Odborníci zo spoločnosti KOSIT, ktorá sa zaoberá jeho zberom a likvidáciou, predpokladajú, že v roku 2014 každý obyvateľ mesta vyprodukuje priemerne 560 kilogramov za rok, teda o 285 kilogramov odpadu viac, ako v súčasnosti.
Rekonštrukcia je nevyhnutná
"Keď sa na očakávaný vývoj v odpadovom hospodárstve nepripravíme, mesto a jeho obyvatelia sa môžu ocitnúť v krízovej situácii," upozorňuje predseda predstavenstva spoločnosti KOSIT, v ktorej má majoritu talianske združenie 4Italy a 34-percentný podiel mesto Košice, Vander Maranini.
Firma predstavila minulý týždeň poslancom mestského zastupiteľstva projekt na rekonštrukcie mestskej spaľovne v Kokšove-Bakši. Jej kapacita by sa mala zvýšiť zo súčasných 75-tisíc ton na 270-tisíc ton spracovaného odpadu ročne, čím by sa stala najväčšou na Slovensku (kapacita bratislavskej spaľovne je 135-tisíc ton). Tepelnú energiu, ktorá vzniká pri procese spaľovania ako vedľajší produkt, chcú v spaľovni využívať na výrobu elektriny.
Modernizácia si vyžiada v prvej z troch etáp náklady vo výške takmer 12 miliónov eur, teda približne 419 miliónov korún.
Ochranári sú proti
Na možné ekonomické a ekologické riziká projektu upozornili poslancov otvoreným listom mimovládne organizácie Priatelia Zeme, Abovská OSA a SOSNA. Podľa nich spoločnosť núti mestské zastupiteľstvo schváliť investíciu vo výške niekoľko sto miliónov korún bez základných ekonomických informácií, aká bude efektívnosť a návratnosť investícií. "Podľa Kositu bude prvá etapa stáť okolo 400 miliónov korún, o druhej a tretej však takticky mlčí. Nik nevie, či ide o miliardu, viac, alebo menej. Na základe čoho sa majú poslanci rozhodnúť," pýta sa Ladislav Hegyi z organizácie Priatelia Zeme.
Podľa jeho názoru plánovaná kapacita spaľovne je extrémne predimenzovaná. Ochranári majú obavy, že KOSIT chce spaľovať odpad na úkor triedenia, čo je v rozpore so stratégiou Európskej únie. Navyše, podľa štatistických údajov množstvo vyprodukovaného odpadu určite nebude rásť takým tempom, ako tvrdia odborníci firmy. "Keď KOSIT bude chcieť využiť plánovanú kapacitu a udržať stabilitu výroby elektrickej energie, odpady bude musieť dovážať zo zahraničia. V opačnom prípade celú investíciu budú musieť hradiť občania vo forme zvýšených poplatkov," myslí si Hegyi.
Zástupcovia KOSITU považujú argumenty ochranárov za nekvalifikované.
Rozhodnutie odložili
Košické zastupiteľstvo si pozorne vypočulo obidve strany, o projekte však nehlasovalo. Radnica zorganizuje stretnutie, kde by sa mali sporné otázky v rámci odbornej diskusie vyriešiť. Poslanci sa budú návrhom na rekonštrukciu a modernizáciu spaľovne zaoberať na najbližšom zasadnutí.
Podľa primátora Františka Knapíka je rekonštrukcia a modernizácia spaľovne, ktorá by umožnila zhodnotiť komunálny odpad, nevyhnutná: "Keď dostaneme kvalifikované odpovede odborníkov, ktoré nás presvedčia, mesto ako jeden z akcionárov projekt s najväčšou pravdepodobnosťou podporí."
Spochybnil však obavy ochranárov, podľa ktorých Košiciam hrozí import odpadu zo zahraničia: "Nikto nemá záujem, aby sa z Košíc stalo smetisko strednej Európy."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári