Júl - podľa mnohých štatistík najteplejší mesiac v roku, sa asi nevie rozhodnúť, či bude hrejivý alebo nás schladí poriadnymi búrkami a potrápi povodňami. Chce v letnom arzenáli, a to neraz v jedinom poldni, obrovské dáždniky, aby vzápätí vyžadoval mamutie slnečníky. Júl je zrejme panikár - desí ho, že počas jeho vlády ubúda z dní svetla - a tak chytro podpaľuje. A potom páľavy rýchlo zmätkársky hasí.
Do "podpaľačského" repertoára júla patria slávne letné psie dni, odpaľovačkou je Margita (13. 7.). Tá hádže, podľa najznámejšej pranostiky, do zrelého žita žatevný kosák. Prináša aj margitské leto - vyskytuje sa s pravdepodobnosťou až 75%. Nie div, že roľníci, ktorí na čas žatvy dúfajú v priazeň počasia, sa spoliehajú na pranostiku: Margita dážde a búrky odháňa. Ďalšou júlovou ručiteľkou slnečného leta je Anna (26. 7.) - leto svätej Anny je vyvrcholením horúcich psích dní a vítajú ho aj žneci vo vyššie položených regiónoch, pretože: Svätá Anna zožala, čo Margita začala. Pravdivá je pranostika: Svätá Anna chlieb podáva. Iná skúsenosť predkov vraví, že svätá Anna slnkom požehnáva, pretože: po svätej Anne leto neustane.
To je fakt, jej sviatok prichádza v júlovom finále. Dve vlny od Medarda odvodzovaných 40-dňových mokrých období chodia totiž pred Annou. Jedna z nich - prokopské dažde, nás môže nahnať pod ambrél už v najbližších dňoch. Druhý júlový deň je sviatok návštevy Panny Márie - ak prší, vraj sa tak bude diať celých ďalších 40 dní. Tento dážď zaraďuje ľudová meteorológia do vlny júlových dažďov - svätý Prokop má sviatok 4. 7. a hovorí sa: Na svätého Prokopa vody plná priekopa. Ak je tak, vytešujú sa hubári, ak by totiž hríby nenasiali Peter s Pavlom, práve Prokop tak urobí ako spoľahlivý náhradník. Vodu zvykne prinášať aj obdobie okolo 22. 7. - tento deň je sviatkom slávnej kajúcnice Márie Magdalény a meniny majú Magdalény. To je známy termín príchodu obávaných magdalénskych dažďov. Ľudia v Európe sa ich dosť desia i v súčasnosti, v posledných rokoch priniesli neraz aj Slovensku a Česku katastrofálne povodne i s tragickými stratami na ľudských životoch. Tieto pomedardovské dažde chodia s pravdepodobnosťou okolo 60%. Vidiečania sú si dokonca takí istá, že tvrdia: Na svätú Máriu Magdalénu čakaj dážď, chodí s plačom. Ľudia o príčine obávaných magdalénskych dažďov oddávna hovoria, že kajúcnica Mária Magdaléna oplakáva júlovými dažďovými kvapkami umučeného Ježiša Krista. Jedna z pranostík konštatuje: Ak sa rozprší na deň svätej Márie Magdalény, dažde sú veľmi vytrvalé a výdatné.
Júl je roztatárený nielen striedaním daždivých a slnečných období - naši predkovia varujú aj pred inými pliagami - mimoriadnu opatrnosť radia na 4. 7., keď pranostika vraví: Na svätého Prokopa zhynie sedem ľudí - jeden sa utopí, jeden zastrelí, ďalší obesí, nasledujúceho zabijú, piateho usmrtí blesk, šiesty zomrie pri páde z výšky a siedmy sa asi stane obeťou nejakého rozdivočeného hoväda - povera hovorí, že smrteľný úraz spôsobí tejto prokopskej obeti dobytok. Margita zase okrem prvých hruštičiek - známych sladkých margitiek, rozväzuje i vrecia s nesmierne dotieravými muchami, Magdaléna zase negatívne zasiahne kravám do produkcie mlieka a na Annu môže pohromu zaveštiť iný hmyz - mravce. Ak si totiž budujú vysoké mraveniská, treba rátať s tuhou zimou.
Tá je však ešte ďaleko. Leto, ktoré sa sotva začalo, má pre nás dosť príjemnejších darčekov, ktoré iste vyvážia nebezpečenstvá, pred ktorými varujú predkovia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári