočnosť, že sa maturita až tak ako v minulosti necení."
Na učilištiach zmaturovalo menej žiakov, udržali si počet aj neprospievajúcich. Najväčším problémom sú však jazyky, hlavne čo sa týka SOŠ. "Tých učiteľov je nedostatok a je to problém už od základných škôl. Deti, ktoré na strednú školu prichádzajú, už majú určité problémy s jazykmi a zrazu sa majú dostať na úroveň gymnáziálnych študentov. Potom logicky s tempom nestačia. Prekvapilo však, že až 85 študentov nezmaturovalo zo slovenčiny."
Hoci sa počas maturít objavovali všelijaké zaručené správy, čo sa otázok a tém týka, ukazuje sa, že to nebola pravda. "Poprezrádzané otázky neboli problémom, lebo na výsledkoch to nevidno, práve naopak. Veľa prepadlíkov je napríklad z nemčiny, kde sa tiež tvrdilo, že témy vyšli najavo."
Okrem slovenčiny a cudzích jazykov sa maturovalo aj z rómčiny. Na Strednej umeleckej škole na Exnárovej 8 maturovalo z rómskeho jazyka 43 študentov, pričom ide o experimentálne overenie efektívnosti kurikula rómskeho jazyka a literatúry v základných a stredných školách.
A čo so žiakmi, ktorí na maturitách pohoreli? Náhradný termín pre nich bude september 2007 a február 2008, pričom musia požiadať riaditeľa školy, ktorý určí aj konkrétny termín skúšky. Predpokladá sa, že väčšina z nich využije septembrový termín.
"Niekto môže opakovať celú maturitnú skúšku, iný zas len čiastkové predmety. Maximálne však môže opakovať len dva predmety, inak celú maturitu. Navyše budeme mať tých žiakov, ktorí neukončili štvrtý ročník. Tí absolvujú opravné skúšky koncom augusta a keď ich urobia, tak budú mať maturitu v septembri. Ak neuspejú v opravných skúškach, môžu požiadať o opakovanie štvrtého ročníka. To sú žiaci, ktorí prepadli, prípadne neboli klasifikovaní."
Aj napriek tomu, že niektorí na maturitách pohoreli, môžu sa zúčastniť prijímačiek na vysokú školu. Podľa V. Juríkovej to nie je problém a univerzita takého žiaka prijme podmienečne. "Keď nastupuje, musí sa preukázať výsledkami z maturity. Samozrejme, každá VŠ má stanovené vlastné kritériá."
Úrady práce sú zatiaľ otvorené len pre tých, ktorí úspešne zmaturovali a nepoberú sa na vysokú školu či nemajú zamestnanie. "Každý, kto maturitou školu neukončil, je naďalej žiakom školy. Len ten, kto odmaturoval, prestal byť žiakom školy nasledujúci deň po vykonaní maturity."
V prípade, že niekto neprejde ani cez opakovanú maturitnú skúšku, má možnosť si do troch rokov od ukončenia maturitu dorobiť.
Autor: krs
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári