Korzár logo Korzár Košice
Sobota, 23. január, 2021 | Meniny má MilošKrížovkyKrížovky

Košičan František Mrva si stihol v Anglicku zahrať vo filmoch a spoznať sa s Johnom Terrym

V Anglicku si zahral vo filmoch, v Amerike chce uspieť so scenáromV súčasnosti pracuje vo Veľkej Británii mnoho Slovákov. S výnimkou au-pair

V Anglicku si zahral vo filmoch, v Amerike chce uspieť so scenárom

V súčasnosti pracuje vo Veľkej Británii mnoho Slovákov. S výnimkou au-pair väčšina z nich mohla v tejto krajine pracovať až po vstupe Slovenska do Európskej únie. Košičan František Mrva je v Anglicku už šesť rokov. Konkrétne v meste Hull, ktoré je zhruba 300 km na sever od Londýna a má približne 600tisíc obyvateľov. Za ten čas vystriedal viacero povolaní a študoval na niekoľkých školách.

Ako au-pair sa do Veľkej Británie dostal v apríli 2001 ako 19-ročný. "Má to na svedomí môj kamarát. Už vtedy nejaký čas pracoval ako au-pair. Ponúkol mi, či nechcem ísť aj ja. Prvý rok som býval blízko mesta Hull. V nasledujúcom roku som spravil veľmi dobré rozhodnutie išiel som do Londýna k inej rodine. Vtedy som si splnil sen - začal som študovať na hereckej škole. Najprv som ich obvolal som asi 30. The Actors Theatre Schol mi nakoniec vyhovovala. Bola to filmová aj divadelná škola."

Skryť Vypnúť reklamu

Jej patrónmi sú Eamonn Jones a Jean Marlow. V hlavnom meste Veľkej Británie je takých škôl vyše sto. Niektoré sú veľmi drahé, štúdium stojí v prepočte aj niekoľko sto tisíc korún. Framtišek teda naďalej pracoval ako au-pair a vo voľnom čase navštevoval školu. Takmer všetko, čo zarobil, minul na zaplatenie štúdia. Vtedy však Slovensko ešte nebolo v EÚ a platnosť víz pomaly končila... "Pomohlo mi práve štúdium herectva, lebo som dostal herecké víza. Zohnal som si aj novú prácu v jednom londýnskom bare." Potom prišlo na rad samotné hranie. "Zahral som si v hre Sen noci svätojánskej od Shakespeara, bola to moja prvá úloha. V repertoári divadla bola len týždeň, ale stále bolo vypredané."

Nasledoval ťažký rok, keďže F. Mrva sa stal hercom na voľnej nohe. "Chodil som na konkurzy do rôznych filmov. Niekedy sa zadarilo, tak som si okrem iného zahral menšie úlohy v krátkych filmoch Neviditeľný muž a Prídeš? Tie sa objavili aj na filmovom festivale v Cannes. Dostal som úlohy aj v niektorých dokumentoch, ktoré točila stanica Discovery. Bolo to dobré obdobie, na ktoré napriek všetkému rád spomínam. Inak, na diplomy z herectva sa veľmi neprihliada. Ide o to, uspieť na konkurze. Druhá vec ale je, že kontakty fungujú aj tam a neraz vďaka nim dostanú dobré úlohy aj slabší herci."

Skryť Vypnúť reklamu

Pravda, z herectva by F. Mrva len ťažko vyžil. Mnoho hercov musí popri profesii mať ešte jeden "džob", aby mohli slušne žiť. "V britskom filmovom priemysle je to pre cudzinca oveľa ťažšie, než v americkom. Anglickí filmoví tvorcovia uprednostňujú jednoznačne domácich hercov. Takže cudzinec nemá veľkú šancu zahrať si vážnejšiu úlohu. Pritom to bol odmalička môj sen."

V Amerike chcú vo filmovom priemysle stále nové tváre. K cudzincom, ktorí sú u nich, sú otvorenejší. "Angličania sú konzervatívnejší. O tom nesvedčí len to, že jazdia na opačnej strane, či majú kohútiky zvlášť na teplú a zvlášť na studenú vodu, ale aj filmové prostredie. Ako som vravel, málokedy vidieť v telke, alebo divadle cudzinca."

Anglické univerzity študentov podporujú

Skryť Vypnúť reklamu

František momentálne študuje právo na univerzite v meste Hull a za sebou má štyri semestre na miestnej University of Hull. "Štúdium trvá 5 rokov, keďže študujem part time, nie full time. Part time je niečo ako u nás externé štúdium. V jednom semestri mám len tri predmety. Pokiaľ by to bolo full time, tak by ich bolo päť." Podobne ako u nás sú na skúšku tri termíny, ale... "Na konci prvého ročníka som jednu skúšku neurobil na prvý raz. Tak som musel ísť na druhý termín a za ten si treba platiť. Tuším to bolo 60 libier. Ak niekto nezvládne ani druhý termín, má ešte dekanský."

Spolu s oznámením, že bol prijatý na školu, dostal František aj list, že mu poskytujú grant. Približne 700 libier na rok a tiež príspevok na knihy. Na druhej strane musí predložiť výpisy z bankového účtu a National insurance number, čo je vlastne doklad o zdravotnom a sociálnom poistení. "Neviem, ako to je, keď sa prekročí stanovený príjem. Ale zrejme sa už za štúdium potom platí. Grant poskytujú na part time. Na full time, pokiaľ viem, nie."

Ako v každej krajine, aj v Anglicku je základom pre študenta - cudzinca ubytovanie. "Nebývam na internáte, ale u známych. V ich dome mám dve vlastné izby. Je to síce ďaleko, ale keďže do školy nemusím ísť každý deň, tak sa to dá zniesť." Rád by však pokračoval v štúdiu na inej škole. "Dal som si prihlášku na štyri vysoké školy. V dvoch mi na rovinu povedali, že už nemajú miesto. Na jednej to dopadlo ako som už spomínal dobre a na ďalšej ma ma ešte čaká interwiew. Ak prestúpim na novú školu, tak zrejme nenastúpim do tretieho, ale do druhého ročníka. Tam sa tento odbor študuje tri roky, lebo má viac predmetov, ako na mojej súčasnej škole."

Pokiaľ ide všeobecne o vysokoškolské štúdium, nie všade sú požiadavky rovnaké. "Každá univerzita má svoje kritériá, aj pokiaľ ide o štúdium i prijímačky. Tie sa navzájom líšia. Kto študuje právo, ide aj o to, aký druh. Podľa toho si potom vyberie voliteľný predmet. "

Anglické vysoké školy patria medzi najlepšie na svete a tak nečudo, že si František štúdium pochvaľuje. "Vysokoškolský systém je na vysokej úrovni a nie je taký skorumpovaný, ako náš. Keď som chcel v Anglicku študovať, nikoho som tam nepoznal. Podal som si prihlášku a zobrali ma. O žiadnom prípade nejakej korupcie som ani nepočul. Považovalo by sa to za urážku."

Dobré je, že odkedy je Slovensko v EÚ, môžeme v Anglicku študovať zadarmo. Slovákov berú tak, ako Angličanov. Kto zarába menej, ako je stanovené, za štúdium neplatí. Prípadne môže dostať pôžičku, ktorú potom musí vrátiť, alebo grant, ktorý sa nevracia. "Ja mám grant už druhý rok, takže ma štúdium nič nestojí. Väčšinou ho dostávajú tí, ktorí študujú part time. Ešte aj na knihy dostávajú príspevok 250 libier ročne. Preto by som odporúčal mladým ľuďom na Slovensku, aby išli študovať do Anglicka. Je tam teraz veľmi veľa študentov z východnej Európy."

Vysoké školy v Anglicku študentov veľmi podporujú a snažia sa im pomáhať. "Sú tam informačné centrá, ktoré im pomôžu. Ich systém ma príjemne prekvapil. Je na vysokej úrovni. Dôležité je ale všeobecne poznať systém, ako vysoké školy v Anglicku fungujú. Na začiatku som ani ja nevedel, že sa dá študovať zadarmo. Ale majú tam úrad Citizen Advice Bureau, kde právnici zadarmo poradia. Tak som sa o mnohých veciach dozvedel i ja. Dokonca som nevedel, že majú príspevky aj na knihy."

Podarí sa mu preraziť v Amerike?

Pokiaľ ide o budúcnosť, František sa nespolieha len na herectvo. Momentálne dokončuje scenár k filmu a na Slovensku si ho chce zaregistrovať kvôli autorským právam. "Prezradím len toľko, že som sa inšpiroval niektorými zážitkami z môjho života. Je to o obyčajných ľudoch, žiadna detektívka, ani akčný film. Skôr dráma, dej sa bude odohrávať v New Yorku. Jednou z postáv budem vlastne ja."

Ak príde nádejný herec do Ameriky aj so scenárom, má oveľa väčšiu šancu na úspech. Dôvod je prozaický z pohľadu filmových tvorcov a režisérov ide o "univerzálneho" človeka, ktorý vie nielen hrať, ale aj písať. "Navyše je to aj o tom, že príbeh, ktorý si človek sám napíše, vie zahrať lepšie, ako keby hral podľa prideleného scenára. Napokon, aj Sylvester Stallone bol najprv potĺkajúcim sa hercom bez dolára vo vrecku, no napísal scénár k filmu Rocky, zaregistroval si autorské práva a nakoniec uspel."

Kvôli herectvu sa František plánuje vrátiť do Londýna. Scenár, ktorý napísal, preloží aj s kolegom, ktorého pozná ešte z hereckej školy, do angličtiny. Štúdium práva si necháva v "zálohe". "Právo chcem doštudovať, ale právnika by som nechcel robiť. Ak dostanem víza do USA, štúdium preruším a budem ponúkať scenár americkým filmovým štúdiám v New Yorku. V Amerike by som sa chcel usadiť. Ak to nevyjde, vrátim sa do Londýna."

Dôležitými ľuďmi pre hercov sú agenti. Práve oni dokážu vybaviť rôzne stretnutia, či upozorniť na dôležité castingy. František sa už cíti dosť zrelý na to, aby vedel, čo chce ďalej robiť. "Ja to risknem a preruším štúdium. Ak sa dostanem do Ameriky, moje jediné eso je práve spomínaný scenár. Pravdou je, že je väčšia pravdepodobnosť uspieť so scenárom, než sa stať hercom. Na druhej strane nie som spisovateľom." Otázne však je, či sa mu podarí stať sa hviezdou. Veď aj z našich končín sa vydali hľadať šťastie do Ameriky viacerí herci i herečky a neuspeli... "Netúžim sa stať hereckou hviezdou. Stačí, ak sa herectvom uživím. Nechcem to robiť pre miliónové honoráre, ale kvôli tomu, že ma to baví."

John Terry je normálny "šrac"

František počas pobytu v Británii netušil, že raz bude mať možnosť stretnúť sa s futbalistom, ktorý patrí medzi najlepších na svete. Navyše bez toho, aby musel čokoľvek vopred vybavovať, či sa o stretnutie snažiť. Tým, ktorí sledujú dianie vo futbale, určite netreba predstavovať meno John Terry. Predtým hral za Liverpool, teraz je kapitánom Chelsea Londýn. Ako sa spoznali?

"Ako herec na voľnej nohe som si musel privyrábať, preto som pracoval v jednej kaviarni na okraji Londýna. Raz tam vošiel chlapík v športovom oblečení. Rozhliadol sa a potom vyšiel von. Bolo mi jasné, že je to John Terry. Po zhruba pätnástich minútach sa vrátil. Možno preto, lebo v kaviarni vtedy nikto nebol a tak mohol mať pokoj." František nabral odvahu a opýtal sa, či je naozaj John Terry. Bez okolkov povedal, že áno. "Dali sme sa do reči a bol som príjemne prekvapený, že sa s ním dá normálne porozprávať. Nemal žiadne hviezdne maniere. Rozprávali sme sa ako obyčajní ľudia. Pýtal sa ma, odkiaľ som. Tak som odvetil, že zo Slovenska a z Košíc. Spomenul som mu aj 1.FC Košice. Prekvapilo ma, že si na náš futbalový klub pamätal z Ligy majstrov. Bavili sme sa asi 20 minút, hlavne o futbale."

František sa na vlastné oči mohol presvedčiť aj o odvrátenej strane popularity. "Terry nenamietal proti tomu, keď som sa s ním chcel odfotiť. No po čase vošiel do reštaurácie iný človek, ktorý ho spoznal. V priebehu piatich minút sa to rozkríklo a okolo Terryho bol odrazu húf ľudí. Všetci sa s ním chceli fotiť a rozprávať. Kaviareň bola zrazu plná."

František si vtedy myslel, že je to prvé a posledné stretnutie so slávnym futbalistom. No nestalo sa tak. Z času na čas sa tam opäť objavil. "Nechodil som do práce každý deň. Ale kolegovia vraveli, že občas sa tam zastaví. Prišiel i vtedy, keď som v kaviarni pracoval a stihli sme sa stále aspoň trochu porozprávať. Začal ma volať ´Frankie´."

Podľa Františka je John Terry veľmi dobrý človek, ktorému sláva nestúpla do hlavy. "Je to jednoduchý normálny šrac." Keď sa vráti do Londýna, chce sa so slávnym futbalistom skontaktovať. Hoci nemá jeho číslo, ba ani mail, nie jej to vraj problém. "Chelsea má v meste pobočky, kde sa dá hráčom nechať odkaz a svoj kontakt. Ak idol chce, tak sa ozve."

František Mrva verí, že vďaka jeho plánom ho ďalšie zaujímavé zážitky ešte čakajú. Preto všeobecne zhodnotil svoju budúcnosť krátkou vetou: "Uvidíme, čo mi osud prinesie..."

Boris Macko

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 3. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 4. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 5. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 6. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 7. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 8. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 9. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 1. Stravné pre živnostníkov teraz najvýhodnejšie
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 4. Hygge ako životný štýl
 5. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 6. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 7. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 8. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 9. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 10. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 38 507
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 36 897
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 10 655
 4. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 9 275
 5. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 9 129
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 955
 7. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 274
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 918
 9. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 718
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 607
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Utrhnuté bočnice mosta v Kysaku.

Kovové časti sú odtrhnuté, v strede konštrukcie je diera a drevo zhnité.

3 h
Riaditeľ zariadenia Arcus Juraj Briškár potvrdil nové úmrtia.

Zariadenie má vyše sto nakazených. Trnka: Možno došlo k zlyhaniu vedenia.

3 h
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Odberné miesto v električkách Dopravného podniku Bratislava na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave.

Na Slovensku prebieha plošné skríningové testovanie. PCR testy odhalili viac ako 234-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 3 965 obetí.

13 h
Policajti zatýkajú muža počas protestu proti väzneniu ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného v Jekaterinburgu.

Na protestoch zadržali už vyše 1 600 ľudí.

9 h
Publicista Matúš Ritomský.

Je opodstatnené interpretovať dianie pomocou psychiatrických diagnóz?

21. jan
Larry King zomrel vo veku 87 rokov.

Začiatkom roka ho hospitalizovali s covidom.

5 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop