odohral za obcou Ruskov. Improvizovaná stredoveká dedina a kozáci, halapartne i štýlové vojenské zástavy, pradávna hudba a kovové prilbice, výstrely z muškiet i šermiarske výpady muža proti mužovi s množstvom pyroefektov, ale aj truhlica s dukátmi. Nie, nejde o scénu historického veľkofilmu, ale o vyústenie viac ako polročného nácviku piatich skupín historického šermu a bojových umení pod názvom História bez hraníc. V rámci víkendového programu Dní obce Ruskov sa za krásneho počasia zišli na lúke uprostred lesa v časti zvanej Babareta asi sedemdesiati amatérski nadšenci stvárnenia dobových výjavov prezlečení do svojpomocne vyhotovených kostýmov pikanierov, delostrelcov, mušketierov, žoldnierov, ale i prefíkaných dedinčaniek z čias tridsaťročnej vojny.
Starosta Ruskova Štefan Markovič k spojeniu slávností dediny s historickým bojovým umením povedal: "S oslavami Dní obce sme začali pred troma rokmi pripomenutím si 800. výročia prvej písomnej zmienky o našej obci. Už tento počet rokov hovorí, že máme naozaj dlhodobú históriu. V miestnej časti Regeta, kde bola kedysi mýtna stanica na obchodnej ceste, sa navyše našiel poklad."
Ako k samotnému programu došlo, vysvetlil jeho režisér, košický divadelník Gejza Tóth: "Chceli sme urobiť takpovediac medzinárodný projekt, pretože košickí šermiari majú určité družobné styky. Keďže my zase máme dobré vzťahy s pánom starostom, ktorý nám navyše povedal o nájdenom striebornom poklade, priviedlo nás to k tomu, že sme vymysleli legendu o tom, ako sa tento poklad dostal pod zem. Je to len legenda, ktorá sa nemusí, ale pokojne aj môže zakladať na pravde, lebo tú vlastne nikto nepozná."
Okrem obce Ruskov a Divadla deviatich múz podujatie pomohla pripraviť i šesť rokov pracujúca divadelno-šermiarska spoločnosť Via Cassa. V samotnom programe účinkujúci predseda tohto občianskeho združenia Roman Furajtár k spolupráci s ďalšími hosťami Streleckým spolkom z Košíc, Rádom sv. Michala zo Starej Ľubovne, Altblau regimentu a Green regimentu z Českej republiky povedal: "Poznáme sa už z iných akcií, na ktoré chodíme i do Čiech, poslali sme všetkým hrubý scenár, komunikovali sme cez internet, ale niektoré veci sme doladzovali až tu na mieste."
Histórie chtivým ešte pripomenieme, že presne 4 576 mincí rôznych krajín zo spomenutého objavu možno dnes obdivovať vo Východoslovenskom múzeu v Košiciach a že najbližšie predstavenie skupiny historického šermu Via Cassa môžu Košičania zhliadnuť už 21. júla od 18. hodiny za Detským areálom na Aničke.
Autor: as
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári