tam síce žiadnu produkciu nevychutnáte, za symbolické vstupné však môžete ísť na prehliadku Historickej budovy. Sprievodkyňa vám ukáže zaujímavosti tohto divadla, dozviete sa čo-to o jeho histórii a môžete sa odfotografovať aj v pripravených divadelných kostýmoch. Prehliadky sa začínajú o 10:00 hod., posledný vstup je o 17:30 hod.
Pastvou pre oči je bezpochyby sála hľadiska, ktorá je vysoká až 16 metrov (!). Steny a parapety lóž a balkónov sú bohato zdobené štukou, ktorú tvoria listové a úponkové ornamenty, pásiky a mriežky, rozety, postavičky anjelikov, múz. Priestor osvetľuje hlavný luster. Maďarskí majstri ho vyrobili z brúseného skla s bohatou korunou. Pripevnený je ozdobnými reťazami z mosadze. Skôr než sa pred otvorením v roku 1899 stal súčasťou košického divadla, bol vystavený ako súčasť národnej expozície Uhorska na parížskej Svetovej výstave. Zreštaurovaný bol v roku 1992 a každý rok musí absolvovať aj bežné technické opravy.
Krásu sále hľadiska dodáva aj cenná neorenesančná maliarska a sochárska výzdoba výjavy antických bohov, nýmf a divadelných múz a stropné maľby, ktoré predstavujú výjavy zo shakespearových diel "Romeo a Júlia", "Sen noci Svätojánskej", "Večer trojkráľový" a "Kráľ Lear". Maľby pochádzajú od viedenského maliara Peregrina von Gastgeb.
V salóniku na 2. poschodí si môžu návštevníci pozrieť nielen časti scény, fotografie niekdajšieho i súčasného vedenia, dozvedieť sa viac o architektovi budovy Adolfovi Langovi, ale aj vyskúšať si kostýmy z "Rigoletta", "Žobravého študenta" či mozartovský plášť z inscenácie "Don Giovanni".
Autor: ato
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári